MENU

OMÜ ile Kavak Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
28 Mart 2023, Salı - 15:30
Güncelleme: 29 Mart 2023, Çarşamba - 10:10
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Kavak Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu arasında iş birliği protokolü imzalandı.

OMÜ Rektörlük Senato Salonu'nda gerçekleşen protokol töreninde, protokole Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç imza attı.

Protokol törenine ayrıca; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Mahmut Başoğlu ve Prof. Dr. Sevim Alışır da katıldı.

Anlaşmayla ceza infaz kurumunda kalan çocuk ve genç hükümlü tutuklular için iyileştirme faaliyetlerini çeşitlendirmeyi ve bu yolla onları, yeniden suç işlemelerini önleyerek tekrar topluma kazandırmayı sağlamak amaçlanıyor.

İmzalanan protokolle OMÜ ile Kavak Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından ceza infaz kurumlarında yürütülecek iyileştirme faaliyetleri kapsamında yanı sıra; ayni ve nakdi yardımlar, konferans, seminer, kurs, söyleşi, sosyal ve kültürel faaliyetler gibi iş birliği kapsamındaki her türlü etkinliğin arttırılması planlanıyor.

5 yıl geçerli olacak protokol kapsamında iş birliği hâlinde yürütülecek her türlü etkinlik ve çalışmalar için ceza infaz kurumu ve Üniversite tarafından personel görevlendirilecek ve söz konusu faaliyetler, koordinasyon sorumlusunun iş birliğinde yürütülecek.

“Birçok alanda eğitim desteği sağlayacağız”

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, çocukların hayata kazandırılması gerektiğini vurgulayarak “OMÜ, eğitimi stratejik hedeflerinde ilk sıraya koyan bir kurum. Daha önce imzalanan tüm protokollerde odak noktamız eğitim oldu. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bir şekilde suça bulaşmış olabilirler. Ancak hem ülkenin geleceği açısından hem de güvenli bir ortamda yaşamamıza vesile olmak adına çocuklarımızın tekrar hayata kazandırılması gerekiyor. Ayrıca farklı kişilik özelliklerine sahip çocukların raporlanarak izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üniversite olarak da Kavak Cezaevi’nde kalan genç kardeşlerimizin özel pozisyonlarını dikkate almak suretiyle birçok alanda eğitim desteği sağlayacağız.” diye konuştu.

“OMÜ ile birçok protokol anlaşması gerçekleştirdik”

Geçmiş yıllarda OMÜ ile imzaladıkları protokolleri hatırlatan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ise “Hâkim ve savcılara yönelik yüksek lisans ve yabancı dil eğitimi protokolüne imza atmıştık. Bu eğitimler birçok hâkim ve savcımız için verimli oldu. Bir diğer anlaşmayı ise personel çocuklarının eğitim kalitelerini artırmak adına OMÜ Vakfı Koleji ile yaptık. Son protokolümüzü de yeni açılan Kavak Cezaevi’ndeki çocuklarımız için imzalıyoruz ve söz konusu protokol, rehabilitasyona yönelik kursları, konferanslar ve sportif faaliyetleri kapsıyor. OMÜ’nün deneyimli kadrosuyla bu anlaşmayı hayata geçirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, imza töreni sonrasında protokolün ülkemiz ve her iki kuruma hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Tören, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected