MENU

OMÜ'lü Öğretim Görevlisi Ramazan Tilki’nin Yaptığı Heykeller Türkiye'yi Süslüyor
25 Şubat 2022, Cuma - 18:52
Güncelleme: 28 Şubat 2022, Pazartesi - 20:02
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Ramazan Tilki'nin eserleri Türkiye'nin farklı şehirlerinde insanlarla buluşuyor.

Türkiye'nin birçok şehrinde imzası bulunan OMÜ'lü Öğretim Görevlisi Ramazan Tilki'nin heykelleri kamu kurumlarında, müzelerde, meydanlarda, özel iş yerlerinde sergileniyor. OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesindeki atölyede yeni projeler üzerinde çalışan Ramazan Tilki, öğrencilerinin ileride iyi bir sanatçı olması için de elinde gelen desteği veriyor.

“Milyonlarca kez bu hayata gelsem tekrar bu işi yapmak isterim”

Heykel merakının nasıl başladığı hakkında bilgi veren Ramazan Tilki “Bu işe aslında tesadüfen başladım. Hedefim önce resim bölümüne girmekti. Eskişehir Güzel Sanatlar Fakültesi sınavlarına girdiğimde hem Eğitim Fakültesine hem Güzel Sanatlar Fakültesine girdim. Eğitimi derece ile kazandım. Güzel Sanatlarda da 7. olarak heykel bölümünü kazandım. Sonrasında Balıkesir'e döndüğümde değerli Hocam Özdemir Emincioğlu'na ne yapacağımı sordum. Bu işte hiçbir tecrübem yoktu. O da bana ‘Öğretmen mi olacaksın, yoksa sanatçı mı olmak istiyorsun' diye sordu. Ben o noktada sanatçı olmak istediğimi söyledim. Böylelikle heykel eğitimi almaya karar verdim. Heykele dair hiçbir bilgim yoktu ama heykel işiyle tanıştığım günden itibaren sadece bu iş için doğduğumu düşünüyorum. Milyonlarca kez bu hayata tekrar gelsem sadece bu işi yapmak isterim.” dedi.

“Sayı gözetmeksizin üretmeye devam ediyorum”

Çalışmalarının içeriği hakkında da bilgi veren OMÜ’lü akademisyen Tilki “Kendimi sabitlemeye çalıştığım bir konum yok. Özellikle son zamanlarda ağırlık verdiğim konu, yaşayan Kibeleler oldu. Kibele kavramı özellikle eski çağlarda bilinen bir kavram ve bereketi simgeliyor. Bunun üzerine yapılmış birçok resim ve heykel var. Bunun yanında gündemde olan konuları da işliyorum, ayrıca at veya kuş çalıştığım dönemler de oluyor. Çalışırken de herhangi bir malzemeye odaklanmıyorum. Örneğin, bazı sanatçılar sadece mermer, metal veya ahşap üzerine çalışır. Ben denenmemişi deniyorum. Konunun dilini daha iyi ifade edeceğine inandığım malzemeleri tercih ediyorum. Bunlar bazen tek başına mermerde olabiliyor, bazen de o dili ahşap veya metalde bulabiliyorum. Kendi bulduğum atıklardan şekillenen bir döküm tekniğine sahibim. Türkiye'de koleksiyon yapan kişilerde ve farklı merkezlerde heykellerim var. Bunun yanında anıt heykellerim bulunuyor. Yanı sıra, uluslararası alanda da heykellere sahibim. Bugüne kadar 100'e yakın eser verdim. Her sanatçının derdi üretmektir. Ben de sayı gözetmeksizin üretmeye devam ediyorum.” diye konuştu.

“Samsun ve Karadeniz Bölgesi'nde çok yetenekli öğrenciler var”

Öğrencilere seslenen üretken akademisyen Tilki, onlarla ilgili şöyle konuştu: “Teknik ve konu olarak yahut malzeme açısından denediğim ne varsa öğrenci arkadaşlarıma bunları öğretmek için elimden geleni yapıyorum. Gerçekten de Samsun ve Karadeniz Bölgesi’nde çok yetenekli öğrenciler var. Önemli olan tek şey; kendilerine inanmaları ve daha ileri gidebileceklerini düşünmeleridir. Biz Eğitim Fakültesinde eğitim veriyoruz. Eğitim Fakültesinde genelde şu düşünce vardır: Burada öğrenimini tamamlayan her öğrenci öncelikli olarak öğretmen olarak mezun oluyor. Onların her biri; eğitim aldıkları resim, heykel, grafik, seramik ya da özgün baskı disiplinlerinde yani hangisi olursa olsun birer sanatçı adayıdır. Eğer bu noktada önlerindeki 4 yıllık süreyi çok iyi değerlendirirlerse çok iyi bir sanatçı adayı olacaklarını düşünüyorum. Ben de yettiğim kadar hepsine destek olmaya çalışıyorum.

“Heykel konusunda geleceğe dair düşüncelerimi Ramazan Hocamız bana kazandırdı”

Resim-İş Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi Ebru Uyar ise “Bu bölüme resim çizmek için gelmiştim ama Ramazan Hoca ile tanıştığımda heykeli de bir o kadar çok sevdim. Gelecekte heykel ile ilgili bir şeyler yapabilir miyim düşüncesini Ramazan Hocamız bana kazandırdı.” sözlerine yer verdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected