MENU

Tıp Fakültesi 2020 - 2021 Eğitim-Öğretim Yılı Öğrencileri için de Önlük Giyme Töreni Düzenledi
01 Ekim 2021, Cuma - 15:02
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
A+ A-
Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesinin Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında önlük giyemeyen öğrencileri için tören gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Pembe Salonda akademik personellerin katılımıyla düzenlenen törene; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da uzaktan konferans yöntemiyle katılarak 2. Sınıf Tıp Fakültesi öğrencilerine başarılar diledi. 

“Tıp Fakültemiz Türkiye’deki başarılı fakültelerden birisi ve bölgenin en iyisi”

Açılış dersinden sonra törenle ilgili duygu ve düşüncelerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal; hayırlı, huzurlu ve başarılı bir eğitim yılı olmasını dileyerek şöyle devam etti: “2020-2021 eğitim yılında pandemi nedeniyle talihsiz bir başlangıç oldu. Normalde yüz yüze ve oryantasyonla başlayan hem kurumla alakalı hem de meslek hayatıyla alakalı sürecin motive olmanız açısından öğrencilerimize verilmesi gerekiyordu. Ancak Fakülte olarak baktığımızda Tıp Fakültemiz Türkiye’deki başarılı fakültelerden birisi ve bölgenin en iyisi bu açıdan değerlendirdiğimizde büyük bir imkana sahipsiniz. Pandemi dönemi eksiklerimizi önümüzdeki süreçte yoğun çalışarak kapatacaksınız” diye konuştu.

“Mesleğinizin en iyisi olmak için kültürel anlamda da en iyi olmalısınız”

OMÜ’nün, pandemin hemen akabinde sistemini çalıştırarak eğitime başlayan nadir üniversitelerden biri olduğuna dikkat çeken Rektör Ünal, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu “Mesleğinizin en iyisi olmak için kültürel anlamda da en iyi olmalısınız. Dünyada olup bitenleri öğrenme, sonuç çıkarabilme ve neyle karşılaşacağınızı önceden kestirebilme yeteneğini geliştirmek zorundasınız. Dolayısıyla dershane kadar kütüphaneyi de iyi kullanarak nitelikli okuma yapmalı ve kampüsün sosyal imkânlarından yararlanarak kampüsü bir laboratuvar olarak kullanmalısınız.   Ayrıca hastalarınızla olan ilişkilerinizde de hastayı iyi analiz ederek iletişim becerilerinizle süreci en iyi şekilde yönetmelisiniz. İnsanın yaşamını sürdürmesi için gerekli olan sağlığını tamir etmekle görevli olan sizler, önce insanı tanımalı, kültürel beslenmenizle onlara örnek teşkil etmelisiniz.”

Öğrencilerin özellikle eğitim-öğretim aşamasında taleplerini karşılama noktasında ellerinden gelen her gayreti yapacaklarını belirten Rektör Ünal, öğrencilerin değerlendirme süreçlerini kendilerinin işleteceklerini ve buradan çıkarım yaparak kendi rotalarını belirlemesi gerektiklerini söyledi.

“Pandemi sürecinin yol açabileceği her durama karşı hazırlıklıyız”

Her durumda ve şartta uygulamalı eğitimin, Üniversitenin tüm birimlerinde yüz yüze uygulanacağını vurgulayan Rektör Ünal “OMÜ’nün öğrenci potansiyelini ve yoğunlaştığı alanları dikkate alarak bazı önlemler aldık. Öğrenci sayısının fazla olduğu derslerde, akademisyenlerin fiziksel olarak derste olması kaydıyla, bu derslere online katılımı sağlayacak bir alt yapı çalışması yaptık. Uygulamalı eğitim dışındaki derslerin bazı teorik kısımları, uzaktan eğitimle gerçekleşebilecek. Ancak bu durum, devam eden pandemi sürecinin yol açabileceği özel şartlarda öne çıkaracağımız kartlar olarak hazırlandı. Sonuçta OMÜ olarak, her ne olursa olsun eğitime ara vermemek, nitelikli eğitimi sürdürmek konusundaki kararlılığımızı ortaya koyan çalışmaları gerçekleştirdik. Bu noktada her duruma karşı hazırlıklıyız. “ ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimin devam edebilmesi için özellikle Tıp Fakültesi öğrencilerinden pandemi kurallarına uymaları ve bu konuda farkındalık oluşturmaları isteğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, öğrencilerden herkese örnek olacak misyon üstlenmelerini istedi.

OMÜ Tıp Fakültesi 2’inci sınıf öğrencilerinin beyaz önlüklerini protokol üyeleri ve akademisyenlerin elinden almasıyla OMÜ Tıp Fakültesinin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı önlük giyme töreni sona erdi.

Son Güncelleme: 01 Ekim 2021, Cuma - 16:01
X
Secure Login

This login is SSL protected