MENU

FISU Dünya Kupasında Boks, Karate ve Güreş Kategorilerinde Rekabetin Dozu Arttı
30 Eylül 2022, Cuma - 11:15
Güncelleme: 30 Eylül 2022, Cuma - 11:15
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

FISU Üniversiteler Dünya Kupası Dövüş Sporları müsabakalarının dokuzuncu günü yüksek tempolu finallere sahne oldu. FISU’da son günde ise Boks, Karate ve Güreş final müsabakaları gerçekleştirilecek ve kapanış seremonisinin ardından görkemli organizasyon nihayetlenecek.

Dağıstanlı Spor Salonunda gerçekleşen güreş müsabakalarında toplam 7 Türk sporcu altın madalyayı almaya hak kazandı. Kazanan sporculara TÜSF Başkanı Mehmet Günay madalyalarını takdim etti.

Yalçın Taşmektepligil Spor Salonunda gerçekleşen boks yarı final müsabakalarını Türkiye Boks Federasyon Başkanı Eyüp Gözgeç ve FISU Yürütme Komite Üyesi Gabriel Kothofa yerinde takip etti.

Kıyasıya mücadelelerin yaşandığı güreş müsabakalarına seyirciler yoğun ilgi gösterdi. 7 kategoriden oluşan güreş müsabakalarında altın madalyaların tümünü Türk sporcular kazandı.

Erkeklerde 55 kiloda Muhammet Emin Çakır, 63 kiloda Kerem Kamal, 82 kiloda Salih Aydın, 97 kiloda Fatih Önvermez ve 130 kiloda Muhammet Hamza Bakır rakiplerine üstünlük sağlayarak altın madalya kazandı. Kadınlarda ise 59 kiloda Melda Dernekçi ve 72 kiloda Nazan Batır altın madalyanın sahibi oldu.

Boks yarı final müsabakaları Yalçın Taşmektepligil Spor Salonunda seyirciyle buluştu. İlk olarak kadınlar 54 kilo ile başlangıç yapan mücadelelerde finale yükselen isimler Almanya’dan Zeına Nassar ve ülkemizden Hatice Akbaş oldu. Kadınlar 60 kiloda ise iki milli boksörlerimiz Gizem Özer ve Urguya Us finale yükseldi. Urguya Us finale çıkmanın heyecan ve mutluluğuyla göz yaşlarını tutamadı. Erkekler 51 kilo müsabakalarında Kore’den Taegeun Yoon ve Fransa’dan Ibrahım Boukedın finale yükseldi. Erkekler 63.5 kiloda finale yükselen isimler Ukrayna’dan Danylo Lozan ve Fransa’dan Enzo Grau oldu. Erkekler 80 kiloda finale yükselen isimler Kırgızistan’dan Omurbek Bekzhıgıt Uulu ve Ukrayna’dan Ivan Papakın oldu. Erkekler 92 kiloda ise Ukrayna’dan Dmytro Lovchynskyı ve Türkiye’den Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi Berat Acar finale kalan isimler oldu.

Müsabakayı takip edenler arasında bulunan FISU Yürütme Komitesi Üyesi Gabriel Kothofa, müsabakadan sonra Berat Acar’ın yanına giderek özel tebriklerini sundu.
Kadınlar kategorisinde, 50 kiloda Ukrayna’dan Olha Shalımova ve temsilcimiz Erivan Barut, 57 kiloda sporcumuz Esra Özyol ve Ukrayna’dan Anastasııa Kovalchuk, 66 kiloda Ukrayna’dan Natalııa Merınova ve Fransa’dan Fatıa Benmessaleh finale kalan isimler oldu.

Erkekler 57 kiloda finalde karşı karşıya gelecek isimler İrlanda’dan Patryk Adamus ve Türkiye’den Emin Erdoğdu oldu. 71 kiloda Ukraynalı sporcular Maksym Molodan ile Yaroslav Mykhalushko ve 92 kiloda yine iki Ukraynalı boksör Vıtalıı Stalchenko ve Yevhenıı Pavlovskyı finalde karşı karşıya gelecek isimler oldu.

Karate ise Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi’nde eleme maçları ile devam etti. Kadın takım Kumite maçlarında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi üçüncü oldu. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini Rabia Şentürk, Fatma Naz Yenen ve Zümra Rezzan temsil ederken Marmara Üniversitesini ise Beyza Coşkun, Aysima Karakaya, Bilge Solak temsil etti. Kadın takım Kumite’de ise Makedonya ve Hırvatistan finale kaldı. Erkek takım Kumite elemelerinde ise Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi üçüncü oldu. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini Enes Bulut, Halit Muhammed Tamyüksel, Ekrem Altuner Ayılmaz, Muhammed Emin Güntekin ve Fatih Şen temsil eden isimler idi. Erkek takım Kumitede Makedonya ve Ürdün finale kalan ülkeler oldu.

X
Secure Login

This login is SSL protected