MENU

Doğum Anında Ebelerin Varlığı ve Anneye Desteğindeki Rolü
12 Ocak 2022, Çarşamba - 17:05
Güncelleme: 12 Ocak 2022, Çarşamba - 17:44
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ile Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iş birliğinde doğumhanede çalışan ebelere yönelik düzenlenen “Doğum Ağrısı ile Baş Etmede Nonfarmakolojik Yöntemler, Doğumda Ebe Desteğinin Önemi” adlı eğitimde doğum esnasında bire bir ebe desteğinin önemine dikkat çekildi.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ndeki eğitime; Samsun İl Sağlık Müdürlüğü izni ile eğitimci OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğr. Gör. Yasemin Sökmen eşliğinde doğumhanede çalışan ebeler, eğitim hemşireleri ve Üniversitenin Ebelik Bölümü 4. sınıf öğrencileri katıldı.

Eğitim kapsamında Öğr. Gör. Yasemin Sökmen, doğum odasında çalışan ebeler, eğitim hemşireleri ve 4. sınıf Ebelik Bölümü öğrencileri; Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Eğitim Hemşiresi Hatice Alaftan tarafından doğum odasında hazırlanan odaya alındı.

Ardından Eğitimci Öğr. Gör. Yasemin Sökmen, “Doğum Ağrısı ile Baş Etmede Nonfarmakolojik Yöntemler, Doğumda Ebe Desteğinin Önemi” konulu sunumunu hem sözel olarak hem de materyal üzerinden uygulamalı bir şekilde anlatırken katılımcıların konu ile ilgili sorularını da cevapladı.

Ebeler uygulamalı eğitimi takip etti

Eğitimi takiben doğum salonunda travay takibi yapılan bir gebeden yazılı ve sözlü izin alındı ve gebeye nonfarmakolojik yöntemlerden biri olan intradermal sıvı enjeksiyonu uygulaması Öğr. Gör. Yasemin Sökmen tarafından yapıldı. Doğumhanede çalışan ebeler de uygulamayı dikkatlice takip etti.

Uygulama sonrasında ise Öğr. Gör. Yasemin Sökmen; etkinliği düzenleyen Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi, Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü, Eğitim Hemşireleri Hatice Alaftan ve Emine Koyun, doğumhanede çalışan ebeler ile öğrencilere teşekkürlerini iletti.

Öğr. Gör. Yasemin Sökmen “Profesyonel ebelik desteği, gebenin bu eylem ile baş edebilme becerisini güçlendiriyor”

Etkinlikle ilgili konuşan Öğr. Gör. Yasemin Sökmen, doğum sırasında verilen profesyonel desteğin, gebenin bu eylem ile baş edebilme becerisini güçlendirdiğini ve doğumun seyrini pozitif yönde etkilediğini dile getirdi. Sökmen ayrıca, riskleri düşük bir doğum deneyimi için bazı yeteneklerin ve davranışların bütünleştiği nitelikli bir ebelik hizmetinin gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Etkinlik, genel bir değerlendirmeyle sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected