MENU

Rektör Ünal, Kütüphane Çalışanlarının Kütüphane Haftası’nı Yerinde Kutladı
29 Mart 2022, Salı - 18:59
Güncelleme: 09 Eylül 2022, Cuma - 21:50
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Türkiye’de bu yıl 58.’si kutlanan Kütüphane Haftası’nda Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Kurupelit Yerleşkesi’ndeki Merkez Kütüphane’yi ziyaret ederek çalışanları tebrik etti.

Yeni kurulan Çocuk Bölümünde minik öğrencilerle keyifli anlar

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ethem Olukcuoğlu tarafından karşılanan Rektör Ünal, ziyaret başlangıcında geçtiğimiz günlerde 0-16 yaş grubu için Merkez Kütüphane bünyesinde açılan Çocuk Bölümüne geçerek, burada OMÜ Gündüz Bakımevi’nin minik öğrencilerine yönelik eğitici-öğretici faaliyetleri takip edip onlarla yakından ilgilendi.

Çocuk Bölümünde raflardaki kitapları inceleyen Rektör Ünal, Bölümün nasıl daha da zenginleştirilip işlevsel hâle getirilebileceği konusunda Daire Başkanı Olukçuoğlu ve Kütüphane çalışanlarıyla istişarede bulundu. Daire Başkanı Olukcuoğlu, çocukları kitapların büyülü dünyasıyla mümkün olduğunca erken yaşlardan itibaren tanıştırmak istediklerini belirterek kitap sevgisinin artması ve kütüphane bilincinin gelişmesi adına Çocuk Bölümünde zamanla farklı ve ilgi çekici düzenlemelere gideceklerini kaydetti.   

Merkez Kütüphane ziyaretini sürdüren Rektör Ünal, ardından Daire Başkanlığı bölümünde Daire Başkanı Olukcuoğlu ve çalışanlar tarafından ağırlandı.

Rektör Ünal “Geçmişi ve bugünü birbirine bağlayan bu mekânlara yönelik ilgi ve sevginin gün geçtikçe artmasını ümit ediyorum”

Sohbet havasında geçen görüşmede Rektör Ünal kütüphanelerin; bilgi dağarcığının, kültürün ve uygarlığın en önemli taşıyıcısı ve aktarıcısı olduğuna işaret ederek Merkez Kütüphane’nin daha çok okuyucu ve araştırmacı ile buluşmasını hedeflediklerini dile getirdi. Bilgiye, öğrenmeye ve yeniliğe yönelik hevesin artması temennisinde bulunan Rektör Ünal,

“Başta Kütüphane çalışanlarımız olmak üzere bütün kitapseverlerin Kütüphane Haftası’nı kutluyor, geçmişi ve günümüzü birbirine bağlayan bu mekânlara yönelik ilgi ve sevginin gün geçtikçe artmasını ümit ediyorum.”

dedi.

Daire Başkanı Olukcuoğlu “Kütüphane’mizi nasıl daha da geliştirebiliriz, her zaman bunun peşindeyiz”

Daire Başkanı Olukcuoğlu da Merkez Kütüphane’yi çağın gerektirdiği niteliklerle donatmaya özen gösterdiklerini vurgulayarak,

“Kütüphane hizmetlerini, günümüzün olmazsa olmazı dijital uygulamalarla sürekli uyumlu hâle getirme gayretindeyiz. Kütüphane’mizi nasıl daha da geliştirebiliriz, her zaman bunun peşindeyiz. Bu anlamda Rektörlüğümüzün desteğini görmek, bizleri daha da motive ediyor. Bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Rektörümüze şükranlarımızı sunuyoruz.”

şeklinde konuştu.

“Merkez Kütüphane, dışarıda saygı gören prestij sahibi bir merkez”

Merkez Kütüphane’nin dışarıda saygı gören prestij sahibi bir merkez olduğuna dikkat çeken Olukcuoğlu, ülkemiz ve dünyadaki güncel kütüphane uygulamaları hakkında da Rektör Ünal’a bilgiler verdi.

Ziyaret sonunda Daire Başkanı Olukcuoğlu 58. Kütüphane Haftası münasebetiyle “Geleceğe Nefes Projesi” kapsamında adına dikilen 3 fidanın belgesini Rektör Ünal’a takdim etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected