MENU

OMÜ’de Endonezya Kültür Buluşması
17 Kasım 2023, Cuma - 11:22
Güncelleme: 17 Kasım 2023, Cuma - 11:22
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen ‘Endonezya Kültür Buluşması’ etkinliği düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu etkinlikte; Endonezya Yöresel Kıyafet Gösterisi yapıldı. Uluslararası öğrenciler, yörelerine ait yiyecekleri katılımcılara tanıttı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenen programa; Maulana Malik İbrahim Malang İslam Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. M. Zainuddin, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selim Eren, Prof. Dr. Sevim Alışır, Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Endonezya Fahri Konsolosu olan Dr. Eren Günhan Ulusoy, Uluslararası Birim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Uluslararası iş birliklerini önemsiyoruz”

Programda konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır iş birliği içinde olmanın iki tarafa da olumlu yansıyacağını belirterek, “Yaklaşık 50 yıl önce kurulan üniversitemizde; ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarıyla birlikte 55 bin öğrenciye eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizin yüzde 10’u 120 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Uluslararası iş birliklerini önemsiyoruz aynı zamanda uluslararası öğrenciler ve akademisyenleri üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. OMÜ, bölgesel ve ulusal kalkınmanın amaç ve odağında bulunan, teknolojik kalkınma hedeflerini yakından takip edip bu anlamda bilimsel ve AR-GE çalışmalarıyla sürekli kendini güncellemektedir. Üniversitenizi gözlemlediğim kadarıyla Eczacılık, Kimya gibi alanlarda kuvvetli olduğunuzu gördük. Özellikle bu alanlarla beraber hem öğrencilerimizin farklı bakış açısı kazanması adına hem de öğretim elemanlarımızın AR-GE çalışmalarını beraber yürütmek adına bu tür iş birliklerini önemsediğimizin tekrar altını çizmek istiyorum. Bu protokolle birçok öğrencinin ve akademik personelin bilimsel ve kültürel alanda kendilerini geliştirebileceğine inanıyoruz.” dedi.

“Yürütmekte olduğum görevden büyük bir onur duyuyorum”

Endonezya ile Türkiye’nin arasındaki kültürel ilişkilerde rol almaktan onur ve mutluluk duyduğunu belirten Endonezya Fahri Konsolosu Dr. Eren Günhan Ulusoy, “Samsun’da Endonezya Fahri Konsolosluk görevini yürütmekteyim. Yürütmekte olduğum görevden büyük bir onur duyuyorum. Çünkü iki kardeş milletin arasında bir köprü olmak bizim için gerçekten büyük bir mutluluk.  Samsun’la birlikte Orta Karadeniz Bölgesinde 11 il yer almakta. Bu illerde yaşayan başta Endonezyalı öğrencilerimiz olmak üzere Endonezya vatandaşlarının burada ikinci bir evi olarak bulunuyoruz. Duygusal bağlarımızın daha da kuvvetlenmesi için böyle güzel organizasyonun yapılmış olmasından dolayı organizasyon ekibine ve kıymetli misafirlere o kadar yolu gelerek burada bizimle oldukları için teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin ilerlemesi için yapılacak her türlü etkinlikte bizler de destek olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Program hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected