MENU

OMÜ Tıp Fakültesinden Uluslararası Başarı
14 Aralık 2021, Salı - 11:53
Güncelleme: 08 Şubat 2023, Çarşamba - 15:45
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

"Primer immün yetmezlik" hastalarının teşhisi ve moleküler tıp alanında araştırmalar yapmak maksadıyla 2011 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alişan Yıldıran tarafından kurulan Çocuk İmmünoloji Allerji Teşhis ve Tetkik Laboratuvarı, meyvelerini vermeye devam ediyor.

Geçen yıl ülkemizde ilk defa olmak üzere "primer immün yetmezlik" hastalıklarının yeni doğan döneminde teşhis edilmesi konusundaki çalışmasının yayınlanmasından sonra dünyadaki en geniş serilerden biri olan NFKB Pathway hastaları, ESID 2020 Kongresi'nde sözel olarak Çocuk İmmünoloji-Allerji yan dal Arş. Gör. Uz. Dr. Gonca Hancıoğlu tarafından sunulmuştu.

Uz. Dr. Gonca Hancıoğlu, en önemli merkezler olarak kabul edilen INSERM ve New Castle Üniversitesi İmmünoloji-Allerji Kliniği tarafından bu hastaların fonksiyonel çalışmalarını yapmak üzere davet edildi. Hâlen INSERM’de çalışmalarına devam eden Hancıoğlu, daha sonra New Castle Üniversitesinde bilimsel çalışmalarını sürdürecek.

Ayrıca Avrupa İmmün Yetmezlik Topluluğu (ESID) tarafından burs verilen Hancıoğlu, OMÜ’yü yurt dışında başarıyla temsil ediyor.

X
Secure Login

This login is SSL protected