MENU

OMÜ’de Geleceğin Diş Hekimleri Beyaz Önlüklerine Kavuştu
09 Kasım 2021, Salı - 01:11
Güncelleme: 09 Kasım 2021, Salı - 10:12
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesinde ikinci sınıf öğrencileri, düzenlenen 2021 – 2022 Önlük Takdim Töreni’nde meslekleriyle özdeşleşen beyaz önlüklerini giydi.

Diş Hekimliği Fakültesini geçen yıl kazanan ancak pandemi şartları nedeniyle bu akademik gelenekten mahrum kalan 103 ikinci sınıf öğrencisi, ailelerinin huzurunda beyaz önlüğe sahip olmanın sevincini ve onurunu yaşadı.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törende; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Özkan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Emine Şen Tunç ve Prof. Dr. Mehmet Cihan Bereket, Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Dilek, akademisyenler ile veliler, öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

Törende ayrıca, diş hekimliğine uzun yıllar boyunca emekleriyle katkıda bulunup değer katan OMÜ'lü akademisyenler Prof. Dr. Peruze Çelenk ve Prof. Dr. Fikret Yılmaz, takdim edilen plaketlerle onurlandırıldı.

Dekan Prof. Dr. Özkan “Bundan sonra beyaz önlüklerin temsil ettiği vicdani, ahlaki ve insani değerlere bağlı kalma sorumluluğunu daha fazla hissedeceksiniz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, açılış konuşmalarıyla devam etti. Açılış konuşmasını yapan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Özkan, sınavda yüzde 1’lik dilimle Fakülteyi kazanan öğrencileri ve bu başarıda emeği olan aileleri kutlayarak “Bugün beyaz önlüklerinizi giyerek yeni bir hayata başlayacaksınız. Beyaz önlük hekimlik mesleği için dürüstlüğün, ahlaklı olmanın, sırdaş olmanın, aydınlığın, asaletin, saflığın, alçak gönüllü olmanın, sorumluluğun ve din, dil, ırk ayrımcılığı yapmadan tüm insanlara hizmet aşkının bir sembolüdür. Bu önlüğü bugün giyeceksiniz, bundan sonra yaşam biçiminizle, tavır ve davranışlarınızla, iletişim biçiminizle beyaz önlüklerin temsil ettiği vicdani, ahlaki ve insani değerlere bağlı kalma sorumluluğunu daha fazla hissedeceksiniz. Kutsal mesleğin ahlaki ve etik değerlerine hepimiz sahip çıkacağız. Alanlarında çok yetkin ve donanımlı hocalara sahipsiniz. Diş hekimliği eğitimi bir yönüyle usta-çırak ilişkisidir. Hocalarınızın deneyim ve birikimlerinden en iyi şekilde yararlanmanız, daima istekli olmanıza bağlı. Sizin için bildiklerini fedakârlıkla sizlere aktaracak, hekimlik sanatını öğretecek hocalarınıza ömür boyu saygı ve sevginizi göstermeyi sakın ihmal etmeyin. Meslektaşlarınızı, onların ailelerini kendiniz gibi, kendi aileniz gibi kabul edin.” sözlerine yer verdi.

“Dijital çağda zora talip olan başarılı olacak”

Günümüzde dijital bir devrimin yaşandığına işaret eden Dekan Prof. Dr. Özkan, sözlerini söyle sürdürdü: “Şu an Z kuşağı olarak adlandırılan ve sizin de içinde bulunduğunuz kuşağın sahip olduğu en büyük risk, daha konformist olmaları, her şeyi kolay elde etmek istemeleridir. Bu dijital çağda zora talip olan başarılı olacak. Salgın döneminde zora talip olan, hayatta yüksek idealleri olan bireyler olmalısınız ki bu mesleği seçtiniz. Nasıl bir insan olmak istediğinizi, nasıl anılmak istediğinizi ve nasıl bir hayata imza atmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor.”

Öğrencilerden beklentilerini ifade eden Dekan Özkan, sözlerini “Siz genç meslektaşlarımızın; teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip eden, öğrenmeye açık, insani değerleri yüksek ve evrensel değerleri özümsemiş, kararlı, idealist ve merhametli iyi hekimler olmasını arzu ediyoruz. Beyaz önlüklerin sembolize ettiği değerlere sahip çıkacağınıza inanıyoruz” diyerek tamamladı.

