MENU

Rektör Ünal, Semerkant'ta Düzenlenen ‘Özbekistan-Türkiye 2. Eğitim Forumu’na Katıldı
15 Kasım 2023, Çarşamba - 13:31
Güncelleme: 15 Kasım 2023, Çarşamba - 14:00
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Özbekistan-Türkiye 2. Eğitim Forumu, Semerkant'ta Taşkent Devlet Ulaşım Üniversitesi ve Ege Üniversitesi ev sahipliğinde, "Bilimsel İş Birliği İçin Teknolojik Toplumsal Fayda ve Sürdürülebilir Hedefler" başlığıyla düzenlendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın da katıldığı foruma, Türkiye ve Özbekistan'dan yaklaşık 100 üniversitenin rektör ve rektör yardımcıları katıldı.

Özbekistan Bilim, Eğitim ve İnovasyon Bakanı Adil Abdurahmanov ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın başkanlığında düzenlenen forumda, iki ülke üniversiteleri arasında işbirliği anlaşmalarının imzalanması planlandı.

Bakan Abdurahmanov: “Çok sayıda iş birliği anlaşmasının imzalanması planlanıyor”

Programın açılışında konuşan Özbekistan Bilim, Eğitim ve İnovasyon Bakanı Adil Abdurahmanov, son dönemde Özbekistan ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin hızla geliştiğini, eğitim alanındaki ilişkilerin de en üst düzeye ulaştığını söyledi. Bakan Abdurahmanov, "İki ülke arasındaki tüm alanlardaki ilişkiler hızla gelişiyor. Böyle ilişkiler daha önce hiç görülmemiştir. İki ülkenin eğitim kurumları arasında bugüne kadar 100'den fazla işbirliği anlaşmasının imzalandı. Bu forumda da iki ülke üniversiteleri arasında çok sayıda iş birliği anlaşmasının imzalanması planlanıyor.” dedi.

YÖK Başkanı Özvar: "Eğitim alanındaki ilişkiler daha da güçlenecek"

YÖK Başkanı Özvar da konuşmasında, forumun iki ülke ve Türk devletleri arasında eğitim alanındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine katkıda bulunacağına inandığını ifade etti. Özvar, forumun amacının Türkiye ve Özbekistan'ın üniversitelerinin idarecilerini bir araya getirmek ve her iki ülkenin üniversiteleri arasında ortak işbirliğini daha ileri taşımak olduğunu dile getirdi.

Rektör Ünal: “İlişkilerimizi daha geniş zeminde devam ettireceğiz”

Açılış konuşmalarının ardından basın mensuplarına foruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal da “Oldukça verimli geçen forumda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Özbekistan Bilim, Eğitim ve İnovasyon Bakanlığı arasında ikili iş birliğine ilişkin Uygulama Mutabakat Zaptı imzalandı. Biz OMÜ olarak iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek adına geçmişte sağlık, ziraat ve mühendislik alanları olmak üzere birçok protokol anlaşması imzaladık. Ancak bugün imzalanan bu iş birliği anlaşması yükseköğretim alanındaki ilişkilerimizi daha geniş zeminde devam ettireceğimiz bir fırsat oluşturdu. OMÜ ilerleyen zamanlarda Özbekistan’daki üniversitelerle başta yüksek lisans ve doktora programları olmak üzere yeni alanlarda iş birliğini devam ettirecek.” ifadelerini kullandı.

Forum, birçok üniversite yöneticisin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek adına karşılıklı görüşmelerle devam etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected