MENU

Samsun’un 15 Temmuz Etkinlikleri Gün Boyu Sürdü
16 Temmuz 2021, Cuma - 11:41
A+ A-
Dinlemek için tıklayınızDinle
Paylaş

Samsun’un 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri, protokol üyeleri ve vatandaşların yoğun katılımıyla gün boyu sürdü.

Sabahın erken saatlerde şehitlik ziyaretiyle başlayan etkinlikler, daha sonra Büyük Cami’de okunan mevlid-i şerif ile devam etti. Ardından akşam saatlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği “Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü”, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanındaki etkinlik alanına kadar sürdü. Protokol üyeleri ve vatandaşların katıldığı yürüyüşe mehter takımı öncülük etti. Etkinliklerde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal da hazır bulundu.

OMÜ Stand Açtı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında stant açarak gece boyunca ziyaretçilerini ağırladı. Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Emniyet Müdürü Ömer Urhal ve Jandarma Komutanlığı Vekili İ. Afşin Tiryaki de standı ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ile sohbet etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan Cumhuriyet Meydanındaki etkinliklerde ise şehitler için Kur’an tilavetiyle birlikte dualar edildi. 15 Temmuz gecesine ait görüntülerinin izlenmesinin ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka hitabı dinlendi. Program, protokol konuşmaları ile devam etti.

Vali Dağlı: “Düşman şekil ve kılık değiştirerek geldi”

Programda konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “15 Temmuz’da 251 şehidimiz var. Bu şehitlerden 4’ü de ölüme gözünü kırpmadan giden Samsun’dan. Yine ölüme göz kırpmadan giden, tankların altına yatan, tankların üzerine çıkan ve bu mücadeleyi canı pahasına yapan 2 bin 196 gazimiz var. Bu gazilerin de 19’u Samsun’dan. Allah onlara sağlık ve uzun ömürler versin. Zor günler geçirdik. Düşman karşımıza her zamanki düşmanlığı ile gelmedi. Şekil değiştirerek, kılık değiştirerek geldi. Bunu hep birlikte yaşadık. Bu durum henüz bitmiş değil. Düşman yine karşımıza kılık değiştirerek ve değişik şekillerde gelecek. Bizim çocuklarımızı ve geleceğimizi çalmaya çalıştılar. Cumhurbaşkanımızın o günkü feraseti ile milletimize yaptığı çağrıyla kurtuluşa geldik. Yine demokrasimizi koruduk. Milletimiz, devletimize en iyi şekilde sahip çıktı.” dedi.

Başkan Demir: “Allah o günleri bir daha yaşatmasın”

Türklerin bin yıldır Anadolu’da vatan mücadelesi verdiğinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de “Dünyada Türkiye’den başka gücünü kendi kökünden alıp istikbale yürüyen başka bir ülke yok. Bin yıldır bu toprakları vatan etme mücadelemiz devam ediyor. Bu coğrafyada bizi yaşatmamak için, var etmemek için canlı ve diri bizim dışımızdaki bir takım güçler uğraşmaya devam ediyor. İlginçtir, içimizden de ihanet edecek kesimleri oldukça buluyorlar. Dini duyguları istismar ederek evlatlarımızı ele geçirdiler, organize ettiler, planladılar ve 15 Temmuz’u yaşadık. Allah o günleri tekrar bize yaşatmasın.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 2 buçuk kilometrelik sancak koşusunu tamamlayan 25 sporcu, taşıdıkları sancağı Samsun Valisi Zülkif Dağlı’ya takdim etti. Sancağı öperek alnına koyan Vali Dağlı, gençlere teşekkür etti. Program gazi ve öğrencilerin şiir okuması, mehter gösterisi, halk müziği korosu dinletisi ile sürdü. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde Samsun’daki tüm camilerden sala sesleri yükseldi. Salanın ardından hafızlar tarafından Kur’an tilaveti okundu. Programlar, ezgi dinletisi ile son buldu.

Samsun’un 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinliklerine Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın yanı sıra AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, askeri ve mülki erkân, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Son Güncelleme: 20 Temmuz 2021, Salı - 09:46
X
Secure Login

This login is SSL protected