MENU

“Yılın Akademi Ödülü” OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk’un
10 Ocak 2023, Salı - 12:21
Güncelleme: 11 Ocak 2023, Çarşamba - 21:53
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Samsun Gazeteciler Cemiyeti organizasyonda geleneksel hâle gelen "Millî Mücadele 100. Yıl Ödül Töreni"nde Türkiye genelinde iş, sanat, spor, siyaset ve basın dünyasının başarılı kişileri ödüllendirildi.

Sheraton Grand Samsun Otel'de yılın enlerinin seçildiği ve sunuculuğunu ünlü isimlerden Özlem Yıldız ve Uğur Arslan’ın yaptığı ödül töreninde; 21 kategoride 2022 yılının en iyi kişi, kurum ve kuruluşlarına ödülleri teslim edildi.

Film Festivali'nde dereceye girenler için düzenlenen ödül takdim programına Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, OMÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Çakın ve İletişim Fakültesi öğrencileri katılırken, ardından aynı günün akşamında devam eden programda; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Başoğlu, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, Türkiye’deki basın meslek kuruluşlarının temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin yetkilileri yer aldı.

Gecede ayrıca, Türkiye ve Samsun'da başarılı bulunan gazeteciler, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" vesilesiyle ödüllerini Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener'in elinden aldı.

Ödül töreni kapsamındaki Film Festivali’nde dereceye girenlere ise ödülleri, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal tarafından takdim edildi.

Rektör Ünal "Samsun’da olduğu gibi 3 büyük ilimizde yapılacak TEKNOFEST 2023'te de fikri ve projesi olan değerli gençlerimizin destekçisi olacağız"

Yaptığı konuşmada sinema sanatlarının önemine dikkat çeken OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal,  "Türk'ün tarihinde tarih yapan Türk oldu ama tarihi yazan başkası oldu. Tarih, başkalarının yazdığı tarih şeklinde bize malzeme olarak geldi. Dolayısıyla bu tip kısa metrajlı film, belgesel, drama ve benzeri türler aslında gerçekten ihtiyaç duyduğumuz sanatsal faaliyetler. Bu türleri, eğitimde ve özellikle de duygu eğitiminde en güçlü araçlar olarak görüyoruz. TEKNOFEST 2022 Samsun'da yapıldı ve Kısa Film Yarışması'nı İletişim Fakültemizden bir kardeşimiz kazandı. Kendisini destekleyen OMÜ olarak bizdik. Bu sene TEKNOFEST; Ankara, İzmir ve İstanbul’da yapılacak. 3 büyük ilimizde düzenlenecek bu organizasyondaki Kısa Film Yarışması'nda fikri ve projesi olan değerli gençlerimizin destekçisi olacağız zira OMÜ olarak bunu son derece önemsiyoruz." dedi.

Rektör Ünal, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nde birinci seçilen ve "Millî Mücadele 100. Yıl Ödül Töreni"nde de en iyi belgesel film ödülüne layık görülen yapım hakkındaki değerlendirmelerini de paylaştı.

"Film; bize biz olmanın yollarını gösterdi"

Azerbaycan'da işgal altındaki Karabağ'ın kurtuluşunun konu edildiği filmin, Türk dünyasının birlik ve beraberliğini yansıttığını vurgulayan Rektör Ünal, “Bu başarı bir toprağın kurtarılması değil, aslında Türk'ün yurduyla imtihana tabi tutulamayacağını gösteriyor. Buradaki mücadele, en son ve en güçlü yumruk olarak ortaya çıktı. Her birimiz bir parça olarak görülsek de bir araya geldiğimizde anlamlıyız. Biz de ümit ediyoruz ki bu birlik ruhu; çok yakın bir tarihte sadece Türk'ün yükselişi olarak değil, insanlığın kurtarıcı umudu olarak sahneye çıkacak. Bu noktada gerçekten zamansal olarak da çok değerli bir film.  Bize sadece toprağı değil, yılları da kazandırdı. Bize biz olmamız gerektiğini öğreten, biz olmanın yollarını gösteren güzel bir yapım olmuş. Bundan ötürü bu düşünceyi üreten ve emeği geçen bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum." sözlerine yer verdi.

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, "Yılın Akademi Ödülü"nü kazandı

Film festivalinin ardından gerçekleştirilen ödül töreninde OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, "Yılın Akademi Ödülü"ne layık görüldü. Dekan Çokluk'a ödülü OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Başoğlu tarafından takdim edildi.

Dekan Çokluk "Bu ödülü, kıymetli meslektaşlarım ve arkadaşlarım adına alıyorum"

"Millî Mücadele 100. Yıl Ödül Töreni”nin organizatörü Samsun Gazeteciler Cemiyetine şükranlarını sunan OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

"Cumhuriyet'imizin 100. yılında böylesi bir ödüle layık görülmek gerçekten mutluluk verici. Ben bu ödülü tabii Üniversitemiz ve özellikle de Tıp Fakültesi bünyesinde fedakârca çalışmalar yapan, bu özveriyi pandemi döneminde gösteren kıymetli meslektaşlarım ve arkadaşlarım adına alıyorum. 2023, Cumhuriyet'imizin 100. yılı ve aynı zamanda da Tıp Fakültemizin kuruluşunun 50. yıl dönümü. Bunu da hatırlatarak bu ödülü meslektaşlarım ve arkadaşlarım adına almaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum."

X
Secure Login

This login is SSL protected