MENU

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü
12 Temmuz 2021, Pazartesi - 17:27
Güncelleme: 16 Temmuz 2021, Cuma - 15:46
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

15 Temmuz 2016’da TSK içerisindeki FETÖ terör örgütü mensubu bir grup sözde subay tarafından başlatılan darbe girişimi Allah’ın yardımı ve milletimizin cesaretiyle, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde başarısızlığa uğratıldı. Şanlı milletimiz, FETÖ ihanet çetesi ve destekçilerine karşı verdiği ikinci Millî Mücadele’yi büyük bir zaferle kazandı.

15 Temmuz gecesi, hürriyet aşığı aziz milletimizin takdire şayan direnişiyle kazandığı bu muhteşem zafer, destanlarla dolu şanlı tarihimizde yaşanmış en büyük destanlarından biri olarak tarihteki yerini almıştır.

Şanlı milletimiz, bin yıldır olduğu gibi, 15 Temmuz darbe girişiminde de sergilediği asil duruşla herhangi bir topluluk olmadığını, kelimenin tam anlamıyla “millet” olduğunu tüm dünyaya göstermiş, böylece Türkiye’nin asıl sahibinin bu aziz millet olduğu bir kez daha teyit edilmiştir.

Tekbirler, salalar, dualar eşliğinde kıyama kalkan milletimiz vatanına ve özgürlüğüne sahip çıkarak hainlerle mücadele ederken, kendisi üzerinde hesap yapanların heveslerini de kursaklarında bırakmıştır. Milletimiz o gece Millî Mücadele ruhuyla, hiçbir mecburiyeti olmadığı halde, hiçbir zorlamaya maruz kalmadan, hiçbir karşılık beklemeden kendi hür iradesiyle harekete geçmiş ve hain darbecileri tarihe gömmüştür.

Devletimiz ve milletimizin gördüğü en alçak, en sinsi, en kalleş saldırılardan biri olan 15 Temmuz darbe girişimini, devletimizin bütünlüğüne ve milli iradeye karşı gerçekleştirilen her türlü saldırıyı kınıyor, ülkemizin ve şanlı milletimizin bir daha böyle saldırılara maruz kalmamasını Yüce Rabbimden diliyorum.
​​

Prof. Dr. Yavuz Ünal
Rektör

X
Secure Login

This login is SSL protected