MENU

Yeni Özellikler ve Yeni Ülkelerle OMÜ-YÖS Başarıyla Tamamlandı
21 June 2022, Tuesday - 12:04
Updated: 21 June 2022, Tuesday - 16:18
Click to listenLISTEN
Share
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (OMÜ-YÖS 2022) 29 Mayıs 2022 Pazar günü yurt içi ve yurt dışı merkezlerde yüz yüze formatta sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

33 ülke 51 merkez

Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyalarını kapsayan OMÜ-YÖS, 33 ülke ve 51 merkezde uygulandı.

Adaylar için bazı yenilikler yapıldı

Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça, Fransızca olmak üzere 5 farklı dilde sınava giren adaylar için bu yıl bazı yeniliklere gidildi. Bu yeniliklerden ilki, öğrencilerin tercih ve üniversiteye yerleşme süreçleri kapsamında hayata geçirildi. Buna göre adaylar, 2022 yılı OMÜ-YÖS sonuçları ile Türkiye’de OMÜ’nün de dâhil olduğu 9 üniversite için ortak tercih ve yerleştirme işlemlerini tek bir platform üzerinden yürütebilecek.

Sınav giriş belgelerinin kontrolünde biyometrik veriler kullanıldı

Diğer bir yenilik ise sınavla ilgili güvenlik süreçlerini kapsıyor. Bu doğrultuda sınava giren adayların sınav giriş belgelerindeki bilgiler, otomatik olarak dijital yazılımlar sayesinde kontrol edilip biyometrik verilerle de doğrulandı. Ülkemizde ilk kez kullanılan dijital kimlik tanıma güvenlik sistemi başarıyla uygulanırken bu durum sınava giren öğrenci ve veliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yeni sınav merkezleri

Öte yandan önceki yıllarda hem pandemi nedeniyle hem de farklı gerekçelerle gidilemeyen sınav merkezleri, 2021 yılında olduğu gibi bu yıl da sınava dâhil edildi. Ayrıca 2022 yılında daha önce sınav yapılmamış merkezlere de ulaşılarak öğrencilerin OMÜ-YÖS’e katılmaları sağlandı. Bu merkezler arasında; Demokratik Kongo, Ekvator Ginesi, Mısır, Tayland, Mozambik, Uganda ve Özbekistan gibi ülkeler bulunuyor.

OMÜ-YÖS’ü Türkiye’de birçok üniversite tanıyor

9 üniversitenin ortak bir yerleştirme sürecini takip edecek olmasının yanı sıra, OMÜ-YÖS’ü Türkiye'de bulunan birçok üniversite, uluslararası öğrenci kabulünde tanıyor.

OMÜ-YÖS’ü tanıyan üniversiteler:
https://yos.omu.edu.tr/tr/sinavimizi-kabul-eden-universiteler

X
Secure Login

This login is SSL protected