MENU

7. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’nun Ev Sahibi Samsun
02 Ekim 2021, Cumartesi - 21:31
Güncelleme: 12 Aralık 2021, Pazar - 17:51
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunun (UDEF); Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Samsun Üniversitesi (SAMÜ) iş birliğiyle düzenlediği "7. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu"na bu yıl Samsun ev sahipliği yapıyor.

2 gün sürecek sempozyumda Türkiye’nin farklı üniversitelerinde lisansüstü eğitimlerine devam eden 45 ülkeden 180 öğrenci, toplam 190 bildiri sunacak. Yurt dışından 10 araştırmacının da katıldığı ve "Karadeniz Bölgesel Kalkınma ve İş Birliği" özel temasıyla düzenlenen sempozyumda "sosyal ve beşerî bilimler", "fen ve mühendislik bilimleri" ile "uluslararası öğrencilik" gibi çalışma alanlarında sunumlara yer verilecek.

Sempozyumun açılış programı OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenirken programa; Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı ve Prof. Dr. Recep Sancak, OMÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, SAMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Salih Kesgin, UDEF Başkanı Doç. Dr. Osman Akgül, OMÜ’lü dekanlar, meslek yüksekokulu müdürleri, birim başkanları ile akademisyenler, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, sivil toplum kuruluşları yetkilileri, yerli ve uluslararası öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından protokol konuşmalarıyla başlayan açılış programında ilk olarak söz alan UDEF Başkanı Doç. Dr. Osman Akgül bu yılki sempozyumun, diğer yıllarda yapılanlardan farklı olarak fiziki ve çevrim içi (on-line) olmak üzere hibrit bir formatta düzenleneceğine işaret ederek “Pandemiye rağmen biz bu sempozyumlarımızı hiç ara vermeden devam ettirmek istiyoruz. Bunları yaparken kaliteyi düşürmeden arttırma gayreti içindeyiz. Bu sene farklı disiplinlerden 510 uluslararası öğrenci sempozyumda bildiri sunmak için başvuruda bulundu. Alanlarında yetkin akademisyenler tarafından başvuruların değerlendirilmesi sonrası 180 katılımcının 190 bildiriyle sempozyuma katılması kararlaştırıldı. Sempozyuma katılımın ve ilginin büyük olması bizi gururlandırıyor.” dedi.

UDEF Başkanı Doç. Dr. Akgül "Sempozyumlarla ülkemizi nitelikli bir eğitim üssü hâline getirmeye çalışıyoruz"

Organize ettikleri sempozyum serisinin en önemli amaçlarından birinin, uluslararası öğrencilik literatürüne katkı sunmak olduğunu vurgulayan Başkan Akgül "Bunun yanında öğrencilerimizin akademik kabiliyet ve başarılarını arttırmak için sunum, tez ve bildiri sunumları, makale yazımı, kitap ve kitap bölümü yazımı gibi çeşitli faaliyetlere yer veriyoruz. Bunların yanı sıra ülkemizi nitelikli bir eğitim üssü hâline getirmek adına çaba sarf ediyoruz. Toplamda 37 oturumla gerçekleştirmeyi planladığımız bu sempozyumumuz, UDEF açısından en önemli etkinliklerden birisi olmuş durumda. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu etti." diye konuştu.

SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Aydın "Eğitimimizi daha nitelikli hâle getirerek özellikle Batı ülkelerine giden öğrencileri Türkiye’ye çekmemiz lazım"

SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da konuşmasında Batı’ya giden uluslararası öğrencilerin Türkiye’yi de tercih etmesi gerektiği üzerinde durarak "Tabii ki ülkemizdeki uluslararası öğrencilerimizin hepsi kıymetli. Ancak eğitimimizi daha nitelikli hâle getirerek özellikle Batı ülkelerine giden öğrencileri Türkiye’ye çekmemiz lazım. Yani ne olursa olsun bu sayıyı arttıralım değil de kendi eğitimimizin kalitesini arttırarak nitelikli uluslararası öğrencileri bünyemize katabilmeliyiz. Zira uluslararası öğrencilerin, kendimizi zenginleştirme açısından da ciddi bir etkisinin olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Bizler bir yandan uluslararası öğrencilere bir şeyler verirken öte taraftan bu öğrencilerden bizlerin de alacağı çok şey var. En azından mensup oldukları ülkeleri öğreneceğiz. Bu durum çoğu zaman o ülkelerle ilgili kitap okumaktan daha yararlı oluyor. Bu yönüyle onların her biri bir kültür elçisi, bir siyaset elçisi olmaktalar." ifadelerini kullandı.

