MENU

Oryantasyon Eğitimleri İkinci Gününde Devam Etti
18 Ekim 2022, Salı - 17:48
Güncelleme: 18 Ekim 2022, Salı - 17:48
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesindeki bölüm ve programlara 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başında kayıt yaptıran birinci sınıf öğrencilerine yönelik oryantasyon eğitimleri ikinci gününde devam etti.

İkinci gündeki eğitimlere; Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencileri katıldı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Mahmut Başoğlu, Prof. Dr. Selim Eren, Mezunlar Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Alaattin Altın, akademisyenler ve birçok öğrenci katıldı.

‘OMÜ mezunları aranan bireyler olacak’

Oryantasyon programında konuşan Rektör Ünal, “Kendi geleceğini kendi iradesiyle inşa eden sadece kendi geleceğini değil insanlığa umut olan yarar sağlayan insanlığa hizmet etmek için hayatının en önemli bu dönemini, eğitimini başarıyla tamamlayan, başarıyla kendini geliştiren bireyler olarak buradan çıkmayı her birinize nasip eylesin!” diye dua ederek sözlerine başladı.
Ondokuz Mayıs Üniversitesinin kendisini revize ettiğini belirten Rektör Ünal, “Yarım asırlık bir üniversiteyiz ve kendisini revize etmiş bir üniversiteyiz. Öğrenciyi, öğrencinin gelişimini merkeze alarak bütün imkanlarını seferber etmiş, sistemi düzeltmiş, ölçme değerlendirmesini yeniden planlamış ve gelecekle alakalı net karar veren hem öğrenci açısından hem akademik personel açısından net kararları olan ilkeleri olan mevzuatını ve bütün yönetmeliğini yönergesini ve benzerini gözden geçirmiş bir kurumdan bahsediyoruz. Geçmişte bu böyleydi ama artık böyle olmayacak çok açık bir şekilde söylüyorum. Burada ki temel hedefimiz değerli arkadaşlar, biz her birinizin bu toplumda aranan bireyler olarak eğitici veya başka bir şey ne olacaksanız Ondokuz Mayıs Üniversitesi kimliğiyle fark atması ve bu farkında fark edilmiş olmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

‘Bilgiyi öğreneceksiniz fakat beceriye dönüştüreceksiniz’

Temel hedefin bilgi değil, bilginin beceriye dönüşmesi olduğunu söyleyen Rektör Ünal, “Bunun içinde eğer dersin içinde o dersin uygulaması varsa ya da bu mesleğin bir stajı varsa ve bununda farklı zamanlarda gerçek deneyimler olarak ortaya çıkması gerekiyorsa biz bunun takipçisi olacağız. Dolayısıyla sizden birinci istediğimiz şey bilgi evet bunu öğrenmek zorundasınız ama bilginin çok hızlı değiştiğini de bilmelisiniz. Dolaysıyla öğrenmeyi de öğrenmek gerekiyor. Burada neler yapıldığına ve neler hedeflendiğiyle alakalı kısa bir bilgi vereyim. Yapılan 2 şey var. Bunlardan birisi eğitimin baştan aşağı gözden geçirilmesiydi ve bu yapıldı. Ancak süreç durmayacak. Bu sürecin durmaması gerekiyor. Çünkü hayat değişiyor değişim çok hızlı gerçekleşiyor. Burada temel hedef gelecek. Siz buradan mezun olduğunuzda birçok bilgi sistemden kalkacak ve teknolojide eskimiş olacak. Dolaysıyla bizimde sizinle ilgili kurduğumuz hayal en az 5 yıllık bir hayal. 5 yıl, 10 yıl sonrasını yönetmekle alakalı burada sizin yardımınıza ihtiyacımız var. Ancak sizden gelen makul gerçekçi talepler süreci olumlu kılar. Bundan sonraki süreçle alakalı bizi rahatlatabilir diye düşünüyorum.” dedi.

‘OMÜ’ye ait bir tarz oluşturmak istiyoruz’
 

Amaçlarının OMÜ’ye ait bir tarz oluşturmak olduğunu söyleyen Rektör Ünal, “Burada arzu ettiğimiz şey yeterlilikler çerçevesini esas almak ve bunu sağlamak. Bunun üzerinde OMü’ye ait bir tarz oluşturmak.  Nasıl ODTÜ, İTÜ mezunuyum diyorsanız burada bir ayrıcalık görüyorsanız yani o bilginin size avantaj sağlayacağını düşünüyorsunuz.  Bizde OMÜ’yü biraz daha güçlü etkisi olan bir kavrama dönüştürmek istiyoruz. Bundan sonra OMÜ bilinçli olarak bizim arkadaşlarımız tarafından mezunlarımız tarafından bunun telaffuz edilmesi bu konuda da gurur duyulması, aidiyeti güçlü bir nesli ortaya çıkan bir nesil istiyoruz.” diye konuştu.

‘Amacımız dil dersini geçmek değil, dil bilmeniz’

Rektör Ünal, öğrencilere, “OMÜ’de bölümü yüzde 30 yabancı dil olan ve yüzde 100’ü yabancı dil olan bölümlerden B2 seviyesinde dil yeterliliği bekliyoruz. Eğer yüzde 30 ve yüzde 100 yabancı dil isteği eğitimi yoksa bu durumda B1 düzeyinde dil yeterliliği istiyoruz. Burada dil yeterliliği önemli. Geçmekten bahsetmiyorum dil bilmenizden bahsediyorum.” diyerek konuya atfettiği ehemmiyeti vurguladı.

