MENU

Rektör Ünal’ın Kosova Temasları
13 Mayıs 2022, Cuma - 18:01
Güncelleme: 14 Mayıs 2022, Cumartesi - 14:31
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Balkan ülkeleri gezisine devam eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal,  Kosova’da temas ve ziyaretlerde bulundu. Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a ziyaretler sırasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk ve Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu da eşlik etti.

Priştine’deki Türk Büyükelçiliğine ziyaret

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve beraberindeki heyet, ilk olarak Kosova’nın başkenti Priştine’deki Türk Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar ile Büyükelçilik makamında bir araya gelen Rektör Ünal, Kosova’daki yükseköğretim kurumlarıyla yeni iş birlikleri arayışında olduklarını belirterek OMÜ’nün bu çerçevede birikim ve tecrübesini paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Görüşmede uluslararasılaşma hususunda mesafeler almak istediklerine işaret eden Rektör Ünal, Kosova ile Türkiye arasında var olan bağların gelişerek devam edeceğini vurguladı.

Prizren Belediyesine ziyaret

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, ardından Kosova'da Osmanlı izlerinin en yoğun görüldüğü şehirlerden biri olan Prizren kentinin Belediye Başkanı Shagir Totaj ve Belediye Meclis Başkanı Levent Buş ile görüştü.

Belediye Başkanlığında yapılan görüşmede Rektör Ünal, Prizren Belediyesi’nin Kosova’da Türk nüfusunun en yoğun olduğu belediyelerden birisi olduğunu belirterek “Dost, kardeş ülke Kosova, her zaman gönül coğrafyamızın bir parçası olmuştur.  Her platformda, sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz. Balkanlar sevdamızı sürdürmeye ve orada yeni gönül köprüleri inşa etmeye kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

OMÜ’nün yürüttüğü faaliyetlerin, Türkiye’nin dış politikasına ve Balkanlar vizyonuna önemli katkılarda bulunduğuna inandıklarını söyleyen Prizren Belediye Başkanı Totaj da mevcut ilişkileri geliştirme amacında olduklarını söyledi.

Kosova İslam Birliği Başkanlığına ziyaret

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Kosova İslam Cemaati Başkanlığı Genel Sekreteri Ahmet Ef Sadri’yi makamında ziyaret etti.

Görüşmede Kosova İslam Cemaati Başkanlığının faaliyetleri ve geliştirilebilecek iş birliği çalışmaları hakkında konuşuldu. Somut iş birliğini geliştirmek için yapılan ziyarette Genel Sekreter Sadri, Kosova'ya her alanda verdiği desteklerden dolayı Türkiye’ye şükranlarını sundu.

Genel Sekreter Sadri’nin konuğu olan Rektör Ünal, gösterilen alaka ve misafirperverlik için teşekkür etti.

Kosova Priştine Üniversitesi İslami İlimler Fakültesine ziyaret

Ziyaret dizisi Kosova Priştine Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile devam ederken Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, burada Fakülte Dekanı Prof. Dr. Fahrush Rexhepi ile bir araya geldi. Görüşmede Rektör Ünal, Fakültenin çalışmaları hakkında bilgi alarak öğrenci değişimine hazır olduklarını dile getirdi.

Prizren Üniversitesine ziyaret

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Prizren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Samedin Krabaj’ı da makamında ziyaret ederek Balkan gezisini tamamladı.

Görüşmede Rektör Ünal, Prizren Üniversitesinin vizyon ve misyonuyla Kosova’da önemli bir konuma sahip olduğunu ifade etti. Prizren Üniversitesinin akademik gelişimini desteklemek adına her türlü iş birliğine hazır olduklarını söyleyen Rektör Ünal, “İlişkilerimizi geliştirmek, başta öğrenci değişimi ve çalışan değişimleri olmak üzere sosyal ve kültürel faaliyetlerde bir arada olmak arzusundayız.” dedi.

X
Secure Login

This login is SSL protected