İlk uluslararası Teknofest 2022’de Azerbaycan’da düzenlenecek

2022’de Samsun’da yapılması planlanan Teknofest’in ilk uluslararası versiyonunun Azerbaycan’da düzenleneceğini söyleyen SAMÜ Rektörü Aydın "Bütün uluslararası öğrencileri Azerbaycan’da düzenlenecek Teknofest’e yoğun ilgi göstermeye ve sonraki yıllarda bu festivalin kendi ülkelerinde olmasını sağlama noktasında çaba göstermeye davet ediyorum." çağrısında bulundu.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ünal "Talebiniz ne olursa olsun amasız ve fakatsız biz bunları karşılayacağız"

Uluslararası öğrencileri Samsun’un bütün bileşenleriyle birlikte çok değerli gördüklerinin altını çizen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise uluslararası öğrencilere hitap ederek "Sizlerin iyi bir eğitim almasını, şahsiyeti gelişmiş bir varlık olarak ayağa kalkmanızı ve gittiğiniz her coğrafyada güvenilen bir rol üstlenmenizi arzu ediyoruz. Bu süreci, hayatınızın bir kampı olarak değerlendirmeniz gerekiyor. Diplomayı bir şekilde alırsınız ama burada elde etmek zorunda olduğunuz bir şey var. Yaşadığımız dünyada bilgi çok çabuk tükeniyor ve eskiyor. Diplomayı almak için belki bilgiyi hazmetmek ve içselleştirmek zorundasınız ancak asıl zorunluluk, öğrenmeyi öğrenmenizdir. Sadece ders çalışmaktan ve sınavlara girmekten bahsetmiyoruz, bunun yanında öğreniminizde bilgi teknolojisini kullanma, kaynakları yönetme ve bunlara erişimi kolaylaştırma da olmalı. O nedenle en azından bir kısmınızın, lisansı doktora ile taçlandırmasını istiyoruz ama asıl arzu ettiğimiz; ülkenize yahut farklı bir ülkeye gittiğinizde insani sorumluluğunuzu unutmamanız. Çünkü tükettiğimiz bu dünyayı kurtarmak zorundayız, yapamazsak her beraber bunun altında kalacağız. Bu süreçte talebiniz ne olursa olsun amasız ve fakatsız biz bunları karşılayacağız." sözlerine yer verdi.

"OMÜ mevcut hâliyle uluslararasılaşma sürecine ciddi katkı sunuyor"

OMÜ’nün uluslararasılaşma sürecinden söz eden Rektör Ünal, devamında şöyle konuştu: "Üniversitemizde 114 ülkeden yaklaşık 6 bin civarında öğrenci var. OMÜ bu hâliyle nitelik açısından uluslararasılaşma sürecine ciddi katkı sunuyor. Bu noktada 2 üniversitesi ve diğer aktörleriyle Samsun, uluslararasılaşmada son derece heveskâr. Tabii sadece öğrenci sayısıyla değil, nitelikli eğitim ve nitelikli öğrenciyle anılmak istiyoruz. Uluslararasılaşma sürecinde edindiğimiz tecrübe sonucunda Üniversitemizde ‘Kültür Elçileri' adıyla oluşturduğumuz bir program mevcut. Bu program sayesinde uluslararası öğrencilerimizin, sadece eğitimleri ile değil, aynı zamanda kültürel beslenmeleri ile de güçlü ve özgün bir duruş sergilemelerini arzu ediyoruz."

"Uluslararası öğrenciler çözümün parçası olmalı"

Konuşmasında mültecilik kavramına da değinen OMÜ Rektörü Ünal "Zaman zaman mülteciler gündeme geliyor. Burada söz söyleme cesaretiniz varsa sorunun kaynağını görüp söz söylemek, ona hitap etmek gerekiyor. 'Nasıl olsa yurdundan koparılmış, herkes tekmeliyor, siz de tekmeleyin' demek yanlıştır. Bu, insani ve onurlu bir duruş değildir. Özellikle uluslararası öğrencilerden beklediğimiz tek şey; nitelikli bir eğitim alarak kendi ülkelerinde çözümün parçası olmalarıdır. İnsanlığın kurtuluşu, insanlığın onuru, kendi milletlerinin ve coğrafyalarının ayağa kalkması için çözümün bir parçası olunması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Ardından konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk, Samsun’u tercih eden uluslararası öğrencilere en güzel şekilde ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini belirterek Büyükşehir Belediyesi olarak üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmek arzusunda olduklarını kaydetti.

Vali Zülkif Dağlı "Nitelikli uluslararası öğrencileri Samsun’a kazandırmalıyız"

Son olarak düşüncelerini paylaşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, uluslararası öğrencileri önemsediklerini, bu öğrencilerin öğrenim gördükleri şehir için birer kazanım olduğuna dikkat çekerek "Uluslararası öğrenciler, bilgiyi alıp götüren öğrenciler olmamalı. Nitelikli uluslararası öğrencileri ilimize kazandırmak zorundayız. Gönderdiğimiz öğrencilerimizin çoğunluğu bilgiyi götürenler oldu ancak bilgiyi daha çok buraya transfer eden öğrencileri motive etmemiz gerekiyor." dedi.

Açılış programı sonrasında katılımcılar, sempozyum mekânlarından biri olan 19 Mayıs Gençlik Kampı için 19 Mayıs ilçesine hareket etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected