MENU

Rektör Ünal, “Türk Kültürü, Sanatı ve Edebiyatında Hadisler Sempozyumu”nda Yer Aldı
24 Kasım 2021, Çarşamba - 12:17
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
A+ A-
Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Meridyen Derneği çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezinin Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hayata geçirdiği “Türk Kültürü, Sanatı ve Edebiyatında Hadisler Sempozyumu”na katıldı.

Çevrim içi (on-line) düzenlenen sempozyumda hadislerin Türk kültürü ve edebiyatı, Türk-İslam sanatları ve tasavvuf gibi alanlardaki görünümlerini ve kurucu katkılarını ele alan bildiriler yer alıyor. Bildiriler, sempozyumun ardından hakemlik sürecinin ardından kitaplaştırılacak.

“Medeniyetimizde etkili olan hadislerin iz düşümü yapılacak”

Uzaktan konferans yöntemiyle gerçekleştirilen sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Meridyen Derneği öncülüğünde ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle böyle bir projenin hayata geçirilmesinden dolayı son derece memnun olduğunu belirterek tüm katılımcıları tebrik etti.

Rektör Ünal, 2 gün sürecek sempozyumun ardından oluşturulacak çalıştayda bildirilerden yola çıkılarak medeniyetimizde etkili olan hadislerin iz düşümünün yapılacağına dikkat çekti.

“Değişimin önünün açılması gerekiyor”

Geleceğimize ışık tutan geçmişteki tez, makale, bildiri gibi hadis çalışmaları için bu alanda çalışan hocalara şükranlarını sunan Rektör Ünal “Başkalaşım kavramının kontrol altına alınabilmesi ve değişimin önünün açılması gerekiyor. Ama bunu gerçekleştirirken kendi değerlerini yıpratmadan kurucu metinleri yeniden gözden geçirmek önem arz etmekte. Etkisiz metinlerin etkin olabilmesi; kültür, edebiyat ve sosyal hayatın değişkenliğiyle birlikte medeniyetimizde yer almasına bağlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.hadisvesiyer.org/turk-kulturu-sanati-ve-edebiyatinda-hadisler-sempozyumu/

Son Güncelleme: 24 Kasım 2021, Çarşamba - 12:22
X
Secure Login

This login is SSL protected