Rektör Prof. Dr. Ünal “Araştırması, eğitimi ve mezununun niteliğiyle Türkiye’de ilk sıralarda yer alan bir fakülteyi kazandınız”

Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal beyaz önlüğün önemi ve sembolik anlamına değinerek “Bu önlüğü giymeye başladıktan itibaren artık bir hekim sorumluluğuyla hareket edeceksiniz ve bir temsil pozisyonunuz var. Saygın bir mesleğin mensubusunuz ve şu an önemli bir başlangıç yaşıyorsunuz. Sizin hayalleriniz ve ailelerinizin de beklentileri söz konusu. Büyük bir yarışı göğüsleyerek buraya geldiniz. OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi Türkiye’deki birkaç saygın fakülteden biri konumunda. Fakültemizin güçlü ekibi ve geleneği var ve OMÜ olarak gurur duyduğumuz fakültelerden biri. Dolayısıyla araştırması, eğitimi ve mezununun niteliğiyle Türkiye’de ilk sıralarda yer alan bir fakülteyi kazandınız.” diye konuştu.

“Üniversite yıllarınızı hayatınızın kampüsü olarak değerlendirin, kendinizi sürekli yenileyin ve güncelleştirin”

Üniversite hayatını, öğrencilerin sıradanlaştırmaması gerektiğini vurgulayan Rektör Ünal, devamında “Eğer hayatta mutlu olmak istiyorsanız sahip olduğunuz değerleri takdir etmekle ve de size imkân sağlayan, yardım eden ve el uzatan insanlara teşekkür etmekle işe başlamalısınız. Özellikle insana dokunan diş hekimliği gibi bir alanda hocalarınıza minnet duymak zorundasınız. Hocalarınıza göstereceğiniz saygı, onlarla iletişiminizi güçlendirecek ve bu iletişim sizin akademik anlamda beslenmenizi mümkün kılacaktır. Bu saygı aynı zamanda onlardan daha fazla istifade etmenizi de sağlayacaktır. Diş hekimliğinde sıradanlaşmamak için hasta olarak karşılaştığınız her bireyin sizin için yeni bir başlangıç ve olgu olduğunun farkına varmalısınız. Aksi takdirde mesleğiniz sıradanlaşırsa mutsuz olacak ve bu durum istemeyen sonuçlara neden olacaktır. O yüzden üniversite yıllarınızı hayatınızın kampüsü olarak değerlendirin, kendinizi sürekli yenileyin ve güncelleştirin. Bu yıllarda çevrenizde olup bitenleri görmeyi ve bunu pozitif hâle dönüştürmek adına rol üstlenmeyi ihmal etmeyin. Zira yaşadığımız ve değişen dünyada sizlerin gönüllü tavrınıza, insani, ahlaki ve erdemli duruşunuza gerçekten çok fazla ihtiyacımız olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Üreteceğiniz projeleri ekonomik olarak destekleyeceğiz”

OMÜ’nün araştırma geliştirme revizyonundan bahseden Rektör Ünal, lisans düzeyindeki öğrencilerin; proje yazabilme, yönetebilme ve raporlayabilme becerisini geliştirmek arzusunda olduklarına dikkat çekerek “Bizler bu süreçte sizler tarafından yazılacak projeleri ekonomik olarak destekleyeceğiz. Proje üretebilmeniz için öncelikle yaşadığınız dünyayı okuyabilmeniz gerekiyor ve kendinizi çok yönlü geliştirmelisiniz. Lisans döneminizde topluma değer katacak veya toplumsal sorunların çözümüne katkı sağlayacak düşüncelerinizi projelendirirseniz önemli bir misyon üstleneceğinize inanıyoruz. Mezun olduktan sonra da hayat boyu eğitiminizi sürdürmekle yükümlü olduğunuzu asla unutmayın. Sizlerin kişisel gelişiminize katkı sağlayacak ne varsa üst yönetim olarak bunların tamamını karşılayacağımızı açıkça deklare ediyorum.” dedi.

Emektar akademisyenler plaketle taltif edildi

Konuşmalar sonrasında mesleklerine uzun yıllar hizmet eden Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Peruze Çelenk ile Prof. Dr. Fikret Yılmaz, plaketlerle taltif edildi. Mesleğinde 40. yılını dolduran Prof. Dr. Peruze Çelenk’e plaketini Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal takdim ederken, 30. yılını geride bırakan Prof. Dr. Fikret Yılmaz ise plaketini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak’tan aldı.

Törenin finalinde ise Diş Hekimliği Fakültesini birincilikle kazanan Meryem Talak’a beyaz önlüğünü Rektör Ünal giydirdi. Diğer genç diş hekimi adayları da beyaz önlük mutluluğunu akademisyenlerin takdimiyle yaşadı.

X
Secure Login

This login is SSL protected