MENU

TÜBİTAK Ortak Uluslararası İşbirliği - NEURON Cofund2 Projesi Çağrısı Açıldı
18 Ocak 2021, Pazartesi - 12:09
A+ A-
Dinlemek için tıklayınızDinle
Paylaş

ERA-NET NEURON Projesi JTC 2021 çağrının amacı, nörolojik ve zihinsel bozuklukların nörogelişimsel doğası ile ilgili önemli sorularını ele alacak çok uluslu, ortak araştırma projelerini desteklemektir. Nörogelişimsel bozukluklar, belirli entelektüel, motor veya sosyal işlevlerin edinilmesinde ve yürütülmesinde önemli zorluklar içeren, gelişimsel dönemde ortaya çıkan davranışsal ve bilişsel bozukluklardır. Bu çağrı, ergenlik döneminin sonundan önce ilk belirtilerini gösteren ve sinir sisteminin gelişimini ve işlevini bozan bozukluklarla sınırlıdır. Eğer ergenlikten önce başlayan bozuklukların sonuçlarına değiniliyorsa, bu semptomların yaşam boyu bir perspektifle devam etmesi veya ilerlemesi üzerine araştırmalara da bu çağrı kapsamında izin verilir. Araştırma alanları nörogelişimsel bozukluklarla ilişkili geniş bir yelpazeyi kapsayabilir. Çağrı, nörogelişimsel bozuklukların temel mekanizmalarının anlaşılmasından insanlarda kavram kanıtı klinik çalışmalarına kadar uzanan araştırma önerilerini kabul edecektir.

Araştırma önerileri aşağıdaki alanlardan en az birini kapsamalıdır:

a) Nörogelişimsel bozuklukların patogenezini, etiyolojisini, yatkınlığını ve direnç mekanizmalarını ele alan temel araştırmalar. Bu araştırmalar, nörogelişimsel bozukluklarla ilgili yenilikçi veya paylaşılan kaynakların ve teknolojilerin geliştirilmesini içerebilir.

b) Nörogelişimsel bozuklukların önlenmesi, teşhisi, hasta sınıflandırması, tedavisi ve/veya rehabilitasyonu için yeni stratejiler geliştirmek için yapılan klinik araştırmalar.

AB Ortak Programı - Nörodejeneratif Hastalık Araştırması (JPND) tarafından ele alınan nörodejeneratif bozukluklar, araştırma alanları bu çağrıya dahil değildir.

Ön öneriler için başvuru sistemi açılmış olup son başvuru tarihi 9 Mart 2021 (14:00:00 CET)’dir. Ön öneriler ve tam öneriler partnerler tarafından ortak hazırlanabilir ancak başvurular sadece koordinatörler tarafından uluslararası ERA-NET NEURON elektronik başvuru sistemi kullanılarak yapılmalıdır. Ayrıca, Türkiye’den başvuru yapan araştırmacıların ERA-NET çağrılarına özel olarak hazırlanan ERA-NET Birinci Aşama Başvuru Formu’nun elektronik ortamda doldurmaları istenmektedir. Başvuru sahipleri, 15 Mart 2021 (17:30 TSİ) tarihine kadar “Çoklu İşbirliği Destek Programları (1.Aşama)” bölümünden “NEURON JTC2021 1. Aşama” seçerek başvurularını elektronik imzalı olarak yapmaları gerekmektedir.

Çağrı hakkında detaylı bilgi, ulusal ve uluslararası başvuru koşulları için TÜBİTAK  ve  https://www.neuron-eranet.eu/en/972.php  internet adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Proje Yönetimi Ofisi Başkanlığı
Dış Kaynaklı Projeler Ofisi

Son Güncelleme: 18 Ocak 2021, Pazartesi - 12:11
X
Secure Login

This login is SSL protected