MENU

Ziraat Fakültesi emiSS Programında Okuyan Öğrenciler Mezun Oldular
22 Eylül 2022, Perşembe - 16:36
Güncelleme: 22 Eylül 2022, Perşembe - 16:36
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Anabilim Dalı, farklı ülkelerden üniversitelerle yürütülmekte olduğu Erasmus Mundus Master Degree in Soil Science (emiSS) programında 2021-2022 eğitim-öğretim yılı mezunları törenle mezun oldu.
Ziraat Fakültesi Fahrettin Tosun Konferans salonunda düzenlenen mezuniyet töreninde emiSS programından 2022 Bahar yarıyılında 9 farklı ülkeden 16 öğrenci Yüksek Lisans derecesiyle öğrenim sürecini tamamladı.

Mezuniyet töreninde öğrencilere ders süreci ve tez çalışması program hareketliliği içerisinde bulundukları en az 2 farklı üniversiteye ait diplomaları ve program ortaklarının imzasını taşıyan sertifikaları törene katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdür Yard. Prof. Dr. Kadir Ersin Temizel, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Coşkun Gülser, Prof. Dr. Orhan Dengiz, Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya ve törene katılan proje ortağı üniversitelerden Prof. Dr. Tomasz Zaleski, Prof. Dr. Ivan Monolov, Prof. Dr. Andon Andonov, Prof. Dr. Kamel Mahmood, Prof. Dr. Ammar Albalasmeh, Prof. Dr. İbrahim Al Makhadmeh ve Assoc.Prof.Dr. Michal Gasiorek tarafından takdim edilerek binişleri giydirildi.

“Fakültemiz, ulusal ve uluslararası düzeyde önemli çalışmalar yürütüyor”

Mezuniyet töreninde konuşma yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, “Dünya, gelişen iletişim ve teknolojiyle bilimin anında her yere ulaşabildiği küçük bir gezegene dönüşmüştür. Bu sayede gelişen bilgi ve teknolojiyi öğrenmek ve onlara ulaşmak kolaylaşmıştır. Tarım ve gıda gibi her insanın ihtiyaç duyduğu ürün grubunda çalışmak, bu alanda çalışan, araştıran ve üreten bizler için bir motivasyon konusu olmalıdır. Fakültemiz, ulusal ve uluslararası düzeyde önemli çalışmalar yürütüyor. Bugün yapılan mezuniyet töreni bu çalışmalardan bir tanesinin ürünüdür. Emiss yüksek lisans programına katkı sunan proje ortaklarına ve akademisyenlerine teşekkürlerimi sunarım. Programına katılarak mezun olan öğrencileri ise tebrik eder, bilgi ve tecrübelerini uygulamaya sokarak tarım sektörüne katkı sunmalarını dilerim.” dedi.

emiSS programı hakkında

Avrupa Birliği “Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA)” tarafından kabul edilen koordinatörlüğünü Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünün yürüttüğü proje kapsamında “Toprak Bilimi Alanındaki Yüksek Lisans Programı”na Polonya’dan University of Agriculture in Krakow (UAK), Bulgaristan’dan Agricultural University Bulgaria (AU) ve Ürdün’den Jordan University of Science and Technology (JUST) yüksek öğretim kurumları partner olarak katılım sağladı.

Proje kapsamında Bosna Hersek, Gürcistan, İran, Japonya, Kazakistan, Libya, Sırbistan, Tunus ve Ukrayna’da bulunan Toprak Bilimi alanındaki yükseköğretim kurumları ile tarım alanında faaliyet gösteren kuruluş ve dernekler de Associate Partner olarak yer aldı. 

EMJMD emiSS projesi ile toprak bilimi (toprak fiziği, kimyası, biyolojisi, hidroloji, toprak oluşumu ve sınıflandırma, toprak kirliliği, ıslahı), yönetimi (toprak erozyonu ve korunumu, arazi kullanımı, planlama ve yönetimi, toprak sağlığı ve kalitesi), toprak verimliliği (bitki besleme, gübreler ve gübreleme, topraksız kültür, kompostlama ve vermikompost), toprak ekosistemi (toprak biyoçeşitliliği, toprak-bitki-su ilişkileri, CBS, uzaktan algılama ve toprak haritalama) vb. alanlardaki yüksek öğretim kurumlarını bir araya getiren eğitim programı aracılığıyla, nitelikli ve yetenekli toprak bilim insanlarına olan ihtiyacı karşılamanın yanı sıra kültürel değişim ve yabancı dil yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında 2020-2021 akademik yılından itibaren 22 farklı ülkeden (Bangladeş, Brezilya, Ekvator, Endonezya, Etiyopya, Filipinler, Gana, Hindistan, İspanya, Kamerun, Kazakistan, Kolombiya, Litvanya, Meksika, Mısır, Nepal, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovenya, Türkiye, Ürdün) 50 öğrenci tam burslu Yüksek Lisans eğitim hakkı kazandı. 

EMJMD emiSS programı kapsamında Yüksek Lisans eğitimine katılan öğrenciler ders hareketliliklerinin ilk yarıyılını OMÜ-Türkiye’de, ikinci yarıyılını UAK-Polonya veya AU-Bulgaristanda tamamladıktan sonra 3. ve 4. yarıyıllarında seminer ve tez çalışmalarını proje ortağı ülkelerdeki üniversitelerde nihayetlendirecek.

X
Secure Login

This login is SSL protected