MENU

Türkiye'nin İlk Yaban Hayatı Araştırmaları Enstitüsü Açıldı
14 Mayıs 2024, Salı - 09:55
Güncelleme: 14 Mayıs 2024, Salı - 09:56
A+ A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Kızılırmak Deltası'nda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaban Hayatı Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki Yaban Hayatı Araştırma İstasyonu'nun açılışını gerçekleştirdi.

Programa, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Veteriner Fakültesi Yabani Hayvan Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlem Nisbet ve akademisyenler katıldı.

Özvar, açılış töreninin ardından istasyonda halkalanan ve kayıt altına alınan "çobanaldatan" kuşunu doğaya saldı. Akademisyenlerden enstitü hakkında bilgi alan Özvar, dürbün ile Kızılırmak Deltası'nda kuş gözlemi yaptı.

"Buranın uluslararası tanınması fevkalade önemli bir konu"

Açılışın ardından yaptığı değerlendirmede, öğretim üyelerinin yaban hayatına yönelik araştırmalar yürüteceği enstitünün Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade eden Özvar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Buranın uluslararası tanınması fevkalade önemli bir konudur. Yaban Hayatı Araştırmaları Enstitüsü Türkiye’de bir ilk. Yaban hayatını bir öğretim üyesi grubuyla araştırmak bir enstitü çatısı altında bir ilk olacak. Bunun Samsun’da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi içinde olmuş olması bizler açısından da heyecan vericidir. Yabani hayvanların, kuşların, diğer canlıların hastalıkları başta olmak üzere popülasyonu, teşhis edilmesi, tedavi edilmesi, tekrardan doğaya salınması dahil olmak üzere yaban hayatı sadece canlılarıyla, kuşlarıyla teşhis etmek, iyileştirmek değil ama aynı zamanda bu hayatın devamı noktasında da enstitünün neler yapılması gerektiği konusunda da çalışmaları olacaktır. Uluslararası öğretim elemanlarının enstitüde görevlendirilmesi mümkündür. Geçici olarak bir araştırma çerçevesinde bulunacak öğretim elemanları bulduğumuz takdirde enstitü uluslararası anlamda da tanınma sürecine girmiş olacaktır. Ek 46’ıncı madde yoluyla enstitüde belli bir sayıyla öğretim elemanı değerlendirmek mümkün olabilir diye düşünüyorum."

"1 yıla kadar enstitü bütün boyutlarıyla ortaya çıkmış olacak"

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise, “Türkiye’deki kuş varlığının tamamının envanterini biz gözden geçireceğiz. Daha sonrasında bu veriyi toparlayacağız ve analiz edeceğiz. 1 yıla kadar enstitü bütün boyutlarıyla ortaya çıkmış olacak. Bir diğeri; burası ilk yardım ünitesi olarak planlandı. Biz yeniden bir klinik kurmak istemedik. Hekimler burada müdahale edebilecek. Buradan hastanın da transferi sağlanabilecek." şeklinde konuştu.

Protokol üyelerinin toplu fotoğraf çektirmesi ile program sona erdi.

OMÜ Yaban Hayatı Araştırmaları Enstitüsü Araştırma İstasyonu

OMÜ Yaban Hayatı Araştırmaları Enstitüsü Araştırma İstasyonu’nda; yabani hayvanlar ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi, hastalıklarla mücadele, yaralı hayvanların bakımı, beslenmesi ve iyileştirme, refahlarını sağlama, rehabilitasyonlarını sağlama, Türkiye'deki biyolojik zenginliğin ortaya çıkarılması, tür çeşitliliğinin ve nadir türlerin yanı sıra özellikle bozkırlar ve sulak alanlar gibi değerli ekosistemlerin korunmasına yönelik çalışmalar, tür yok oluşlarını önlemek ve genetik kaynakların varlığını devam ettirmek gibi birçok alanda faaliyet ve çalışma yapılması planlanıyor.

X
Secure Login

This login is SSL protected