MENU

Veteriner Hekim Adayları Önlüklerini Giydi
27 Ekim 2021, Çarşamba - 17:54
Güncelleme: 29 Ekim 2021, Cuma - 14:11
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesine bu yıl başlayan öğrenciler için düzenlenen geleneksel beyaz önlük giyme töreninin 8’incisi ve 9’uncusu, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencileri ile geçen sene pandemi şartlarından ötürü bu akademik ritüeli yaşayamayan ikinci sınıf öğrencilerine beyaz önlüklerinin takdim edildiği törene; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Albayrak, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz, OMÜ Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Metin Çenesiz ve Prof. Dr. Şerife Tütüncü, kamu kurum yetkilileri, veteriner hekimler, akademisyenler, öğrenciler ile aileleri katıldı.

Rektör Ünal “Veteriner Fakültesi Türkiye’nin seçkin fakültelerinden birisi”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törende Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, öğrenci ve katılımcılara hitap etti. Diğer sağlık mensupları gibi veterinerlerin de önlüklerinin bir simge olduğuna dikkat çeken Rektör Ünal, bu simgenin kişilere sorumluluk yüklediğini ve artık birer hekim olduklarını gösterdiğini söyledi. Konuşmasında salgınlara da değinen Rektör Ünal, çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı kuşatan salgınların insanlara çok şey öğrettiğini ve alışkanlıkları da değiştirerek yeni bir hayat stilini meydana getirdiğini dile getirdi.

Rektör Ünal, konuşmasında hayvan psikolojine değinerek veteriner hekimlere bu anlamda büyük sorumluluk düştüğüne işaret etti. Rektör Ünal “İnsanlar hasta olduğunda derdini karşı tarafa anlatabiliyor. Ama siz veterinerler öyle bir noktada sorumluluk üstleniyorsunuz ki karşınızdaki varlık size derdini anlatamıyor. Bunun anlamı şudur: Veteriner hekim olarak sizin çok yönlü olmanız gerekiyor, hastalığını anlatamayan varlığın derdini anlamak ve ona bu anlayışla yaklaşmak zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

Yaşadığımız dünyada insanlığın sürekli doğayı tahrip ettiğini belirten Rektör Ünal “Varlıkları, yaşam alanlarını zorlaştıracak şekilde doğal ortamlarından itiyoruz. Bu hareketlilik küresel değişime dönüştüğünde her canlının doğal yaşam alanında bir şeyler değişecektir. İlerleyen zamanlarda iklim göçü konuşmak zorunda kalacağız. İlerleyen dönemde bu süreci tersine çevirecek eylemleri hayata geçirmemiz gerekiyor.” dedi.

OMÜ Veteriner Fakültesinin, Türkiye’nin seçkin fakültelerinden birisi olduğunu vurgulayan Rektör Ünal, öğrencilerden kişisel gelişimlerini ve kendi tarzlarını geliştirip, sadece derslerle yeterli kalmayarak yaşadıkları dünyayı okuyabilmelerini tavsiye etti. Öğrencilerden mesleki ve kişisel seviyelerini en üst düzeyde tamamlayarak mezun olmalarını telkin eden Prof. Dr. Ünal “Gelecekte başarı hikâyelerinizi duymak istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Oda Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz “Veteriner hekimlik eğitiminde müfredat ve yöntemler, pandeminin ortaya çıkardığı çıktılara göre yeniden gözden geçirilmeli”

Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz da pandeminin olumsuz koşullarından bahsederek, bu süreçte canla başla çalışan sağlık çalışanlarını şükranlarını sunup hayatını kaybedenleri rahmetle andı.

Konuşmasında pandemi döneminde uygulanan uzaktan eğitimin avantajları ve dezavantajlarına odaklanan Oda Başkanı Doç. Dr. Muruz “OMÜ, fiziksel altyapısının güçlü olması nedeniyle bu sürece çok hızlı bir şekilde geçiş yaptı ve aynı tempoyla da devam ediyor. Sevgili gençler sizler çevrim içi bir dünyada doğdunuz. Sürekli artan dijitalleşmeyle kendinizi güncellediniz ve büyüdünüz. Şahsen benim gözlemim; sürece adapte olmakta zorluk çekmediğiniz yönünde. Ama zaman ilerledikçe şunu gördük: Süreç, ev tabanlı bir süreç ve ekran yorgunluğu başladı. Bu sürecin, veteriner hekimlik öğrenimindeki kazanımlar üzerine etkilerini bilmiyoruz zira uygulamalı bir fakülte. Ayrıca pandemide gıda güvenliği ve güvenli gıdaya erişim de öncelikli konular olarak gündeme oturdu. Yanı sıra da epidemiyoloji (salgın hastalıkları inceleyen hekimlik dalı) ve veteriner halk sağlığı konusu önem arz etmeye başladı. Dolayısıyla bu çıktıları iyi değerlendirmek gerekiyor yani veteriner hekimlik eğitiminde müfredat ve yöntemlerin, pandeminin ortaya çıkardığı çıktılara göre yeniden gözden geçirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Umarım yüz yüze eğitimi yıl sonuna kadar başarıyla sürdürürüz.” dedi.

Dekan Prof. Dr. Albayrak “Veteriner hekimlik mesleğine hep övgüler kazandırmanızı temenni ediyorum”

Ardından söz alan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Albayrak, öğrencilerin giyeceği beyaz önlüğün saflığın ve sadeliğin sembolü olduğunu vurgulayarak “Bu önlük; üzerinde kir, leke kabul etmez. Bu önlük, elbette çalışma ve uygulamalarınız esnasında kirlenecek ama yıkanınca tekrar eski hâline dönecektir. Burada beyazın sembolünde aslolan; vicdanlarımızın, özümüzün kirlenmemesidir zira onun temizlenmesi çok zordur. Toplum içinde size dönük her övgü ve her yergi sizin şahsınızda olduğu kadar mesleğinizi de etkileyecek. Bu nedenle mazisinde nice örnek şahsiyetler, nice başarılı işler çıkarmış olan bu mesleğe hep övgüler kazandırmanızı temenni ediyorum.” diye konuştu.

"Bu fakülteye 100 kişiden 96'sını geçerek geldiniz"

OMÜ Veteriner Fakültesini kazanan öğrencilerin sınavda yüzde 4’lük dilimin içine girdiğine dikkat çeken Dekan Albayrak, devamında “Bu fakülteye bu dilim içerisinde yer alarak girmeniz, 100 kişinin 96’sını geçtiğiniz anlamına geliyor. Bu başarınızı burada da tekrar edip, 5 senede eğitiminizi başarıyla tamamlayarak sizden hizmet bekleyen bu ülkenin saflarında yerinizi almanız en büyük beklentimizdir. Bu hafta aynı zamanda veteriner hekimliği eğitim-öğretiminin 179. yıl dönümü. Bu kadar köklü bir geçmişe sahip mesleğimiz var ve ne kadar gurur duysak azdır. Sizler bu mesleğin tohumlarısınız ve bu eğitim mabedi de tarlanız. Buradan mümkün olduğunca istifade ediniz. Yarın meyveleriniz, gölgeleriniz bu memleketin insanına aş, iş, hizmet ve bereket olarak dönsün.” sözlerine yer verdi.

Veteriner Fakültesi birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin, takdim edilen beyaz önlükleri giymelerinin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle tören sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected