MENU

OMÜ’de Kırgız Kültür Tanıtım Etkinliği Düzenlendi
03 Haziran 2022, Cuma - 09:48
Güncelleme: 03 Haziran 2022, Cuma - 09:48
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi, Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle “Kırgız Kültür Tanıtım Etkinliği” programı düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda Dekan Prof. Dr. Osman Şahin’in açılışı konuşmasıyla başlayan etkinlikte; Kırgız kültürünü yansıtan resimler ve kültürel materyaller sergilenerek “boorsok, çak-çak, samsa, carma” gibi yöresel Kırgız yemekleri ikram edildi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Arş. Gör.  ve aynı zamanda OMÜ Lisansüstü Enstitüsünde Doktora öğrencisi olan Ulanbek Kalmurza Uulu etkinliğin anlam önemine ilişkin konuşma yaptı. Konuşmasında etkinliği düzenleme fırsatı veren İlahiyat Fakültesine teşekkür eden Uulu, “Kırgız ve Türk halkının 1000 sene önce aynı topraklarda yaşadıklarını, ama daha sonra Batıya doğru göç ettiklerini, aradan asırlar geçse bile ve 4000 km uzakta olsa bile dil, örf, gelenek ve görenekleri değişmeden ortak kullanıldığını” ifade etti.

Kırgızların doğum, nişan, evlilik gibi adetleriyle bugünkü dillerinin Anadolu coğrafyasıyla benzerliklerine ve farklılıklarına dikkat çeken Uulu, ayrıca dünyanın en uzun, en hacimli ve yaşayan (yazılmaya devam eden) tek destanı olan Manas destanı hakkında ve Türk dünyasının gururu Kırgız yazar Cengiz Aytmatov hakkında bilgiler sundu. 

Kalmurza Uulu, 1991’de Kırgızların bağımsızlığını tekrar elde ettiğinde ilk tanıyan ve elçilik açan ülkenin Türkiye olduğunu ve Türkiye’nin günümüzde de eğitim, kültür, ekonomi, sağlık gibi birçok alanda yatırımları ve ortak işbirlikleri olduğunu vurguladı. Bundan sonra da ortak çalışmalara devam edileceği hususunda ümitli olduğunu belirten Uulu, Kırgızların, Türkiye’deki imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerindeki uygulamaları başarılı bulduğunu söyledi. Kalmurza Uulu, bu uygulamaları model alarak ülkesinde hayata geçirmek istediğini belirterek konuşmasını noktaladı.

Konferans sonunda Ulanbek Kalmurza Uulu’ya fidan sertifikası takdim edildi.

X
Secure Login

This login is SSL protected