MENU

Rektör Ünal: “Z Kuşağının Teknolojiye İlgisini Başarıya Dönüştürmek İstiyoruz”
27 Nisan 2022, Çarşamba - 14:28
Güncelleme: 27 Nisan 2022, Çarşamba - 17:42
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ordu’nun Fatsa ilçesinde düzenlenen Kariyer Günleri ve Proje Yazma Eğitici Eğitimi Sertifika Takdim Töreni'ne katıldı.

Fatsa Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay, İlçe Millî Eğitim Müdürü Saygın Atikkaya, öğretmenler ve öğrenciler buluştu.

“TEKNOFEST uluslararası arenada Türkiye’yi aktör model hâline getirdi”

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, lise öğrencileriyle buluşmak, OMÜ’yü anlatmak, öğrencilere ışık olmak için bir araya geldiklerini ifade etti. Konuşmasında Karadeniz Bölgesi'nde düzenlenecek olan TEKNOFEST 2022’in önemine değinen Rektör Ünal, TEKNOFEST'in uluslararası arenada Türkiye’yi aktör model hâline getirdiğini söyleyerek bu alanda Z kuşağının teknolojiye ilgisini başarıya dönüştürmek istediklerini belirtti.

Rektör Ünal, Selçuk Bayraktar’la gerçekleştirdiği sohbete değindi

Prof. Dr. Ünal, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu çalışma sizin gibi genç beyinlerin, geleceğe yönelik projelere şimdiden yön vermesini sağlayan bir yapıdır. Konuyu daha iyi anlatmak için T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’la gerçekleştirdiğimiz sohbete değinmek istiyorum. Türkiye, otomobil sektörüne elektrikle çalışan TOGG ile beraber giriş yaptı. Bildiğiniz üzere elektrikli araçlar şu an çok yaygın değil, piyasalarda daha çok yabancı ülkelerin ürettiği dizel ve benzinle çalışan otomobiller mevcut. Selçuk Bey yaptığı değerlendirmeyi şöyle anlatıyor: 'Biz bu ülkelerle dizel ve benzinle çalışan arabalar üretip rekabet etmeye çalışırsak aynı seviyeye gelene kadar segment değişir, ancak biz geleceği doğru okuyarak doğru adımı atarsak rakiplerimiz karşısında güçlü oluruz.' Konuyu TOGG üzerinden örneklendirmemin sebebi, geleceği doğru okumanın ne kadar mühim olduğunun altını çizmek.”

“Doğru analiz yapmak ve analitik düşünmek gerekiyor”

Genç beyinleri geleceğe dönük olarak düşünmeye sevk etmek gerektiğine dikkat çeken Rektör Ünal, geçmişte OMÜ Mühendislik Fakültesi 2. sınıf öğrencisiyle olan anısını lise öğrencileriyle paylaştı. Doğru analiz yapmak ve analitik düşünmenin önemine değinen Rektör Ünal “Öğrencimiz kendi tasarladığı projeyi sunmak adına yanıma geldi. Üzerinde çalıştığı proje; ülkemizde bulunan tarım alanlarını drone yardımıyla ilaçlandırıp tarım mahsullerindeki kanserojen kimyasalları en aza indirmek adına tasarlanmış bir çalışmaydı. Kendisine projenin orijinal bir düşünce olduğunu ve desteklemek istediğimizi söyledim. Gerekli desteği kendilerine sağladık ve geçen sene gerçekleşen TEKNOFEST 2021’de ödülle geri döndüler. Bahsettiğim öğrenci şu an bir şirket kurdu ve kendisi hala 3. sınıf öğrenicisi olarak okulumuzda eğitim görmekte.” diye konuştu. 

“Her öğrenci bizim için bir değer”

Konuşmasında lisans düzeyindeki proje yazma eğitiminin önemi üzerinde duran Rektör Ünal “Öğrencilerimiz, imkân verildiğinde hiç kimsenin bakmadığı bir bakış açısından bakabilmek gibi önemli yeteneklere sahipler, bu anlamda her öğrenci bizim için bir değer. Fakat bu düşünceleri doğru yönlendiren bir yapıya ihtiyacımız var ve biz öğrencilerimize özel olarak proje yazım eğitimi veriyoruz. Bu sene bu alanda bin 700’e yakın sertifika verdik. Bu konuyu fazlasıyla önemsiyoruz, zira lisans eğitimi gören bir öğrenci, tasarladığı projeyi hayata geçirmek adına doğru şekilde yazabiliyorsa kendi ayakları üzerinde durabilecektir. Başkasının eline bakmadan kendi yolunu çizebilecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Samsun çevresinde bine yakın öğretmene proje yazım eğitimi verdik”

Farklı şehirlerde verdikleri proje eğitimlerinin ilkinin Fatsa’da yapıldığını söyleyen Rektör Ünal “Eğitim verdiğimiz bir öğretmenimiz bize 10 yıl daha hizmet edecekse görev süresi boyunca onlarca öğrenciye doğru düşünmeyi, onları doğru şekilde kanalize etmeyi öğretebilecektir. İşte bizim bu eğitimle başlatmak istediğimiz husus budur. Bu bir başlangıç oldu ve bu süreç, Samsun çevresinde bine yakın öğretmenimize proje yazım eğitimi verdiğimiz ve bizi mutlu eden bir netice ortaya çıkardı. Hayata geçirilmek istenen projelerin TEKNOFEST’te ödül alması her ne kadar önemli olsa da buradaki asıl hedef kendi geleceğinizi yönetmeyi öğrenmek.” ifadelerini kullandı.

“Şimdi elde edeceğiniz başarılar, gelecekteki başarılarınızın habercisi olacak”

Mevcut takımlardan teknik destek ihtiyacı olanlara atölye ve laboratuvar konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarına işaret eden Rektör Ünal “Üniversite olarak bunu fazlasıyla önemsiyoruz. Projesini hayata geçirmek isteyen TEKNOFEST takımları için 7/24 hizmete hazır olan 11 açık üretim atölyesini aktif hâle getirdik. Aynı zamanda akademik kadrolarımız, danışmanlık hizmeti için hazır bulunmakta ve liseli arkadaşlarımızı özellikle desteklemek istiyoruz. Çünkü şimdi elde edeceğiniz başarılar, gelecekteki başarılarınızın habercisi niteliğini taşımaktadır.” dedi.

Öğrencilerin başarılarının yanında ailesiyle ilgili iletişimlerinin de önemli olduğunu vurgulayan Rektör Ünal daha sonra lise öğrencilerinin sorularını yanıtlamasıyla konuşmasını tamamladı.

OMÜ Sürekli Eğitim Merkezi (OMÜSEM) ile Fatsa İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle verilen eğitimin sonunda Rektör Ünal, 'Proje Yazma Eğitici Eğitimi' sertifikalarını öğretmenlere takdim etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected