MENU

Özbekistan’da Türk Dünyasını Buluşturan Konferansın Davetli Konuşmacısı Rektör Ünal
20 Mart 2024, Çarşamba - 12:23
Güncelleme: 21 Mart 2024, Perşembe - 10:36
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Özbekistan’ın Urgenç şehrinde bulunan Urganch State Pedagogical Institute (Urgenç Devlet Pedagoji Enstitüsü) tarafından düzenlenen uluslararası konferansa davetli konuşmacı olarak katıldı. Programda Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal'a, OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu eşlik etti.

Türk dünyasından 15 üniversite

Türk dünyasından 15 üniversitenin yetkililerinin de yer aldığı “Türki Halklarının Millî Zihniyetini Güçlendirmenin Gününüz Meseleleri” başlıklı konferansta önemli açıklamalar yapan Rektör Ünal, eğitimin, Türk milletinin geleceğini inşa etmede ve emperyalist hegemonyadan kurtulmada kilit rolü olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Ünal: “Gazze’de yaşanan soykırım Türk birliğine duyulan ihtiyacı gün yüzüne çıkardı”

Rektör Ünal, Türk dünyasının ortak değerlerini dikkate alarak insanımızın tarihe mal olmuş varoluşsal kodlarından ilham alan ve araştırma geliştirme (AR-GE) çalışmaları ile teknolojik inovasyonla buluşmuş bir eğitim sisteminin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Ünal, Türk milletinin temel varoluş kodlarından birincisinin mazlumların tarafında yer almak olduğunu belirterek Gazze’de yaşanan soykırımın Türk birliğine duyulan ihtiyacı gün yüzüne çıkardığını ifade etti.

“Nevruz, Türk dünyasının birliğinin gelişmesine vesile oluyor”

Doğanın yeniden dirilişi ve hayat bulmasının simgesi, baharın müjdecisi Nevruz Bayramını da kutlayan Rektör Ünal, nevruzun Türk dünyasının birliğinin gelişmesine vesile olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Asırlardan bu yana süregiden ve Türk dünyasında birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, dayanışmanın ve kader ortaklığının izi olan Nevruz Bayramı’nın bütün dost ve kardeş ülkelere ile gönül coğrafyamıza huzur, bereket ve mutluluk getirmenizi diliyoruz.” mesajını verdi.  

Rektör Ünal, Türk dünyasından yoğun katılımın olduğu bu toplantılar vesilesiyle Türk halkları arasında ortak zihniyet temelinde geliştirilecek projelerin meseleyi somutlaştıracağını söyledi.

Baxriddimovna: “Modern eğitimi millî kültür, sanat ve becerilerle bir araya getirdik”

Konferansa Özbekistan Kadın ve Aileden Sorumlu Başkan Vekili olarak katılan Maxkamova Zulayha Baxriddimovna ise pedogoji enstitüleri aracılığıyla modern eğitimi millî kültür, sanat ve becerilerle bir araya getirerek birey, aile ve kadın gibi sosyal meselelerin çözümünde temelden yapılandırıcı bir eğitim sürecini geliştirdiklerini dile getirdi.

Toplantıya katılan Özbekiztan’ın Harezm Vilayeti Kadın ve Aileden Sorumlu Vekili Nigora Masharipovna Kutlimuratova da pedagoji enstitüleri vasıtasıyla Özbekistan’ın kadın ve aile ile ilgili yapmış olduğu yatırımların içerikleri hakkında bilgi verdi.

Rektör Ünal, Nevruz Bayramı kutlamalarına katıldı

Konferans etkinliğini takiben katılımcılar, nevruz kutlamalarının yapıldığı etkinliğe geçerek Özbekistan’ın farklı vilayetlerindeki pedagoji enstitülerinden gelen nevruz kutlama ekiplerinin yöresel sergileri ve nevruza özel olarak hazırladıkları stantları gezdi.

Nevruz etkinliği çerçevesinde Rektör Ünal, Başkan Vekili Baxriddimovba ile birlikte geleneksel Sümelek aşının yapılışına katılarak Türk halkları arasındaki iş birliği ve dayanışmanın güçlenerek hedefine varması temennisinde bulundular.

X
Secure Login

This login is SSL protected