MENU

ABD Başkanı'nın Sözde Soykırım Açıklamasını Reddediyor ve Kınıyoruz

25 Nisan 2021, Pazar - 14:14

Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senatosu olarak; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Osmanlı döneminde 1915 yılında yaşanan olayları, 'soykırım' olarak tanımlamasını reddediyor ve kınıyoruz.  

Tarihî gerçeklerle bağdaşmayan, tarihi siyasi fırsatçılık uğruna çarpıtan böylesine “yok hükmünde” bir açıklama sadece onu dile getirenleri itibarsızlaştıracaktır. Tarih boyunca tevazu ve merhamet timsali olan Türk milletini zan altında bırakmayı hedefleyen bu kararın, bölge barışına ve istikrar arayışlarına hizmet etmeyeceği aşikârdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ısrarla dile getirdiği tarihî gerçekleri araştırmak için tarafsız bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisine cevap veremeyenlerin yalanlarla tarihi çarpıtma gayretleri hiçbir zaman emeline ulaşamayacaktır. 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senatosu olarak; Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Türkiye düşmanı çevrelerin iftiralarını yansıtan, uluslararası hukukun talep ettiği dayanaklardan ve bilimsel kanıtlardan yoksun olan, yok hükmündeki 'soykırım' açıklamasını reddediyor ve kınıyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ SENATOSU

Son Güncelleme: 26 Nisan 2021, Pazartesi - 15:30

Etiket(ler): 
X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz