MENU

Öğrenciler İşaret Dillini Metne Çeviren Eldiven Tasarladı
08 Temmuz 2024, Pazartesi - 14:17
Güncelleme: 08 Temmuz 2024, Pazartesi - 14:17
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, işaret dilini metne çeviren eldiven tasarladı. OMÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü öğrencilerinden Emre Şola, Hüseyin Gazi Karabolat ve Semih Yılmaz, işaret dilini metne çeviren eldiven geliştirdi.

Öğrenciler, araştırmaları neticesinde eldiven üzerlerindeki sensörleri büküldükçe direnç değeri değişen bir malzemeden yaptılar. Tasarlanan eldivende kişi işareti yaptıktan sonra sensörler verileri alıyor. Bu veriler işaret dilindeki harf ve kelimelerle eşleşiyor ve mobil uygulamadan görsel çıktı sağlanıyor. 

Projeyi anlatan Emre Şola, "Projemiz işaret dilini kullanan insanların günlük hayatta iletişimlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır. Kullandığımız sensörler ve üstünde kullandığımız farklı yazılım yöntemleri ile iki eldiveni haberleştirdik ve farklı kelimeleri anlamlandırdık. Bu sayede günlük hayatta işaret dilini bilen insanlar ve bilmeyen insanlar arasında iletişimi kolaylaştırmış olduk." ifadelerini kullandı.

Proje, Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü öğrencilerinin bitirme projelerinde sergilendi.

X
Secure Login

This login is SSL protected