MENU

"Matematiğin Gözünden: IMAGINARY" Sergisi

Fen-Edebiyat Fakültesi Giriş Katı

01 Kasım 2018, Perşembe - 12:00 - 17 Kasım 2018, Cumartesi - 17:45
A+ A-
19 Ekim 2018

“Matematiğin Gözünden IMAGINARY” Sergisi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Türk Matematik Derneği (TMD) ve İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’nin (İMBM) katkılarıyla OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesinde 1 Kasım Perşembe günü açılacak.

Öncelikle lise ve üniversite düzeyinde öğrenciler olmak üzere Samsun halkına hitap edecek IMAGINARY; adını Almanya’daki Oberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsü matematikçileri tarafından geliştirilen interaktif matematik sergisinden alıyor. Sergi, 18’den fazla dilde içerik ve 15 GB (gigabyte) üzerinde açık kaynak etkileşimli matematik içeren malzemeden oluşmakta. Imaginary şu ana kadar dünyada 35’i aşkın ülkede, 170’den fazla ücretsiz sergi ile 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçiye ulaşmış durumda. Toplumun genelinde matematiği sevdirmeyi amaçlayan IMAGINARY sergisi, 2015 yılında TMD ve İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi (IMBM) tarafından ülkemize kazandırıldı.

Serginin içeriğinde; matematikle ilgili “galeri”, “animasyon” ve “bilgisayar programları” yer alıyor.

Matematiğin Gözünden: IMAGINARY Sergisi ile estetik resimler oluşturmak için matematiğin kullanılabileceği, güzelliğin de formülize edilebileceği, bu formülleri sadece matematikçilerin değil, herkesin çeşitlendirerek oluşturabileceği, renkleri ve ölçüleri değiştirerek eşsiz sanat eserlerinin meydana getirilebileceği gözler önüne serilecek.

AddThis Sharing Buttons
X
Secure Login

This login is SSL protected