MENU

Somali Benadir Üniversitesi Rektörü Hassan: “OMÜ, Uluslararası Öğrencilere Cazip Bir Yelpaze Sunuyor”
06 Eylül 2022, Salı - 11:49
Güncelleme: 09 Eylül 2022, Cuma - 09:52
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Somali Benadir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mohamed Mohamud Hassan’ı makamında konuk etti.

OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu’nun eşliğinde gerçekleşen ziyarette konuk Rektör Hassan, iki üniversite arasında yoğunlaşan iş birliği sürecinde destek ve teveccühünden ötürü Rektör Ünal’a şükranlarını iletti.

Görüşmede, OMÜ ve Benadir Üniversiteleri paydaşlığındaki tematik iş birlikleri, ortak araştırma projeleri, sosyal ve kültürel aktiviteler, uygulamalı disiplinler vb. hususlar gündeme gelirken, Benadir Üniversitesi Rektörü Hassan Türkiye’nin Somali ile kurduğu bağın geçmişte başladığını ve son yıllarda daha da güçlendiğini kaydetti.

OMÜ’nün; yurt dışından gelen öğrencilere eğitim imkânları ve programlar açısından cazip bir yelpaze sunduğuna dikkat çeken Rektör Hassan, böylelikle uluslararası öğrenci sayısını arttırarak tercih edilebilirliğini kuvvetlendirdiğini sözlerine ekledi.

Rektör Ünal “Türkiye’nin Afrika’daki pozitif algısı; eğitim, kültür ve insan odaklı strateji ve diplomasiden kaynaklanmakta”

Rektör Ünal da nazik ziyareti ve OMÜ’ye yönelik ilgisinden dolayı konuğuna teşekkür ederek Türkiye’nin Afrika ile son yıllarda akademik ve kültürel iletişim ile etkileşimini derinleştirdiğine ve eğitimin yükselen yıldız olarak öne çıktığına dikkat çekti. Türkiye’nin Afrika’daki imajının pozitif yönde olduğuna işaret eden Rektör Ünal, bu algının da kıtada sürdürülen eğitim, kültür ve insan odaklı strateji ve diplomasiden kaynaklandığının altını çizerek OMÜ olarak da Afrika ülkelerine yönelik iş birliği ağını büyütmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Ziyarette ayrıca konuk Rektör Hassan ve Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Kurşunoğlu, Samsun’un ev sahipliğinde düzenlenen ve ziyaretçisi oldukları dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji fuarı TEKNOFEST’e ilişkin izlenimlerini Rektör Ünal’la paylaştı.

Ziyaret, hediye takdimi ve iyi dileklerle tamamlandı.

OMÜ Rektörlüğü ziyareti öncesinde ise konuk Rektör Hassan ve Prof. Dr. Kurşunoğlu; Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ile Merkez Kütüphane’yi ziyaret etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected