MENU

İlahiyat Fakültesinde “Rektör-Öğrenci Buluşması”
28 Mayıs 2024, Salı - 12:31
Güncelleme: 28 Mayıs 2024, Salı - 17:58
A+ A-

Akademik, sosyal ve kültürel anlamda öğrencilerini farklı etkileşim platformlarında buluşturmayı hedefleyen Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, İlahiyat Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelerek bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaştı.

İlahiyat Fakültesi tarafından “Rektör-Öğrenci Buluşması” adını taşıyan ve Fakültenin Prof. Dr. Hasan Katipoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; İlahiyat Fakültesi akademisyenleri, çalışanları ve öğrencileri katıldı.

Moderatörlüğü Dekan Prof. Dr. Recep Demir üstlendi

İlahiyat eğitimi alan öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sağlamak ve mesleki yaşamlarına hazırlıkta doğru kararlar alabilmelerinde yol göstermek amacıyla organize edilen programın moderatörlüğünü (yönlendiricilik) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Demir yaptı.

Rektör Ünal’dan kariyer inşası ve başarıya dair önemli ipuçları ve tavsiyeler

Öğrenciler ile Üst Yönetimin diyaloğunu pekiştirmeyi de hedefleyen buluşmada kariyer yaşamından bahsedip yaşadığı dönüm noktalarından örnekler aktaran Rektör Ünal, kariyerlerini şekillendirmelerinde ve başarıya ulaşmalarında öğrencilere önemli ipuçları verip tavsiyelerde bulundu.

Rektör Ünal: “Öğrencilerle iletişim ve etkileşimin güçlenmesi ve Üniversitedeki atmosferin daha iyi ve daha yakından tanınması adına bu tür etkinliklere fazlasıyla önemsiyoruz”

İlahiyat Fakültesi Dekanı ve moderatör Prof. Dr. Recep Demir'in sorularıyla ilerleyen programda Rektör Ünal, kendisinin de mezun olduğu OMÜ İlahiyat Fakültesinde öğrencilerle yüz yüze gelmekten duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu ifade etti. Prof. Dr. Ünal, OMÜ mezunu olmasının gurur verici olduğunu vurgulayarak öğrencilerle iletişim ve etkileşimin güçlenmesi ve Üniversitedeki atmosferin daha iyi ve daha yakından tanınması adına bu tür etkinlikleri fazlasıyla önemsediklerini dile getirdi.

“Yaşadığımız dünyayı iyi okuyarak yarına hazırlanmalısınız”

Konuşmasında gençlerin günümüz dünyasını iyi okumak zorunda olduklarının altını çizen Rektör Ünal, devamında şunları kaydetti:

“Belli standartlara sahip bir ilahiyatçı olabilirsiniz ama mezun olduğunuzda bu standartlar değişmiş olacak. O yüzden yaşadığımız dünyayı iyi okuyarak yarına hazırlanmalısınız. Hangi görevi üstlenirseniz üstlenin, bu hazırlığı yapmak zorundasınız. Ne yaparsanız yapın, Üniversitedeki 4-5 yılınızda birtakım kazanımlar elde etmekle yükümlüsünüz. Eğer bu kazanımlara sahip olamazsanız yahut ne kazanmanız gerektiğini bilmiyorsanız ve buna karar vermediyseniz sonuçta nerede durduğunuzun da farkına varamayacaksınız. Dolayısıyla bu yolu bilinçli yürümeye mecbursunuz. Eğitiminiz sırasında özellikle size kılavuzluk yapacak ve yol gösterecek olanları biraz zorlayın. Onların peşine düşmek, onlarla sürekli diyalog hâlinde olmak ve bazı tecrübelerini transfer etmelerini onlardan istemek gerekiyor. Kendimi OMÜ’nün çocuğu olarak tanımlarım, burada öğrenciliğimden profesörlüğüme kadar geçen süreci hiçbir zaman bir ekmek kapısı olarak düşünmedim. OMÜ mezunu olmaktan her zaman gurur duyuyorum ve OMÜ bunu sonuna kadar hak eden ve bizlere bu kimliği veren bir üniversite.”

Rektör Ünal’ın konuşmasının ardından “Rektör-Öğrenci Buluşması”, öğrencilerin Rektör Ünal’a yönelttikleri sorular ve kendi değerlendirmelerini paylaşmalarıyla interaktif (etkileşimli) olarak devam etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected