MENU

Ultra Hızlı Şarj Özellikli Elektrikli Otobüs ve Şarj Sistemleri Sözleşmesi İmzalandı
16 Temmuz 2021, Cuma - 21:18
Güncelleme: 16 Temmuz 2021, Cuma - 21:29
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

SAMSUN - ASELSAN ve TEMSA iş birliği ile geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank idaresinde Samsun'a geldi.

Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapılan Ultra Hızlı Şarj Özellikli Elektrikli Otobüs ve Şarj Sistemleri Sözleşmesi İmza Töreni'ne; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da katıldı.

Protokol konuşmaların ardından ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir arasında Ultra Hızlı Şarj Özellikli Elektrikli Otobüs ve Şarj Sistemleri Sözleşmesi imzalandı.

Elektrikli otobüsün özellikleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın sanayi iş birliği projesi kapsamında geliştirilen otobüsler, 24 saat kullanılabiliyor. Mazot yakıtlı bir otobüsün günlük maliyeti 1500 TL'ye kadar ulaşırken, elektrikli otobüsün günlük maliyeti 15 TL'ye kadar düşürülebiliyor. Ultra hızlı şarj özellikli elektrikli otobüs ve şarj sistemleri sözleşmesi Samsun Büyükşehir Belediyesi ile ASELSAN arasında imzalandı. Sözleşmenin imzalanmasının ardından yerli tasarım ve üretim elektrikli otobüsler, Samsun şehir içi ulaşımında kullanılması amaçlanıyor. 10 elektrikli otobüsten 5'i ilk etapta Çatalçam-Taflan ve Havalimanı arasındaki ulaşım hattında devreye alınıyor. Otobüslerin ilerleyen dönemlerde tüm şehir hattında kullanılması hedefleniyor. Yeni nesil ultra hızlı şarj özelliğine sahip lityum titanat batarya teknolojisine sahip otobüsler 15 dakikada tam şarja ulaşabiliyor. Bu sayede 80 km yol kat edebilen otobüs, duraklarda kısa süreli şarjlar ile 24 saat kesintisiz hizmet sunabiliyor. Elektrikli otobüslerin toplu taşımaya dahil edilmesi yakıt tasarrufu ve işletme maliyetlerinin azalması gibi faydaların yanında en önemli katkıyı da çevreye yapacak. Sıfır emisyon değerleri sayesinde hava kirliliği azalacak. Sessiz çalışan otobüsler kentteki gürültü kirliliğini de azaltacak. Sera gazının emisyonlarının ve gürültü kirliliğinin azaltılması kentlerde yaşayan insanların yaşam kalitesine etki edecek.

X
Secure Login

This login is SSL protected