MENU

Samsunum 1 Gemisi’nde OMÜ ve SAMÜ Öğrenci Topluluk Başkanları Buluşması
04 Ocak 2023, Çarşamba - 10:28
Güncelleme: 06 Ocak 2023, Cuma - 14:36
A+ A-

Üniversiteli Akil Gençlik Topluluğunun (ÜniAK) öncülüğünde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Samsun Üniversitesi (SAMÜ) bünyesindeki öğrenci topluluklarının başkanları ve başkan yardımcıları düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda Samsunum 1 Gemisi'nde gerçekleşen programa; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, ÜNİAK Topluluk Başkanı Özkan Yıldız, topluluk başkanları ve başkan yardımcıları katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Demir “Sizlere kapımız her zaman açık”

Açılış konuşmasını yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyükşehir Belediyesi olarak gençlere her zaman kapılarının açık olduğunu vurgulayarak “Bugün OMÜ ve SAMÜ genç liderleri ve yöneticileri ile birlikteyiz. Hepinizi tebrik ediyorum. Değerli gençler, size her zaman kapımız açık. İstediğiniz zaman, herhangi bir konu için bizim kapımızı daima çalabilirsiniz. Hiçbir resmiyete ve randevuya gerek yok, rahatlıkla Belediyeye gelebilirsiniz. İhtiyaç duyup da benimle görüşememeniz benim için büyük bir mahcubiyettir.” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünal “Topluluk adı altında ‘liderlik eğitimi’ veriyoruz”

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal da öğrenci topluluklarında aktif olmanın önemine işaret ederek “Temel hedef; öğrencilerimizin, toplumda ve istihdam alanında beklenen ve öngörülen nitelikleri kazanmış yetkin bireyler olarak mezun olması. Öğrencilerden beklediğimiz, iş hayatında profesyonel kimlikleriyle donanım ve bilgileri ışığında kendilerini öne çıkarmalarıdır. Biliyorsunuz, üniversitelerdeki topluluklar da aynı hissi, aynı heyecanı yaşayan ve taşıyan arkadaşların bir araya gelmesiyle teşekkül ediyor. Tabii bu oluşumlarda takım kurma ve takım olarak hareket becerisi, aynı zamanda üyelere liderlik vasfı da kazandırmakta. Dolayısıyla bunun karşılığı topluluk adı altında bir liderlik eğitimidir.” diye konuştu.

“Her türlü organizasyonu destekleyeceğiz”

Konuşmasında araştırma geliştirme (AR-GE) çalışmalarında üniversite öğrencilerine de yer verileceğini belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Kendi bünyemizden çıkan bütün etkinlikleri ve organizasyonları eğitimin bir parçası olarak görüyoruz. Her türlü organizasyonu destekleyeceğiz, ancak organizasyonun eğitimle bir ilişkisi olmalı. Eğitimi güçlendiren ve daha anlamlı hâle getiren bir alan olması gerekiyor. Bunu bir eğitim projesine dönüştürürseniz sizlere her türlü desteği vereceğiz. Pasif olan hiçbir topluluğun yaşamasına izin vermeyeceğiz. Topluluk aktif değilse ihtiyaç yoktur. Biraz daha spesifik sorun odaklı öğrenci topluluklarına ihtiyaç var. Bu arada sizlere bir müjde vereyim: Araştırma ve uygulama merkezlerimizde yapılan projelerin yürütülmesinde öğrencilerin çalışmasına ve kazanç sağlamalarına imkân sağlayacağız.” dedi.

“Araştırma projelerini lisans düzeyine indirdik”

Topluluklardan beklentilerini dile getiren Prof. Dr. Yavuz Ünal, bu sürece dair “Mezun olacak bütün arkadaşların ‘mezuniyet projesi’ yapma zorunluluğu var. Hedeflediğimiz husus; kendi başına, yaşadığı şartları değerlendirebilen, sorunları tespit eden ve bu süreci yönetmeyi becerebilen öğrenciler yetiştirebilmek. Burada üzerinde durduğumuz 2 nokta var: Geçen yıl araştırma projelerini lisans düzeyine indirdik. Lisans düzeyinde araştırma projelerini destekliyoruz. Topluluklar olarak sizden talebimiz; sadece hobi düzeyinde kalan etkinlikler ya da projeler değil, geleceğinize ve topluma katkı sağlayacak projeleri ve içerisinde yaşadığımız toplumun sorunları olarak gördüğünüz birtakım unsurları masaya yatırmanız ve çözüme dönük birliktelikler oluşturmanızdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Beraber hareket etmek, bizi ve Samsun’u güçlendirecek”

OMÜ ve SAMÜ birlikteliğinin Samsun için önemine dikkat çeken Prof. Dr. Ünal, “2 üniversitenin birlikte hareket etmesi, özelikle Samsun açısından düşünüldüğünde hem kente hem de bölgeye büyük derecede katkı sağlayacaktır. Beraber hareket etmek, bizi ve Samsun’u güçlendirecektir. Genel olarak Üniversitede desteklediğimiz fikirlerin burada da arkasındayız. Bir tek kişinin projesi yerine, disiplinler arası projelere daha çok destek veriyoruz.” şeklinde konuştu.

ÜniAK Başkanı Yıldız “Ülkemizin geleceği bizleriz”

Buluşmada ÜniAK Topluluk Başkanı Özkan Yıldız ise duygu ve düşüncelerini “Bugün bir arada olmamızın maksadı; bu birlikteliği güçlendirmek, farklı alanlarda çalışsak bile çevre, sosyal sorumluluk projeleri ile kültür, sanat ve millî-manevi değeri olan konularda, yanı sıra da birçok alanda ortak çalışmalar yürütebilmektir. Ülkemizin geleceği olan bizler, bugün ortaya koyduğumuz onlarca çalışmalarla arkadaşlarımızın hayatına dokunabiliyorsak birlikte yürüteceğimiz faaliyetlerle de inanıyorum ki belki binlerce öğrenci arkadaşımızın hayatında yeni ufuklar açabileceğiz. Dolayısıyla bugün topluluk faaliyetlerimiz ve eğitim hayatımızın yanı sıra, heybemize koyduğumuz birçok güzelliğin yanına “birliktelik” kavramını da ekleyebilecek ortama sahibiz.” sözleriyle aktardı.

Etkinlik, topluluk başkanlarının sorduğu soruların yanıtlanması ve fotoğraf çekimi ile sonlandı.

X
Secure Login

This login is SSL protected