MENU

OMÜ; Bitkisel Atık Yağları Geri Dönüşüme Kazandırıyor
13 Ocak 2022, Perşembe - 16:18
Güncelleme: 13 Ocak 2022, Perşembe - 21:12
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), atıkların kontrol altına alınması ve gelecek kuşaklara daha temiz bir çevre bırakılması hedefiyle sıfır atık çalışmaları kapsamında bitkisel atık yağların geri dönüşüme kazandırılması için etkinlik düzenledi.

OMÜ Arama Kurtarma Öğrenci Topluluğu ve gönüllü öğrenciler, sosyal farkındalık çalışması yürütmek amacıyla evlerinde biriktirdikleri bitkisel atık yağları, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 2. Kampüs Yemekhanesi'nde bulunan bitkisel atık yağ kutularına aktardı. Etkinlikte kutulara dökülen bitkisel atık yağlar, diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağında ayrı toplanarak geri kazanım veya bertarafa gönderilmek üzere hazırlandı.

Etkinlikte konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı,  öğrencileri çevre adına yaptıkları çalışma için tebrik ederek bu tarz faaliyetlerin artarak devam etmesini diledi. Çevre bilincinin son derece hassas ve hayati bir nitelik taşıdığını fakat daha da önemlisinin bunu uygulamak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yazıcı, “Bunu çoğumuz yapıyoruz ama yine de yaşadığımız ortamlara baktığımız zaman tam anlamıyla kurallara uymadığımızı görüyoruz. Bir insan yaşamış olduğu çevreye özen gösterirse, o çevreyi korursa aynı zamanda kendisine saygı duyar ve temiz bir çevrede huzurlu yaşam sürmüş olur. Bu nedenle yapmış olduğunuz aktivite aslında çevreye saygı adına son derece önemli.” ifadelerini kullandı. 

Üniversitenin çok güzel bir kampüse sahip olduğuna da dikkat çeken Yazıcı, yönetim olarak ana hedeflerinin, GreenMetric World University Rankings sıralamasında OMÜ’yü daha üst sıralara yükseltmek ve çevreci projelerin sayısını arttırmak olduğunu dile getirdi.


 

X
Secure Login

This login is SSL protected