MENU

Hemşirelik Bölümü V. Öğrenci-Mezun Buluşmasını Gerçekleştirdi
24 Mayıs 2022, Salı - 11:56
Güncelleme: 24 Mayıs 2022, Salı - 11:56
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü mezunu hemşireler, üniversitelerinde öğrencilerle deneyimlerini paylaşmaya devam ediyor.

Hemşirelik Bölümü Mezun Komisyonu tarafından düzenlenen V. Öğrenci-Mezun Buluşması etkinliği Öğr. Gör. Atife Çetin’in moderatörlüğünde online olarak gerçekleşti. Konuşmacı olarak Fakülte mezunlarından OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Servisi Sorumlu Hemşiresi Arzu Samsun katıldı.

Üroloji Servisi Sorumlu Hemşiresi Arzu Samsun, öğrencilikten meslek yaşamına olan süreci, eğitim hayatını, deneyimlerini, mesleki yaşamını, hemşirelik ve bakıma ilişkin duygu ve düşüncelerini görseller eşliğinde paylaştı ve öğrencilere öneriler verdi. Öğrencilere bakım sürecinde insana değer vermeye, empati yapmaya, vicdanlı olmaya, adaletli, önyargısız davranmaya dikkat etmenin önemini belirten Hemşire Arzu Samsun, tebessümün, ses tonunun, gülen gözlerin ve dokunmanın da yaraları iyileştireceği vurgusunu yaptı. Öğrencilere yeteneklerini ön plana çıkarmaları ve sosyal yönlerini geliştirmeleri konularında da önerilerde bulunan Hemşire Samsun, kendisinin şiir kulübünde ve koroda aktif olduğunu belirterek, katıldığı etkinliklerden resimler paylaştı.

Arzu Samsun, “Yönetici Hemşire ve Lider Hemşire Farkı” başlığını örneklerle tartışarak, kendisinin yöneticilikten ziyade iyi bir lider olma yolunda çalıştığını ifade etti. Meslek yaşamında otorite yerine dost olmayı, zorlama yerine işbirliği yapmayı, kısıtlama yerine esneklik gösterme anlayışını benimsediğini belirtti.

“Köşeleriniz olmasın! Her zaman çözüm bulunabileceğini aklınızdan çıkarmamalı ve değişime ayak uydurmalısınız” şeklinde konuşan Hemşire Arzu Samsun, öğrencilere misyon ve vizyon sahibi olmaları, istikrarlı, özgüvenli, kararlı, tutkulu ve heyecanlı, sorumluluk sahibi, iş odaklı, eğitime açık, ilham verici, çözümün parçası ve güven verici olmaları konusunda önerilerde bulundu. Ekip olmanın ve takım ruhunun önemine vurgu yapan Hemşire Arzu Samsun, “Ekibin içerisinde ben yoktur; biz vardır. Ortaya çıkan iş benim değil; bizimdir.” ifadelerinde bulunarak, hastanede ekip arkadaşları ile olan görsellerini paylaştı.

Covid-19 pandemi sürecinde hemşirelik bakımı üzerine önemli açıklamalarda bulunan Arzu Samsun,  pandemi sürecinde yaşadığı bakım deneyimlerini ve zorlukları paylaşırken duygulu anlar yaşadı. “Ailelerimiz Covid oldu, onları evde bıraktık, hastanelere koştuk. Öldük… Nefes olmaya çalışırken, nefesimizden olduk. Vazgeçenlerin, yarışı kaybedenlerin peşlerinden ağladık” şeklinde konuşan Arzu Samsun, bu süreçte zor şartlarda çalışarak hemşirelik mesleğini sevgiyle, umutla, gururla ve takım ruhuyla yaptıklarını belirtti.

“Hemşirelik mesleğinin gerçek değerinin bilindiği, haklarımızın verildiği, şiddete uğramadığımız, sorunlarımızın çözüldüğü, huzur içinde yaşam ortamlarının olduğu güzel günler görmek istiyoruz.” temennileriyle konuşmasını tamamlayan Hemşire Samsun, katılımcıların sorularını yanıtlayarak etkinlik daveti için Hemşirelik Bölümü Mezun Komisyonuna teşekkür etti.

V. Öğrenci–Mezun Buluşması etkinliği Hemşire Arzu Samsun’a teşekkür belgesinin sunulmasının ardından sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected