MENU

Yeşilyurt Demir Çelik MYO Mezunları İş Hayatına Hazır
24 Haziran 2022, Cuma - 21:00
Güncelleme: 02 Temmuz 2022, Cumartesi - 14:16
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

2021 – 2022 eğitim-öğretim yılı sonunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulunun (MYO) 9 teknik ön lisans programından mezun olan 180 öğrenci, düzenlenen mezuniyet töreniyle geleceğe uğurlandı.

Türkiye’de sadece 3 üniversite bulunan Silah Sanayi Teknikerliği Programı da ilk mezunlarını verdi

OMÜ’nün merkez Kurupelit Yerleşkesi’ndeki Yaşam Merkezi’nde düzenlenen törende, aynı zamanda Türkiye’de sadece 3 üniversitede bulunan ve 2 yıl önce Yeşilyurt Demir Çelik MYO bünyesinde kurulan Silah Sanayi Teknikerliği Programında eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler de mezuniyet sevinci yaşadı.

Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yerleşik Yeşilyurt Demir Çelik MYO’nun 11’incisi olan mezuniyet törenine; Yeşilyurt Demir Çelik MYO Müdürü Prof. Dr. Kemal Yıldızlı, Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Engin Özbaş ve Öğr. Gör. Yücel Yaşar Büyüklü, MYO bölüm başkanları ve öğretim elemanları ile mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Müdür Prof. Dr. Yıldızlı “Karadeniz Bölgesi’nin en donanımlı meslek yüksekokulu olarak Bakanlıktan kesintisiz 2-3 milyon TL mesleki eğitim desteği almaktayız”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Yeşilyurt Demir Çelik MYO Müdürü Prof. Dr. Kemal Yıldızlı, Türkiye’de OSB içinde kurulu 16 okuldan birinin Yeşilyurt Demir Çelik MYO olduğuna dikkat çekerek “Karadeniz Bölgesi’nin en donanımlı meslek yüksekokulu olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 6 yıldır kesintisiz 2-3 milyon TL mesleki eğitim desteği almaktayız. Bu desteğin kesintisiz sürmesi sonucu, okulumuzun mesleki eğitim ve öğretim sahalarını genişletip çeşitlendirdiğimizi siz değerli konuklarımıza burada ifade etmek isterim.” dedi.

“121 öğrencimiz, yaptığımız protokoller sayesinde 14 hafta tam gün çalışma fırsatı yakaladı ve iş teklifleri de aldı”

Konuşmasında mezun öğrencilere ön lisans eğitimleri boyunca sağladıkları imkânlardan bahseden Müdür Prof. Dr. Yıldızlı “Bu eğitim-öğretim yılında toplamda bin 20 öğrencimizin 121’i, OSB içinde ve dışındaki sanayi kuruluşları ve KOBİ’ler (Küçük ve Orta Bütçeli İşletmeler) ile yaptığımız 44 protokol sayesinde 14 hafta tam gün çalışma fırsatı yakaladı ve iş yeri eğitimlerini tamamlayıp mezun olmadan evvel iş teklifleri de aldı.” bilgisini verdi.

“Ülkemizin üretim gücüne genç teknikerler olarak dâhil olmaya ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösteriniz”

Mezun öğrencilere seslenen ve tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Yıldızlı, devamında “İşletmelerin bugün teknik iş ve işlemlerini hızlandırma gayretleri içinde oldukları görülmekte. Bu nedenle tek bir programda tekniker diploması almış olmanız sizlere yetmesin. İkinci bir teknik alana ilgi duyun. Mavi yakalı personel olarak görev yapacağınız üretim hatları içinde robotik, tezgâh ve iş makinaları operatörlük eğitimleri hatta satın alma ve muhasebe eğitimleri almanız da yararınıza olacaktır. Mademki en değerli kaynak insan kaynağı, sizler de ülkemizin üretim gücüne genç teknikerler olarak dâhil olmaya ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösteriniz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Allah sizleri yetiştirilenlerden ve sizlerden razı olsun.” sözlerine yer verdi.

Konuşmasında Yeşilyurt Demir Çelik MYO’dan öğrencilerin de yarışmacı olacağı TEKNOFEST’22’ye değinen Prof. Dr. Yıldızlı, 30 Ağustos – 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun merkezli yapılacak festivale katılım çağrısında bulundu.

Kurucular yâd edildi

Müdür Prof. Dr. Yıldızlı, Yeşilyurt Demir Çelik MYO’nun kurucusu merhum iş insanları Cemal Yeşilyurt ve Fazlı Yeşilyurt ile merhum Prof. Dr. Erdem Koç’u şu sözlerle yâd etti: “Geçen yıl aramızdan ayrılan okulumuzun kurucusu merhum hayırsever iş adamları Cemal Yeşilyurt ve Fazlı Yeşilyurt ile mesleki eğitimdeki teknik bilgisi ve yöneticiliği doğrultusunda bana örnek olan merhum Prof. Dr. Erdem Koç’u saygı ve hürmetle anıyorum.”

Ardından törende Elektrik Programı ile Mekatronik Programını birincilikle bitiren öğrenciler duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Elektrik Programı birincisi Emrullah Kök “Yolumuz, bilim ve vicdanımızla aydınlansın”

İlk olarak söz alan Elektrik Programı birincisi Emrullah Kök, doğrudan doğruya sanayi ve teknoloji uygulamalarıyla iç içe olan bir bilim yuvasından mezun olduklarına işaret ederek “Bu nadide yuvadan hem teorik hem de pratik bilgilerimizi fazlasıyla alarak mezun oluyoruz.  Şunu unutmayalım ki arkadaşlarım, diplomalar sadece bir kâğıt parçası olarak anlamlı değildir; mesleği hakkıyla idrak ederek, hayata ve insanlara değer katarak anlam kazanır. Teknik meslek şuurunu kazanmak ve bu mesleğin idrakine varmak, etik ve ahlaki boyutta ulaşabileceğimiz en önemli seviyedir. Bu şuurda, sorumluluklarımızın bilincinde olarak yeniliklere açık olacak, kendimizi geliştirecek ve var gücümüzle çalışacağız. Hepimizin yolu ve şansı açık olsun. Yolumuz, bilim ve vicdanımızla aydınlansın. Üniversite hayatım boyunca her zaman arkamda duran aileme ve hem akademik hem kişisel anlamda bizlerden desteklerini esirgemeyen, bize yol gösteren, teknik mesleğin önemini aşılayan okulumuzun birbirinden değerli hocalarına da şahsım ve mezun arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Mekatronik Programı birincisi İlhami Keçe “Bu bizim için yeni bir başlangıç”

Sonrasında kürsüye davet edilen Mekatronik Programı birincisi İlhami Keçe ise keyifli ve aynı zamanda zorlu bir maratonun sonucunda mezun olmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek şöyle konuştu: “Hocalarımıza, arkadaşlarımıza veda etsek de bu bizim için yeni bir başlangıç. Üniversite hayatımız boyunca akademik anlamda bizden desteklerini esirgemeyen, bize yardım edip yol gösteren birbirinden değerli hocalarıma kendim ve mezun arkadaşlarım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca bu süre içerisinde en büyük teşekkürü, bir karşılık beklemeden hem maddi hem manevi bize destek olan ve sevgilerini esirgemeyen kıymetli ailelerimiz hak ediyor. Sevgili arkadaşlarım; hepimizin mezuniyeti kutlu olsun, yolumuz ve bahtımız açık olsun.”

Konuşmaların akabinde, program birincilerine hediye ve başarı belgelerinin verilmesinin ardından, diğer tüm mezunlara başarı belgeleri takdim edildi.

Öğr. Gör. Mücahit Coşkun “Türkiye’deki eksikliği gidermek için donanımlı silah teknikeri yetiştiriyoruz”

Öte yandan törende İhlas Haber Ajansına (İHA) röportaj veren Silah Sanayi Teknikerliği Programı Öğr. Gör. Mücahit Coşkun dünyada 7, Türkiye’de 3 üniversitede bulunan silah sanayi teknikerliğinin önemini vurgulayarak “Silah sanayi teknikerliği, sınırlı sayıda üniversitede mevcut ve bu 3 üniversiteden biri biziz. Türkiye'de silah sanayisinde tekniker eksikliği çok fazla ve bu eksikliği gidermek adına donanımlı tekniker yetiştiriyoruz. Silah üretimi, ülkemizde birçok fabrikada yapılıyor ve silahla ilgili teknik bilgileri bilen teknikere ihtiyaç var. Bu yönde imalat bilgisi, silah bilgisi, silahların bakım onarımı, teknik resim çizim gibi konularda eğitim alan elemanlar yetişiyor. Programımız, silah sanayi teknikerliği diye geçiyor ama silah da bir üretimden geçtiği için öğrencilerimizi imalat konusunda yetiştirmek için uğraşıyoruz. Sadece silah sanayiinde değil, bunun yanında otomotiv, kalıpçılık gibi imalatla uğraşan bütün bölümlerdeki öğrenciler sektörde iş sahibi olabiliyor. Bugün de Silah Sanayi Teknikerliği Programı olarak 30'a yakın öğrencimizi mezun ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Törenin finalinde de öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezuniyetlerinin en güzel anını yaşadı.

X
Secure Login

This login is SSL protected