MENU

Sınırdan Ülkemize Giriş Yapan Vatandaşlarımıza İlişkin İzlenecek Takip Yolu

17 Mart 2020, Salı - 16:47

HABER: Sağlık Bakanlığı

Paylaş

Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan ve çeşitli ülkelerden bildirimi yapılan yeni bir alt tipe bağlı Coronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili, İçişleri Bakanlığı'nın ilgi tarih sayılı tedbirleri ile yolcu girişine kapatılan ülkelerden gelecek yolculara dair giriş kapılarında alınması gereken önlemler uygulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından, İçişleri Bakanlığının ilgi tarih ve sayılı yazılarına istinaden havayolları uçuşlarının iptal edildiği ülkelerden deniz ve havayolu ile gelen kişilerin sınır geçişleri hakkında COVID-19 Rehberindeki kararlara ek olarak aşağıdaki kararların uygulanması gerekmektedir.

Sınırdan ülkemize giriş yapan vatandaşlarımıza ilişkin izlenecek takip yolu aşağıdaki maddelere ve Ek 1'de yer alan algoritmaya uygun olmalıdır:

 

 1. Kişilere yolculuk sırasında "Yolcu Tanıtma Kartı" doldurtulur
 2. Yolcu girişine kapatılan ülkelerden direk uçuş ve deniz yolu ile gelen yolcular veya son 14 gün içerisinde sınır geçişlerinin yasaklandığı ülkede bulunan ve başka ülke üzerinden havayolu ve denizyolu ile ülkemize gelen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı dışındaki yolcular; Ülkemize alınmaz
 3. Bu ülkelerden gelen Türk vatandaşları için;
  • Sınırdan giriş sırasında ilk değerlendirme noktasına gitmeden tıbbi maske takılır.
  • Uçak ya da gemiden indikten sonra sağlık personeli tarafından yapılan değerlendirmede kişide semptom (ateş ve/veya solunum yolu enfeksiyonu belirtileri) varsa; hastanede izole edilir ve olası vaka algoritmasına göre yönetilir.
  • Kişide semptom (ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı) yoksa, kimlik seyahat, ikamet ve iletişim bilgileri alınarak 14 gün süre ile evde izlemi yapılmak üzere eve gönderilir.
  • Evde izlemine karar verilen tüm vatandaşlara Ek-2'de yer alan "Evde İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu"ndaki bilgilendirme yapılarak Onam Formu imzalatılır.
  • Bu kişilerin bilgileri ikamet etmekte oldukları ilin Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı'na bildirilir.
  • İlgili Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından kişilere bilgilendirme yapılır ve (İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü/Aile hekimleri aracılığı ile) günlük semptom yönünden takipleri yapılır.

Son Güncelleme: 17 Mart 2020, Salı - 16:56

X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz