MENU

Rektör Bilgiç: “Kadın, Emeğiyle, Birikimiyle, Bilgisiyle, Görgüsüyle, Fedakârlıklarıyla Yaşamın Her Alanındadır”
06 Mart 2020, Cuma - 22:02
Güncelleme: 09 Mart 2020, Pazartesi - 12:14
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Yaşamı var eden, hayatı daha yaşanabilir kılan, bizi olduğumuz kişi yapan, toplumu kurma ve dönüştürme gücüne sahip olan, fedakârlığın en somut timsali olarak cisimleşen insanoğlunun adıdır “kadın”. Kadın, bir toplumun eşit bileşenidir ve bu eşitlik, vazgeçilemez ve devredilemez bir niteliğe sahip olmalıdır. Sosyal hayatın çeşitli yönlerinden ve rollerinden kültür ve sanata, eğitim, bilim ve teknolojiden ekonomi ve siyasete kadar kadın, her alanda var olan ve var olmasının yolunun zihinsel ve kurumsal atılımlarla daha çok açılması gereken kurucu bir bileşendir.

Bizim coğrafyamızda kadın; anadır, eştir, kardeştir, iş arkadaşıdır, yöneticidir, öğretmendir, bilim insanıdır, iş insanıdır, siyasetçidir, sanatçıdır, habercidir ve  emekçidir. Kadın, dün olduğu gibi bugün de her alandadır; öyle ki istikbal ve vatan müdafaası söz konusu olduğunda yeri geldiğinde cephededir, yeri geldiğinde cephe gerisindedir; yetiştirdikleri kahraman evlatlarla her daim milletimizin gönlünde ve kolektif belleğindedir.

Kadın bir o kadar da bireydir, üretkendir, karar alandır, uygulayandır, analiz edendir, sentez yapandır ve bunları toplumun tüm bileşenleriyle birlikte hayata geçirendir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.


Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

 

 

İLGİLİ HABERLER

Rektör Bilgiç Çalışanların Kadınlar Gününü Kutladı

X
Secure Login

This login is SSL protected