MENU

OMÜ Tıp Fakültesinin 43. Mezuniyet Töreni Coşkuyla Gerçekleştirildi
02 Temmuz 2021, Cuma - 20:25
Güncelleme: 12 Temmuz 2021, Pazartesi - 16:27
A+ A-

Türkiye’deki sağlık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesine yetiştirdiği nitelikli mezunlarla katkı sunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının mezunlarını verdi.

Geçen sene Covid-19 önlemleri nedeniyle az sayıda mezunun katılımıyla temsilen gerçekleşen OMÜ Tıp Fakültesinin Mezuniyet Töreni’nde bu sene geniş katılımla öğrenciler hekimlik yemini etti.

Ağır pandemi koşullarının hafiflemesi üzerine OMÜ’nün merkez Kurupelit Kampüsü’ndeki Tören Alanı’nda gerçekleştirilen mezuniyet törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Tevfik Sünter, Prof. Dr. Gamze Alaylı, akademisyenler, mezun öğrenci ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

“274 OMÜ Tıp Fakültesi öğrencisi mezun oldu”

274 OMÜ Tıp Fakültesi öğrencisinin mezun olarak hekimliğe adım attığı 43. Mezuniyet Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı, daha sonra açılış konuşmalarıyla devam etti.

OMÜ Rektör Yardımcı Prof. Dr. Recep Sancak, yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden pandemi nedeniyle hocaların ve öğrencilerin cansiperane çalıştıklarını belirterek hastalara sağlık hizmetini en içten duygularla götürdüklerini vurguladı. Sancak, pandemide başarılı olunmuşsa bunda en büyük payın hocalar ve öğrenciler olduğunu söyledi.

“En prestijli tıp fakültelerinden biri olan OMÜ Tıp Fakültesinden mezun oluyorsunuz”

Prof. Dr. Sancak, “Değerli mezunlarımız, bugün sizler karmaşık duygular içinde olabilirsiniz. Doktorluk mesleği ağırlığı altında önümüzdeki uzun dönem içerisinde birtakım kaygılarınız olabilir. 'Doktorluk mesleğini iyi bir şekilde yapabilecek miyim' diye düşünceleriniz olabilir. Hiç merak etmeyin. Sizler ülkemizin en prestijli tıp fakültelerinden biri olan OMÜ Tıp Fakültesinde değerli hocalarımızın eğitimi altında yetiştiniz. Önemli olan hayat boyu öğrenmeye açık, insani değerleri yüksek, bilimsel ve evrensel değerleri özümsemiş, kararlı, idealist, anlayışlı bir hekim olmanızdır. Bu duygulara sahip olduğunuz zaman başaramayacağınız hiçbir şey yoktur." ifadelerini kullandı.

"Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır"

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, OMÜ Tıp Fakültesinin ilk mezunlarını 43 yıl önce verdiğini hatırlatarak, "Mezunlarımızın değerli aileleri; bizlere duyduğunuz güven ve çocuklarınıza verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. 6 yıl boyunca bir tıp fakültesi öğrencisinin ebeveynleri olarak büyük bir özveri ile çocuklarınıza destek oldunuz. Onlar bugün mezun oluyorlar. Yemin edecekler ve genç bir doktor olarak meslek yaşantılarına başlayacaklar. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır. Hocalar, sizlerin; merhametli, hastasını iyi dinleyen, diğer sağlık personeline saygılı, etik değerleri ve takım çalışmasını özümsemiş, aydın hekimler olarak yetişmenizi hedeflediler. Tıp Fakültesine girdiğiniz ilk günden bugüne büyük değişim ve gelişim göstererek bugün mezun oluyorsunuz. Günümüzde teknoloji hiç olmadığı kadar sağlık alanında kullanılıyor. Bilim ve tıpta baş döndürücü şeylere şahit oluyoruz. Sağlık bilimleri, araştırmacı ve klinik olarak çalışmak için heyecan verici bir alandır." şeklinde konuştu.

“Tıp Fakültesi yolculuğumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız”

2020-2021 yılı mezunları adına Türkçe Tıp Programı dönem birincisi Dr. Salim Sancar, yaptığı konuşmada "6 yıl önce beyaz önlüklerimizi giyerken yaşadığımız heyecanı ve sarf ettiğimiz çaba ile fedakârlıkları daha dünmüş gibi hatırlıyorum. Şimdi ise hekimliğe adım attığımız bu heyecanlı günde dönemim adına bu konuşmayı yapmaktan çok mutluyum. Şimdi ise 6 yıl süren zorlu, bir o kadar da keyifli Tıp Fakültesi yolculuğumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bizler hekim olma bilincini, çalışmanın, üretmenin, insanların hayatına dokunabilmenin önemini ve mesleğimizin sorumluluğunu çok kıymetli hocalarımız sayesinde kavradık. Tıp derslerinin yanında nasıl bir hekim olmamız gerektiğini, hastalarla nasıl iletişim kuracağımızı, onları nasıl daha iyi anlayacağımızı yine çok kıymetli hocalarımızdan öğrendik." sözlerine yer verdi.

“Günümüzde bilgiye ulaşmak, eğer dil biliyorsanız çok kolay”

İngilizce Tıp Programı 2020-2021 dönem birincisi Dr. Ramadhani Abdallah Mituro ise yaptığı konuşmada, "Burada bulunan arkadaşlarım hepsi Fakültenin en parlak öğrencileri. Herkes kendi geleceğini inşa etmek için dirsek çürütüyor. Küreselleşme son hızla devam ediyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak, eğer dil biliyorsanız çok kolay. Türkiye üç kıta arasında bir köprü görevi görüyor. O yüzden yabancı dil programlarının açılması ve eğitimin sürekli olarak devam ettirilerek geliştirilmesi çok büyük öneme sahip." diye konuştu.

Konuşmaların ardından birinciler mezuniyet kütüğüne plakalarını çaktılar. Sonrasında kürsüye davet edilen genç doktorlara diplomaları verildi. Dereceyle mezun olan öğrencilere diploma ve hediyeleri Rektör Yardımcı Prof. Dr. Recep Sancak ve Prof. Dr. Türker Yardan tarafından takdim edildi.

Mezuniyet töreninin sonunda öğrenciler, keplerini havaya atarak mezuniyet sevinci yaşadı.

X
Secure Login

This login is SSL protected