MENU

OMÜ ve DOKAP Bölgenin Gelişimine Katkı Sunmak için Birlikte Çalışacak
10 Mart 2022, Perşembe - 17:52
Güncelleme: 24 Mart 2022, Perşembe - 11:54
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP), bölgenin gelişimine katkı sunacak kenevir ve diğer lifli bitkiler başta olmak üzere tarım ve hayvancılıkta yapılabilecek iş birlikleri için stratejik ortaklık toplantısı gerçekleştirdi.

OMÜ Senato Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Selim Eren, Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, DOKAP Koordinatörü Osman Demir, akademisyenler ve ilgili yöneticiler katıldı.

Rektör Ünal “Kenevir ve diğer tıbbi aromatik bitkiler üzerine 37 çeşit proje çalışması yapıldı”

Toplantının açılışında konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, kenevir ve diğer tıbbi aromatik bitkiler üzerine 37 çeşit proje çalışması yapıldığına dikkat çekerek bu projelerdeki temel hedeflerinin sadece yayın yapmak olmadığını, projeleri endüstriyel ürüne dönüştürmek istediklerini belirtti.

Projeleri endüstriyel ürüne dönüştürmek için 3 aşamalı eylem planından bahseden Rektör Ünal “Bölge için hangi ürünün daha etkili olacağının araştırılması, bunun devamında projelerin altyapısının oluşturulması ve son aşamada ise bu projelerin markalaştırılmasını istiyoruz. Öncelikle ithal edilen ürünleri ele almalıyız ve ihracat ürünü hâline getirmeliyiz. Bu süreçte OMÜ-TTO ve TEKNOPARK iş birliği ile Üniversitedeki düşüncenin pazarlamasını yaparak sanayiyi de bu sürecin içine dâhil etmeyi tasarlıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Bölgenin kalkınmasını yönetmek için bir strateji geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Rektör Ünal “Araştırmaları güç birliğine dönüştürmek, birbirine entegre etmek ve buradan da üretimi merkeze almak suretiyle endüstriyel üretimi odaklayan bir süreç yönetimini arzu ediyoruz.” dedi.

DOKAP Başkanı Gültekin “Bu bölgeye hizmet etmek istiyoruz”

Toplantı hakkında düşüncelerini paylaşan DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ise OMÜ mezunu olduğunu belirterek ev sahipliğinden dolayı Rektör Ünal’a teşekkür etti. Gültekin, bu bölgeye hizmet etmek istediklerini vurgulayarak özellikle kenevir ve lifli bitkilerle ilgili gelecekte yapılması gerekenleri bu toplantıyla hayata geçireceklerine işaret etti. Gültekin ayrıca tarım ve hayvancılığı hedefe alıp etkin bir coğrafi sistem kurulması gerektiğini de değindi.

Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz “Son teknolojiyle donatılmış laboratuvar kurmayı amaçlıyoruz”

Toplantıda DOKAP yetkililerine OMÜ Araştırma ve Uygulama Merkezleri Koordinatörü Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz tarafından kenevir ve diğer lifli bitkilerin endüstride kullanımına yönelik araştırma ve geliştirme projeleriyle ilgili detaylı sunum yapıldı. Gürbüz, projelerin daha hızlı faaliyete geçmesi için Üniversite olarak laboratuvarların akreditasyon alması gerektiğini ve son teknolojiyle donatılmış laboratuvar kurmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Toplantı sonrası DOKAP ve OMÜ’den oluşacak çalışma grubu belirlenerek ortak çalışmaların yapılması amacıyla eylem planı hazırlanması kararlaştırıldı.

X
Secure Login

This login is SSL protected