MENU

Doç. Dr. Tamer Aslan’ın Kişisel Sergileri Afrikalı Sanatseverlerle Buluştu
21 Haziran 2022, Salı - 11:21
Güncelleme: 21 Haziran 2022, Salı - 11:27
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tamer Aslan, Zimbabwe’nin başkenti Harare ve Mozambik’in başkenti Maputo’da Türk Büyükelçilikleri himayelerinde “Anadolu” temalı iki kişisel sergi gerçekleştirdi.

Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı (OMÜ-YÖS) görevlendirilmesiyle gittiği Güney Afrika’da Tamer Aslan'ın deri rölyef üzerine "Anadolu" temalı kişisel sergisi, 6-8 Haziran 2022 tarihlerinde Harare Büyükelçiliğinde gerçekleştirildikten sonra, 9-10 Haziran 2022 tarihleri arasında Maputo Büyükelçiliğinde gerçekleştirildi.

Açılışı Harare Büyükelçisi Hakan Kıvanç tarafından yapılan ilk sergiye çok sayıda diplomatik misyon ve Zimbabweli sanatseverler ile Zimbabwe Ulusal Galerisi İcra Direktörü Raphael Chikukwa katıldı.

Sergide yer alan deri rölyef eserlerle ilgili görüşlerini dile getiren Zimbabwe Ulusal Galerisi İcra Direktörü Raphael Chikukwa, Zimbabwe'de sanatsal değeri yüksek çok başarılı eserlerin bulunduğunu ve taş heykellerle birlikte deri rölyef çalışmalarla çok kültürlü eserlerin üretilip tanıtılabileceğini belirtti.

Sergi sonrası Mustafa Kemal Atatürk'ün deri rölyef portresi, Doç. Dr. Tamer Aslan tarafından Büyükelçi Hakan Kıvanç'a takdim edildi. Büyükelçi Kıvanç ise Aslan’a sanat alanındaki başarılarından dolayı rozet taktı.

Tamamı el yapımı 20 adet deri rölyef eser hakkında bilgi alan Chikukwa ve Aslan arasında sergi sonrası yapılan toplantıda Zimbabwe Sanat Okulu ile OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi arasında sanat çalışmalar, sergiler gibi alanlarda ortak iş birliği yapılabilmesi hususlarında bilgi paylaşımları yapıldı. 

İkinci sergi Mozambik’te açıldı

Doç. Dr. Tamer Aslan, ikinci sergisini Mozambik’in başkenti Maputo’da Türk Büyükelçiliği sergi alanında gerçekleştirdi. Sergiye; Büyükelçi Hüseyin Avni Aksoy ve eşi Sibel Atasoy Aksoy, çok sayıda diplomatik mensubunun yanı sıra Mozambikli sanatseverler ile muteber iş insanları katıldı.

Doç. Dr. Tamer Aslan ayrıca, TİKA Mozambik Koordine Ofisi yetkilileriyle yaptığı ikili görüşmelerle OMÜ ve Mozambik arasında sanat alanında olabilecek iş birliği fırsatlarını ele aldılar.

X
Secure Login

This login is SSL protected