MENU

Yeni Diş Hekimleri Yuvadan Ayrıldı
14 Temmuz 2021, Çarşamba - 10:49
A+ A-
Dinlemek için tıklayınızDinle
Paylaş

Kurulduğu 1992 yılından bu yana katettiği önemli mesafeler sayesinde büyük bir ivme yakalayan ve Türkiye’nin ilk 6 diş hekimliği fakültesi arasına girmeyi başaran Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, mezun ettiği yeni diş hekimlerini geleceğe uğurladı.

2020 – 2021 akademik yılında 24. dönem mezunlarını veren OMÜ Diş Hekimliği Fakültesinde düzenlenen mezuniyet töreniyle 93 genç diş hekimi, 5 yıllık eğitimlerinin ardından elde ettikleri başarının kıvancını yaşadı.

Fakültenin bahçesinde düzenlenen törene; Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Özkan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Emine Şen Tunç ve Prof. Dr. Mehmet Cihan Bereket, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Bolat, Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Dilek, Fakülte akademisyenleri ve çalışanları ile mezunların aileleri katıldı.

Cumhuriyet’imizin mimarı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, şehitler ve pandemi nedeniyle hayatlarını yitiren sağlık çalışanları adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törende sonrasında protokol konuşmalarına geçildi.

Fakülte birincisi Ayşe Ceren Karanisaoğlu “Kalplerimizden sevgi, ellerimizden şifa, yüreklerimizden vicdan, akıllarımızdan bilim hiç eksik olmasın”

İlk olarak kürsüye davet edilen 24. dönem birincisi Ayşe Ceren Karanisaoğlu, bugünlere ulaşmasında emeği olan ailesi ve hocalarına şükranlarını sunarak, duygu ve düşüncelerini “Umarım hekimlik hayatımız boyunca kalplerimizden sevgi, ellerimizden şifa, yüreklerimizden vicdan, akıllarımızdan bilim hiç eksik olmasın. Bundan sonraki hayatımda görevimi insan sağlığında hizmet olarak görüp, mesleğimi icra ediyorken meslektaş olarak yollarımızın kesişmesini ümit ediyorum. Eğitim hayatımın en başından bugüne kadar benim fikirlerime önem veren, tercihlerime saygı duyan, hatalar yapmama izin veren ama her hatamda ders çıkarıp tekrar ayağa kalkmamda yardımcı olan, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen aileme ayrıca teşekkür ederim.” sözleriyle dile getirdi.

Ardından söz alan Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Dilek de tüm dünyayı olağanüstü koşullara sürükleyen pandemi sürecine değinerek bu süreçte 32 meslektaşlarını yitirdiklerini söyledi.

Oda Başkanı Alper Dilek “Mezunlarımız OMÜ gibi köklü bir üniversiteden mezun olmanın avantajını kullanmak zorundalar”

Gerek kamuda gerekse de özelde çalışan diş hekimlerinin gereken özveriyi bu süreçte gösterdiğine işaret eden Oda Başkanı Alper Dilek “Özellikle kamuda çalışan arkadaşlarımız filyasyon ekiplerinde yer alarak üzerlerine düşeni yaptılar. Buradaki genç arkadaşlarımız da teorik olmasa bile pratik anlamda bu süreçten etkilendiler ama inşallah meslek yaşamlarında hem kendi çabalarıyla hem de bizlerin sayesinde daha da ilerleyeceklerini düşünüyorum. Her şeye rağmen bir avantajları var zira OMÜ gibi köklü bir üniversiteden mezun oluyorlar ve bu avantajı kullanmak zorundalar. Böyle pırıl pırıl gençlerin yetişmelerinde çok büyük emekleri olan ailelerimiz ve akademisyenlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, bu gurur tablosuna katkıları için. Başta Rektörümüz ve Dekanımız olmak üzere Fakültedeki teknolojik altyapıyı ve donanımı sağlayanlara da şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Diş hekimliği dinamik bir meslek, bu sebeple hem teorik hem de pratik olarak kendinizi sürekli geliştirmelisiniz”

Mezunlara tavsiyelerde bulunan Oda Başkanı Dilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünün keyfini çıkarın ama yarından itibaren sizleri daha zorlu bir süreç bekliyor. Hedefleriniz var ama yürümeniz gereken çok uzun bir yol var. Çok fazla acele etmeyin, adımlarınızı sağlam atmaya çalışın ve her adımınızda bizlere danışın. Gelin Odanıza üye olun ve mesleğinize sahip çıkın çünkü biz bu onuru büyüklerimiz sayesinde yaşadık. Sizler de bu çıtayı daha yukarı çıkaracaksınız. Çok çalışın ve hata yapmamaya gayret edin. Hastalarınıza karşı şefkatli olun ve mutlaka kendinizi onların yerine koyun. Diş hekimliği dinamik bir meslek, bu sebeple hem teorik hem de pratik olarak kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda onun ilke ve inkılaplarına bağlı kalarak ilerlemenizi temenni ediyor, hayatınız boyunca hepinize başarılar diliyorum.”

Dekan Prof. Dr. Özkan “OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi, dünyada ilk 300, Türkiye’de ise ilk 6 arasına girmeyi başarmıştır”

Son olarak duygu ve düşünceleri aktaran Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Özkan ise Fakültenin, Türkiye’nin en önde gelen eğitim kurumlarından birisi olduğunu ispat ettiğini vurgulayarak “Fakültemiz; akademik alanlar bazında dünya üniversitelerinin küresel sıralamasında 2018, 2019 ve 2020 yıllarında araştırma çıktısı, araştırma etkisi, araştırma kalitesi ve uluslararası iş birliği kriterlerine göre dünyada ilk 300, ülkemizde ise ilk 6 diş hekimliği fakültesi arasına girmeyi başarmıştır. Ayrıca, diş hekimliği eğitiminin kalitesini değerlendiren ideal bir ölçüt olmamakla birlikte şu anda ülkemizde tek objektif ölçüt olarak görülen Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nda (DUS), Yükseköğretim Kurulu verilerine göre Fakültemiz 2018 ve 2019 yıllarında 7. durumda ve 2020 yılında ise 5. durumdadır. Bu gurur, Üniversitemiz yönetimine, Fakültemizin yönetici ve akademik kadrosu ile size aittir.” diye konuştu.

Dekan Prof. Dr. Özkan, gerek öğrencilerin gerekse öğretim üyelerinin uzaktan eğitim teknolojilerine hızlı adaptasyonu ile Fakültenin pandemi sürecini başarıyla yürüttüğünü belirterek emeği geçen ve katkı sunan akademik ve idari personele teşekkür etti.

Törendeki ailelere ve Fakülte akademisyenlerine hitap eden Dekan Özkan, hocaları ve büyükleri olarak öğrencilerin hem iyi birer hekim olmalarını sağlamak hem de onlara bir rol model olmak adına her türlü gayreti ve özveriyi gösterdiklerine dikkat çekerek “Kıymetli veliler ve öğretim üyeleri, çocuklarınız bugün bu güzide Fakülteden başarıyla mezun olarak güveninizi, emeklerinizi ve beklentilerinizi boşa çıkarmamışlardır. Onlar sizin eseriniz ve eserlerinizle övünebilirsiniz.” sözlerine yer verdi.

“Hekimliğin sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir yaşam şekli olduğunu ve giydiğiniz beyaz önlüğün sorumluluğunu daima hatırlayın”

“Sizlere meslektaşlarım demenin mutluluğunu yaşıyorum” diyerek genç diş hekimlerine seslenen Dekan Özkan, devamında şöyle konuştu: “OMÜ’lü olmaktan her zaman övününüz ve bu Fakültenin gelişimini yakından izleyiniz. Başarının onda dokuzunun çalışmak olduğunu bilerek, burada aldığınız çalışma disiplinini hiç yitirmeyerek çalışırsanız mutlaka başarılı olacaksınız. Sadece başarılı olmak değil, topluma faydalı olmak ve topluma kattığınız değer önemlidir. Siz değerli mezunlarımızın katma değeri yüksek bir hekim ve örnek bir insan olacağına dair herhangi bir şüphem ve endişem yoktur. Sizlerin bu sorumluluğun bilincinde olarak teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip eden, öğrenmeye açık, insani ve etik değerleri yüksek, evrensel değerleri özümsemiş, ilkeli ve idealist iyi hekimler olmanızı arzu ediyoruz. İyi hekim olmanın temel koşulunu iyi insan olmanın oluşturduğunu unutmayın. Tüm dünyada yaşanan pandemi, hekimlik mesleğinin bilgi ve beceri yanında ne kadar özveri isteyen bir meslek olduğunu ortaya koymuştur. Hekimliğin etik değerleri, sizleri yetiştiren hocalarınız ve sahip olduğunuz insani duruşunuz zor zamanlarınızda size her zaman yardımcı olacaktır. Hekimliğin sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir yaşam şekli olduğunu ve giydiğiniz beyaz önlüğün sorumluluğunu daima hatırlayın. Yolunuz ve bahtınız açık olsun, Allah’a emanet olunuz.”

Eski Dekan Prof. Dr. Selim Arıcı’ya selam

Dekan Özkan, konuşmasında Diş Hekimliği Fakültesinde dekanlık görevinde bulunan Prof. Dr. Selim Arıcı’yı da anarak kendisini “Öğrenciniz olmaktan her zaman gurur duydum. Şu anda Türkiye’nin en iyi diş hekimliği fakültelerinden biri hâline getirdiğiniz bu Fakültenin dekanı olarak size ve emeği geçen tüm hocalarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Rahat olunuz, emanetinize elimizden geldiğince sahip çıkacağız.” sözleriyle selamladı.

Konuşmaların akabinde Fakülte birincisi Ayşe Ceren Karanisaoğlu, Fakülte ikincisi Sena Kırca ve Fakülte üçüncüsü Fatma Yavuz’a başarı belgeleri ve ödülleri Dekan Prof. Dr. Nilüfer Özkan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Emine Şen Tunç ve Prof. Dr. Mehmet Cihan Bereket tarafından verildi.

Törende Fakülte birincisi Ayşe Ceren Karanisaoğlu, Dekan Prof. Dr. Nilüfer Özkan'ın eşliğinde Fakültenin yaş kütüğüne 24. dönem plaketini çaktı. 

Mezuniyet töreni Fakülte akademisyenlerinin diğer mezunlara başarı belgelerini takdim etmesiyle devam etti.

Mezuniyet belgeleri akademisyen babalardan

Öte yandan Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olan Merve Berceste Demir, mezuniyet belgesini OMÜ Tıp Fakültesinde görev yapan babası Prof. Dr. Ahmet Demir’in, yine mezunlardan Beyza Seylan mezuniyet belgesini OMÜ'de Güzel Sanatlar Fakültesinde görev yapan babası Prof. Dr. Ali Seylan’ın ve Zeynep Bilge Bolat ise mezuniyet belgesini babası Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Bolat'ın elinden aldı.

Mezuniyet töreninin finalinde ise genç diş hekimleri, Dekan Prof. Dr. Nilüfer Özkan’ın koordinesinde meslek yemini ederken sonrasında da keplerini fırlatarak mezuniyetlerini doyasıya kutladılar.

Son Güncelleme: 17 Eylül 2021, Cuma - 10:20
X
Secure Login

This login is SSL protected