‘Bir projenin parçası olmak zorundasınız’

OMÜ’den mezun olacak öğrencilerden bir projenin aktörü ya da parçası olmasını istediklerini belirten Rektör Ünal, “Burada sizden istenilen şey bir bitirme ödevi yapacaksın değil. Bu beceriyi göstereceksin. Hedef burada bu. Ben bunu yapabiliyorum. Ben bunun lezzetini tattım demeniz için sizden beklediğimiz şey araştırma teknikleri açısındandır. Bu teknikleri kullanarak bir bitirme ödevi, bir bitirme projesi yapmanız. Bu artık OMÜ'nün bütün lisans bölümlerinin parçası. İşin başında böyle bir şeyle başlarsanız bu sizin aldığınız eğitimin sonucunu görme imkanı verir ve mutlu eder diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Kütüphane çevresinde bir hayat inşa edin’

Öğrencilere kütüphane çevresinde bir hayat inşa etmeleri gerektiğini belirten Rektör Ünal, sözlerini, “Mezun olurken kütüphanede borcu yoktur diye kağıt imzalatmak yerine, kütüphanede kendinize bir yer edinin. Kütüphanenin çevresinde bir hayat inşa edin. Biz Ondokuz Mayıs Üniversitesinin kampüsünü bir laboratuvar olarak algılıyoruz. Eğitimin en güçlü en etkin uygulandığı bir laboratuvar olarak görüyoruz. Bu nedenle yere attığınız bir kabak çekirdeğinin çöpü, hocam ne olacak çürüyecek diyebilirsiniz belki evet çürüyecek ama sizi de çürütecek. İçtiğiniz bir suyun kabının yolun kenarına atılması çok şey ifade ediyor. Yani oradan birileri geçti kaldırmadı, çok şey ifade ediyor. Bunun atılmış olması çok şey ifade ediyor. Dolayısıyla kampüsün tamamı en güçlü laboratuvardır. En güçlü eğitim alanıdır. Bu noktada sizden bunu destekleyecek hareket bekliyoruz. Tekrar başarılı sağlıklı mutlu bir eğitim yılı ve eğitim diliyorum hepinize.” diyerek sonlandırdı.


“OMÜ ailesinin bir parçası kılmayı ümit ediyoruz”

İkinci gün eğitimlerinde yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, “Eğitim hayatınız boyunca sizleri burada ağırlamayı ve OMÜ ailesinin bir parçası kılmayı ümit ediyoruz. OMÜ, köklü bir üniversite ve Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Gerek akademisyen bakımından gerekse geniş bir yelpazeye yayılan farklı alanlardaki bölümleri bakımından bölgenin lider üniversitesidir. Ayrıca deniz ve ormanlar arasında uzanan yeşil, çevreci bir kampüse sahibiz. Bu konuda da ayrıcalıklı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Üniversite kültürünü edinmek sizler için önemli”

Üniversite hayatının öğrencilerin sadece kendi bölümünden ibaret olmadığına dikkat çeken Batuk, “Kampüs ortamında diğer bölümlerdeki arkadaşlarınızla paylaşımlarda bulunmanız ve üniversite kültürünü edinmeniz sizler için önemli. Ayrıca OMÜ olarak sosyal seçmeli dersleriniz ile farklı bölümlerden ders almanızı sağlayacak kolaylıklar ile sizlerin sosyal bir hayatınız olmasına katkı sunmak istiyoruz. Bu son derece önemli çünkü farklı bölümlerdeki öğrencilerimiz aynı konuları farklı akademik bakış açıları ile tartışmalarını sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Kapımız her zaman sizlere açık”

Bu yıl OMÜ olarak ikincisini gerçekleştirecekleri Orta Karadeniz Kariyer Fuarı (OKAF) hakkında da değerlendirmelerde bulunun Batuk konuşmasını şöyle tamamladı: “10 paydaş üniversite ile birlikte organizasyonunu yapacağımız OKAF’ı bizim ev sahipliğimizde Samsun’da gerçekleştireceğiz. Bu kariyer fuarının sizlere farklı alternatifleri göstermesi ve geleceğinize yön vermesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Fuarda büyük firmalarla tanışarak ve ayarlayacağınız stajlarla gelişimlerinizi sağlayarak istediğiniz alanlara yönelme fırsatı tanıyacaksınız. Sizlere tekrar başarılar diliyorum herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman kapımız her zaman sizlere açık.”

“Tecrübe edinmedeki sürenizi kısaltacağız”

Oryantasyon eğitimlerinin öğleden sonra olan oturumunda hoş geldin konuşmasını ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Başoğlu yaptı. Başoğlu konuşmasında, üniversiteye yeni gelen öğrencilere başarılar dileyerek, “Sizler için yeni bir eğitim planlaması yaptık. Bu eğitim planlaması sizlerin üniversite mezuniyetine daha iyi hazırlanmanızı sağlayacak. Tecrübe edinmede ki sürenizi kısaltacaktır. OMÜ mezunu olmanın avantajını yaşamış olacaksınız.” diye konuştu.

17-21 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek oryantasyon ile yükseköğretim programlarına başlayan öğrencilerin OMÜ ve Samsun hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanarak nitelikli ve psiko-sosyal yönden etkili bir eğitim-öğretim dönemi geçirmeleri hedefleniyor.

X
Secure Login

This login is SSL protected