MENU

OMÜ’den Urgenç Devlet Pedagoji Enstitüsü ile İş Birliği Hamlesi
20 Mart 2024, Çarşamba - 20:32
Güncelleme: 21 Mart 2024, Perşembe - 10:32
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Sahip olduğu kurumsallaşma kültüründeki ‘uluslararası bakış açısını’ büyütmek ve zenginleştirmek, küresel yükseköğretimdeki rekabet gücünü daha ileriye taşımak adına girişimlerde bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Özbekistan Urgenç Devlet Pedagoji Enstitüsü arasında karşılıklı değişim programlarının hayata geçirileceği iş birliği protokolü imzalandı.

Türki Cumhuriyetleri’nden Özbekistan’daki Urgenç Devlet Pedagoji Enstitüsü’nün düzenlediği ve Türk dünyasından 15 üniversitenin yetkililerinin de yer aldığı “Türki Halklarının Millî Zihniyetini Güçlendirmenin Gününüz Meseleleri” başlıklı konferansa konuşmacı olarak davet edilen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a, OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu eşlik etti.

İş birliği protokolü törenine; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Urgenç Devlet Pedagoji Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. Medraximova Feruza Ruzimbayevna, Pedagoji Enstitüsü Bilimsel Etkinlikler ve İnovasyondan Sorumlu Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Diyorjon Abdullaev, Pedagoji Fakültesi Dekanı Dr. Elyor Nabiyev ve Uluslarası İlişkiler Başkanı Jaloladdin Sadullaev katıldı.

Rektör Ünal: “İş birliği çalışmasını memnuniyetle destekleyeceğiz”

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, eğitim konusuna bir bütünlük içinde bakan ve pedagoji ile tüm eğitim sürecini birleştiren, mesleki beceri ve sanatlar ile millî kültür ve tarihe ait değerleri meczeden (harmanlayan, bütünleyen) bu anlayışın takdire şayan olduğunu vurguladı. Rektör Ünal, ayrıca OMÜ olarak Türk dünyasının geleceği ile ilgili bu çalışmayı memnuniyetle destekleyeceklerini dile getirdi.

Urgenç Devlet Pedagoji Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. Medraximova Feruza Ruzimbayevna ise enstitülerinin Özbekistan tarafından yapılan yeni eğitim hamlelerinden birisi olarak okul öncesinden yükseköğretime kadar uzanan bir süreci kapsadığını belirtti.

Rektör Ruzimbayevna: “OMÜ’nün birikim ve tecrübelerini önemsiyoruz”

Ruzimbayevna, ilgili alanda nitelikli iş gücünün yanı sıra, bireyi, aileyi ve toplumu kazançlı kılacak bir sistemi hayata geçirdiklerine işaret ederek OMÜ’nün birikim ve tecrübelerini önemsediklerini, bu nedenle karşılıklı öğretim üyesi ve öğrenci değişimini arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Protokol töreni, karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle tamamlandı.

X
Secure Login

This login is SSL protected