MENU

Rektör Ünal, İpek Yolu ve Ötesi Kongre Serisi’nde Konuşmacı Olarak Yer Aldı
06 Ekim 2023, Cuma - 16:32
Güncelleme: 06 Ekim 2023, Cuma - 16:34
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Yurt dışı gezileri kapsamında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yapılan, İpek Yolu ve Ötesi Kongre Serisi’nin Bir Yol Bir Kuşak: Göç, Turizm ve Ekonomi Politik Konferansı’na Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, davetli konuşmacı olarak katıldı. 

Türk Devletleri Teşkilatı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) destekleriyle düzenlenen kongre; Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Al Fraganus Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirildi.  Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin de katılımcı olduğu kongreye; Türkiye’den İstanbul Ticaret Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi katıldı.

İpek Yolu güzergâhında sıralanan Türk devletlerini ve topluluklarını odağına alan kongrede, küresel değişimler ekseninde ‘Bir Yol, Bir Kuşak Süreci’ tüm yönleriyle ele alındı. Konferansta 300’ü aşkın katılımcı farklı oturumlarda sunum yaptı.

“İpek Yolu; ticaretin ve üretimin merkezinde refahın ve zenginliğin yoludur”

Konferansın açılışında konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “İpek Yolu hem tarihi olarak hem de günümüzde yeniden canlandırılan konumuyla birlikte ticaretin ve üretimin merkezinde refahın ve zenginliğin yoludur. Tarihi İpek Yolu güzergâhında bulunan Türk-İslam Coğrafyasında muazzam bir ilim ve kültürel hareketlik açığa çıktı. Dikkat edilirse bin yıl sonra da Türk dünyasının elinde kalan gerçek miras, bu manevi miras olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Bu yol İslam’ın tüm insanlığı kuşatan evrensel çağrısının Anadolu’ya Avrupa’ya ulaştığı çizgidir”

İpek Yolu’nun tarihi öneminden bahseden Prof. Dr. Yavuz Ünal konuşmasına şöyle devam etti: “İpek Yolu güzergâhı, Semerkant’ta İmam Maturidi'nin; Buhara’da İmam Buhari, İbni Sina, Şahı Nakşibend ile Yusuf Hamedani’nin; Harezm’de Biruni ve Harezmî’nin, Fergana’da Fergani’nin; Gicduvan’da Abdulhalik Gocduvani’nin ve daha ismini anabileceğimiz nice bilim, felsefe ve tefekkür önderlerinin resmigeçide çıktığı bir coğrafyadır. Bu yol İslam’ın tüm insanlığını kuşatan, evrensel çağrısının Anadolu’ya ve Avrupa’ya ulaştığı çizgidir. Yol güzergâhındaki Türk-İslam medeniyetinin vardığı mekân Anadolu ve İstanbul olmuştur. Şimdi yeniden maddi açıdan ihya olan İpek Yolu’nu özünden devraldığımız mirası günümüz şartlarında yeniden ihyası ile eskisi gibi medeniyet yolu olacaktır.” şeklinde konuştu. 

Rektör Ünal, Taşkent’te birçok önemli isimle görüşme gerçekleştirdi

Konferanstaki açılış konuşması ardından Al Fraganus Üniversitesi öğrencileriyle sunum dersi vesilesiyle bir araya gelen Prof. Dr. Yavuz Ünal, Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Japonya, Rusya, İngiltere ve Çin’den gelen üniversite rektörleri, kamu kurumları temsilcileri ve çeşitli branşlarda akademisyenlerle de bir araya gelerek çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler sırasında Rektör Ünal, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin kalite merkezli faaliyetleri, proje ve patent çalışmalarındaki hızlı yükselişi ve uluslararası çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Rektör Ünal; Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Dr. Olağan Bekar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Al Fraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed İsmail Mahmudov ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. İsrafil Kuralay ile yaptığı görüşmelerde Türk Dünyası’na yönelik ikili iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Semerkant’ta İmam Buhari Külliyesi’ne ziyaret

Temasları kapsamında Rektör Ünal, konferans katılımcıları ile birlikte Semerkant’ta inşaat ve restorasyon çalışmaları devam eden İmam Buhari Külliyesi’ni ziyaret ederek burada İmam Buhari’nin metin inşa ederek medeniyet zihniyeti oluşturması hakkında bilgiler verdi.  


Rektör Ünal’a yurt dışı gezisinde Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu da eşlik etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected