MENU

Ziraat Fakültesinde Tarım Danışmanlarına Yönelik Eğitim Programı Düzenlendi
04 Ocak 2024, Perşembe - 10:09
Güncelleme: 04 Ocak 2024, Perşembe - 10:09
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi ev sahipliğinde "FASTool AB Çiftlik Danışma Sistemindeki Uzman Tarım Danışmanları için Karma Eğitim Programının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında özel bir eğitim programı düzenlendi.

Ziraat Fakültesi DOKAP Tarımsal Girişimcilik Ön Kuluçka Merkezi’nde başlayan ve ilk bölümü çevrimiçi olarak gerçekleştirilen çalıştayda, tarım danışmanlarının mesleki gelişimlerine katkıda bulunarak, tarımsal verimlilik ve sürdürülebilirlik konularında bilgilerin aktarılması amaçlandı.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Dr. Bülent Kahraman Çolakoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan program, eğitim içeriklerinin tanıtımıyla devam etti. Eğitime 389 kişi katılırken, programın içeriğine yeni eklenen konular da anlatıldı.

İlk günün konuşmacıları arasında OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Demiryürek, Madrid Teknik Üniversitesi’nden Prof. J.M Diaz ve Viyana Raumberg Gumpenstein Bilim Merkezinden Araştırmacı Christin Fritz yer aldı. Konular arasında Girişimcilik ve Yenilikçilik, Kırsal Kalkınmanın Hızlandırılması ve Çiftliklerin Çevre Dostu Dönüşümü gibi başlıklar ele alındı.

Programın ikinci günü yüz yüze eğitimle devam etti. Bu kısımda EYDB Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri Çalışma Grubu Koordinatörü Nurettin Açıkgöz, Türkiye’deki Tarımsal Danışmanlık Sistemi’nin Mevcut Durumu ve Zorlukları konusunda bilgiler verdi. Programın devamında Uzman Tarım Danışmanlığı Meslek Profili üzerine çalışmalar ve anket sonuçları ele alındı. Katılımcılar, bu konularda görüşlerini açık bir tartışma ortamında dile getirdiler. Bülent Sezer'in moderatörlüğünde Tarımsal Eğitim Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, karma eğitim müfredatı, tarım danışmanlarının kazanımları, eğitim materyalleri (projeksiyon, ders notları, sunumlar, videolar, web kaynakları) ve uygulama yöntemleri hakkında bilgi verildi.

Eğitim programının son bölümünde ise proje koordinatörü Nimet Kaleli, Türkiye’de danışmanlık sisteminin gelişmesine yönelik politika ve reform önerileri konusunda bir tartışma yönetti. Katılımcılar, tarım danışmanlığı alanında karşılaştıkları zorlukları ve reform önerilerini sundular.

Program, iki gün süren yoğun ve etkileşimli tartışmaların ardından katılımcılara katılım belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected