MENU

Rektör Ünal, Selçuklu ve Danişmendliler Medeniyetleri Sergisinde
20 Ekim 2021, Çarşamba - 12:16
Güncelleme: 21 Ekim 2021, Perşembe - 11:02
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

"Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi", Samsun’daki tarihî Taşhan'da ziyaretçilere açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi iş birliğinde Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu Projesi kapsamında düzenlenen sergi Saathane Meydanı’nda bulunan tarihî Taşhan'da açıldı. Sergide yer alan eserler, ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı.

Sergi açılışına; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Şeref Aydın Kültür, Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ömer İdris Akdin, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Mücahit Erbin, kurum müdürleri, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı Hasan Tahsin Şengül ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sergi, Karadeniz’de 13 şehirde olmak üzere toplam 60 farklı noktada açılacak

Serginin açılışında konuşan Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü “Bu sergide Selçuklu ile Danişmendliler dönemine ait şapkalar, heykeller ve dönemi anlatan yağlı boya tablolar yer alıyor. Sergide Danismendliler ve Selçuklu’nun zarafetini yansıtan eserleri hep beraber izleyeceğiz ve o döneme eşlik edeceğiz. Karadeniz’de 13 şehirde olmak üzere toplam 60 farklı noktada ziyaretçiler ile buluşacak bu sergi; atalarımızın Anadolu’ya geldikleri dönemdeki yaşam biçimlerini, giyim kuşamlarını, kültürlerini menkıbelerle zenginleşmiş bir şekilde bizlere sunacak. 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun Türkleşmesi başlamıştır. Anadolu’yu bir Türk yurdu hâline getiren Selçuklu Sultanı Alparslan döneminde kısa zamanda önce Samsun ve yöresi, daha sonra Danişmendliler tarafından Bafra ve Vezirköprü ve Havza gibi yerler alındı. Anadolu Selçuklu Döneminde Samsun ve çevresi Sultan Kılıçarslan’ın oğlu Tokat Meliki Rükneddin Süleyman Şah tarafından tamamen fethedildi. Bu dönemde tam da içinde bulunduğumuz Saathane Meydanı noktasında Samsun’un çekirdeği kuruldu. Samsun buradan yol alarak büyüdü.” dedi.

Başkan Demir: “Osmanlı, Selçuklu medeniyetinin amacının üzerine inşa edilmiş bir medeniyettir”

Açılışta Selçuklu medeniyetinin Türk dünyasındaki önemine değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de “Bizi biz yapan ürünlerin birçoğunu bu sergide göreceğiz. Tüm gençlerimize Selçuklu eserlerini okumaya davet ediyorum. Malazgirt Zaferi’nden öncesine giderek bu tarihe baksınlar. Ne büyük bedeller ödenerek nerelere gelindiğini mutlaka bilmemiz lazım. Hazar’ın üstünden Hindistan, Mısır’a kadar o bölgede hüküm sürmüş bir medeniyetin eserlerini anacağız. Bu medeniyetleri kaldırdığımızda topraklarda hiçbir şey kalmadığını göreceksiniz. Siyasette de hep derdim ki şu 2 bayramı alın, geriye neredeyse bizden hiçbir şey kalmaz. Osmanlı, Selçuklu medeniyetinin amacının üzerine inşa edilmiş bir medeniyettir. Bir silsiledir. 3 kıtanın arasında bulunduğumuz bu toprakların üzerinde bir medeniyet var. Biz bunu anlamalıyız ve kavramalıyız. Çocuklarımıza da anlatmalıyız. Bu lafla olmuyor. Bunu görsel ve akıl dünyasına mutlaka taşımamız gerekiyor. Sergimizin gelecek nesiller açısından güzel duygu ve düşüncelere vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi, 24 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerle buluşacak, serginin bir sonraki durağı ise Amasya olacak.

X
Secure Login

This login is SSL protected