MENU

Genç Mühendislerin Mezuniyet Coşkusu
30 Haziran 2022, Perşembe - 16:31
Güncelleme: 30 Haziran 2022, Perşembe - 16:33
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi, 2021-2022 akademik yılında düzenlediği 26. dönem mezuniyet töreni ile genç mühendislerini geleceğe uğurladı.

Öğrenci Sosyal Yaşam Merkezinde düzenlenen mezuniyet törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldıray Topçu, fakülte dekanları, meslek odaları temsilcileri, akademisyenler, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

“Diplomanız hayatlarınızda gurur duyacağınız işlere atılan ilk imza olsun”

Törenin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır, “Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, büyük emek ve özveriyle yetiştirdiğiniz evlatlarınızın artık kendi ayakları üzerinde durarak, yaşamlarını kazanmalarının zamanı geldi. Aldıkları bu diplomanın, hayatlarında gurur duyacağınız işlere atılan ilk imza olmasını dilerim. Öğrencilerimizin mezuniyet mutluluğunu yaşarken en büyük destekçilerimiz olan siz değerli velilerimize şükranlarımızı sunarız.” ifadelerini kullandı. 

“OMÜ’den mezun olmak size ayrıcalıklar getirecektir”

Öğrencilerin çok sayıda mezunun olduğu istihdam alanlarında fark yaratması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Alışır, “OMÜ’den mezun olmak, size bu konuda ayrıcalıklar getirecek, ancak bunun yanı sıra omuzlarınıza farklı sorumluluklarda yükleyecektir. Bugün ülkemizde ve tüm dünyada milyonlarca insanın refahını, özgürlüğünü ve mutluluğunu ilgilendiren meseleler giderek artmaktadır. Küresel ısınmadan çevre kirliliğine, yoksulluğa, salgın hastalıklardan savaşlara varıncaya kadar birçok sorun acil çözüm beklemektedir. Bu meselelerin hepsi ulusal sınırları aşıp, evrensel çözümler beklediğini biliyoruz. Böyle bir dünyada her zamankinden daha fazla çalışan, multidisipliner düşünebilen, bilginin yanı sıra, üretken, sosyal iletişimi kuvvetli ve kültürel değerlere duyarlı insanlara ihtiyaç duyulacaktır.” dedi.

“Kariyer basamaklarını hızla tırmanacağınıza olan inancımız tamdır”

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldıray Topçu da yaptığı konuşmada, “Eğitim hayatınızın zorlu bir sürecini daha başarıyla tamamladınız. Geriye dönüp baktığınızda kimi zaman acı kimi zaman tatlı ama asla unutulmayacak hatıralarla dolu, zorlu bir eğitim sürecinden geçtiğinizi göreceksiniz. Başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır ve her son aslında yeni bir başlangıçtır. Önünüzde kendiniz, aileniz ve ülkemize karşı sorumluluklarınızın olduğu bilinciyle yapacağınız çok şey var. Sizlerin bu bilinçle kariyer basamaklarını hızla tırmanacağınıza olan inancımız tamdır. Bu süreçte elde edeceğiniz başarı ve toplumsal katkı siz ve aileniz kadar OMÜ’yü ve Fakültemizi de yüceltecek ve bizleri onurlandıracaktır.” sözlerine yer verdi.

“Önümüze belki bir sürü engel çıkacak fakat asla yılmayacağız”

Mezunlar adına fakülte birincisi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Sultan Burhan konuşmasını gerçekleştirdi.  Burhan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Hepimiz çok iyi biliyoruz ki başarı fedakarlıkta bulunanların dostudur. Okul hayatımda birçok fedakarlıkta bulunmamamın neticesinde bugün fakülte birincisi olarak huzurlarınızdayım. Herkesin bir hedefi olması gerektiğini düşünüyorum. Hayatımızın sonunda nerede olacağımızı bilmek istiyorsak, nereye gittiğimizi bilmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Bu nedenle kendimiz doğru hedefler belirleyeceğiz. Hedefe ulaşmada bize yolumuzu; aldığımız eğitim, irademiz, azim ve kararlığımız gösterecektir. Önümüze belki bir sürü engel çıkacak fakat asla yılmayacağız.”

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere hediye ve başarı belgeleri verildi. Fakülte birincisi Sultan Burhan ve diğer öğrencilere hediye ve başarı belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Daha sonra mühendislik yeminini eden mezunların keplerini fırlatmasıyla tören sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected