MENU

Teknofest’in Başarılı Öğrencilerine Teşekkür Belgesi Takdim Edildi
12 Ekim 2022, Çarşamba - 16:46
Güncelleme: 13 Ekim 2022, Perşembe - 16:56
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Geçtiğimiz günlerde Samsun’da düzenlenen Teknofest Karadeniz’e katılarak finale kalan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda oluşturulan takımlarda görev alan öğrenci ve öğretmenlere Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı tarafından teşekkür belgesi ile ödülleri takdim edildi.

Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonda düzenlenen etkinlikte; Vali Dağlı’ya Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri eşlik etti.

Törenin açılışında konuşan Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun’un teknoloji festivalinde başvuru sayısına göre; Türkiye’de ikinci, öğrenci başına düşen başvuru sayısında ise birinci sırada yer aldığını belirtti.

“Gençlerimizin bilim ve teknolojiye sunacağı her katkı önemli”

Yaklaşık 35 bin projenin yarışmalara katıldığını belirten Vali Dağlı, “570 proje yarı finale, 135 proje ise finale kaldı. Finale çıkan projelerden 94’ü İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda eğitim-öğretim gören öğrencilerimize ait bu projelerden 9’u da derece elde etti.  Ülkemizin aydınlık geleceğinde söz sahibi olacak gençlerimizin bilim ve teknolojiye sunacağı her katkı önemli. Milli ve manevi değerlere sahip çıkan, dünyadaki gelişmelere ayak uyduran ve tüm enerjisini ülkesinin daha da gelişmesine harcayan gençlerimizin gelecek kuşaklara daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için hep ön saflarda yer alacağına inanıyorum. Ortaya konulan proje ve fikirleri gördükçe gençliğimize olan güvenimizi bir kez daha tazeledik. Özellikle Samsunlu gençlerimizin ortaya koyduğu gayret de bizleri gururlandırdı.” dedi.

“Teknofest’te Samsun adına başarı hikayesi yazıldı”

Salondakileri selamlayarak sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da “Başarı hazzının yaşandığı böyle bir organizasyon gerçekten çok değerli görüyorum. Teknofest’te Samsun adına başarı hikayesi yazıldı. Bugün onun mutluluğuyla geleceğe yeniden hayat vermek üzereyiz. Teknofest'in burada gerçekleşmesi bir başarıydı. Ama asıl başarı Milli Eğitim üzerinden 32 bin gibi bir proje başvurusu olması. Ben öğrencilerin yaşadığı başarı hazzını ve tecrübesini geliştirmesi ve hayal kurarak geleceklerini bunun üzerine inşa ederek hayatlarına devam etmeleri gerekir. Hem kendinize, hem ülkeye ve insanlığa çok şey katacaktır.’’ diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

“Yeni başarı hikayeleri oluşturmak istiyoruz”

Teknofest’in Samsun’da gerçekleştirilme sürecinden ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarından da söz eden Prof. Dr. Ünal, ‘’Başarılı bir dönemi geride bıraktık. Bundan sonra ise yeni başarı hikâyeleri oluşturmak istiyoruz, geçmişteki başarının katlanarak artacağına inanıyorum. Laboratuvarlar, atölyeler gibi çeşitli imkânları oluşturduk, sonraki hedefimiz Teknofest başvurularını teşfik ederek derece sayımızı daha da yükselteceğiz. Ayrıca OMÜ olarak Teknofest çalışmalarını yürüttüğümüz zamanda bin kadar öğretmene eğitim verdik. Bunun 739'u aldığı eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifika aldı.  Teknofest tekniğin ve teknolojinin eğitimde yoğun olarak kullanıldığı bir dönem başlattı. Dolayısıyla bundan sonraki sürecin daha başarılı ve daha keyifli olacağını düşünüyorum. Samsun'un bu yakaladığı başarıyı sürdürmesi gerekiyor.’’ İfadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar ise Teknofest’te emeği olan herkese teşekkürlerini ve saygılarını sundu. Daha sonra SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın bir konuşma gerçekleştirerek Teknofest Karadeniz’in Samsun’a büyük kazanımları olduğunu belirtti.

Teknofest Karadeniz’e katılarak finale kalan takımlarda görev alan öğrenci ve öğretmenlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle etkinlik sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected