MENU

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal OMÜ’de Akademisyenlerle Buluştu
23 Ağustos 2019, Cuma - 20:52
Güncelleme: 16 Ocak 2020, Perşembe - 13:39
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) konferans vermek için Samsun’a gelen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, bir dizi ziyarette bulundu.

Başkan Mandal, ilk olarak Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) İstişare Toplantısı'na katıldı. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Prof. Dr. Mandal, Samsun’a geliş sebebinin özellikle biyomedikal cihaz kümelenme yapısı olduğunu söyledi.

Toplantıya ayrıca; Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, MEDİKÜM Başkanı Operatör Dr. Ahmet Aydemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş ve iş insanları katıldı.

"Biyomedikal TÜBİTAK olarak öncelikli alanlarımız arasında"

Başkan Prof. Dr. Hasan Mandal, ziyaretinin ilk durağında MEDİKÜM İstişare Toplantısı'na katıldı. Toplantıda TÜBİTAK imkânlarıyla başlatılmış olan girişimi daha kıymetli hâle getirmenin arayışı içinde olduklarını kaydeden Mandal "Buradaki duyduklarımızı daha anlamlı, kıymetli hâle getirebilmek için bilim, teknoloji ve yenilik ekosistemimizde bir model yapı noktasında konuştuğumuz sektör biyomedikal. Katma değer noktasında oldukça önemli bir alan. Bizim TÜBİTAK olarak da öncelikli alanlarımız arasında yer alıyor.” dedi. Hasan Mandal ziyaretlerindeki amacın, buradaki kümelenmenin yapısı ile sürecin hangi modelle yönetildiğini görmek olduğunu belirterek, TÜBİTAK’ın deneyimleriyle bu süreci daha kıymetli hâle nasıl getirilebileceklerinin çabası içinde olduklarını ifade etti.

“Araştırma yoksa TÜBİTAK’ın fonksiyonu ortadan kalkıyor”

TÜBİTAK olarak Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteklerinin olduğunu ifade eden Mandal, araştırma yapmak için başvuran firmalara tüm imkânları sağladıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Hasan Mandal konuşmasının devamında "KOSGEB olsun veya Bakanlığımızın diğer birimleri olsun, başka mekanizmalarla sürece katkıda bulunuyoruz ama bizim mekanizmamızda araştırma yoksa TÜBİTAK’ın fonksiyonu ortadan kalkıyor. O yüzden TEYDEB desteğinin ötesinde bizim birtakım yeni mekanizmalarımız var. 2018 yılı Haziran ayından bu yana, bizim 'Sanayi İş Birliği Mekanizmaları Ağları' diye bir programımız devrede. Ayrı ayrı bir şeyler yapmak yerine, birlikte başarmak istiyoruz. Bütün dünyanın yapmaya çalıştığı, değişik isimler verdiği, açık inovasyon dediği ama içine girdiğiniz zaman her kurum, her ülke ve her bölgenin kendi modelini geliştirdiği bir sistem söz konusu. Örneğin, hem insan kaynağında hem de altyapıda ortak bir girişim olabilir mi? Yahut birlikte proje yapmak yerine birlikte iş yapmak." sözlerine yer verdi.

Toplantı sonunda, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Vali Osman Kaymak ve Rektör Bilgiç’e, MEDİKÜM Başkanı Op. Dr. Ahmet Aydemir tarafından isimlerine özel hazırlanan cerrahi aletler hediye edildi.

Başkan Mandal, programının devamında, Bahadır Tıbbi Aletler A.Ş. ve Aysam Ortopedi ve Tıbbi Aletler A.Ş. firmalarını ziyaret edip, "beyin cerrahi, kulak burun boğaz, göz ve mikro cerrahi ve kalp damar cerrahi" alanlarında kullanılan aletleri ve üretim tesislerini inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaret sırasında Başkan Mandal’a; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kemal Yıldızlı, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş eşlik etti.

TÜBİTAK Başkanı OMÜ akademisyenleri ile buluştu

Ardından TÜBİTAK Başkanı Mandal, programında yer alan ve konuşmacı olduğu "Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler" konulu konferans için OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ne geçti. Konferansı; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Rektör Yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve araştırma görevlileri takip etti.

“Samsun’da medikal kümelenme Türkiye’de dikkat çekecek boyutta”

Konferans öncesinde söz alan Rektör Bilgiç "Çok değerli dostum, arkadaşım, ülkemizde başarıyla övündüğümüz TÜBİTAK'ın Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal'ın aramızda olması bizler için gurur verici. Atatürk’ün kurtuluş meşalesini yaktığı Samsun'da ve ilk adımı attığı günün adını taşıyan OMÜ'de, Türkiye’nin gelişmesinde önemli rol üstlenmiş böylesine önemli bir kurumumuzun başkanının bizlerle birlikte olması, toplantımızı anlamlandırdı. Çok kısa sürede davetimizi kabul edip bugün aramızda olmasından duyduğum mutluluğumu belirtmek isterim. Bildiğiniz gibi Samsun’da medikal kümelenme, Türkiye’de dikkat çekecek boyutta ve çok önemli. Çünkü en çok ithalat yaptığımız alanlardan birisi. Bu alanın olması gereken noktaya çekilmesi için herkesin bir hassasiyeti ve gayreti var ama maalesef hâlâ istenilen noktada değil. Başkanımız da bunun farkında olarak, o alanı yerinde görmek istediler. Bu anlamda Başkanımızla beraber öğlen saatlerine kadar Organize Sanayi Bölgesi'ndeydik ve üretim yapan sanayicilerle bir araya geldik. Başkanımız buraya gelirken tabii ki Üniversitemizin fotoğrafını çekerek geldi. Neredeyiz, hangi noktadayız, olmamız gereken seviyede miyiz? sorularının cevaplarını hep birlikte göreceğiz." şeklinde konuştu.

“OMÜ’yü istenilen noktaya taşıyabilmemiz, gayretle çalışmamıza bağlı”

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, üniversitelerin mevcut imkân ve kabiliyetleri ile araştırma geliştirme (AR-GE) potansiyellerine değindiği konuşmasını şöyle sürdürdü: "OMÜ’yü istenilen noktaya taşıyabilmemiz, hep birlikte buna inanıp, gayretli bir şekilde çalışmamızla mümkündür. Sınırsız bütçe imkânlarımız yok, dünyanın hiçbir yerinde de yok. Bizden daha fazla AR-GE bütçesine sahip ülkeler dahi bu bütçeleri kullanırken çok hassas davranıyor. Kurumların gerçeklerini ve ihtiyaçlarını hep birlikte düşünerek, bunları en verimli alanlarda kullanma planları yapmalıyız. Bizim sadece bir çalışma yapmak için veya akademik fikirlerimizi tamamlamak adına gerçekleştirdiğimiz her şey ve attığımız her adım israf. Bunun da ülkemizin yararına uzun vadeli sonuçlar getirmeyeceğinin hepimiz farkındayız. Artık bunun bilincinde olan akademi camiasının; hakkı teslim etmesi, ülke sevgisinin, vatan sevgisinin buradan geçtiğini bilmesi ve gereğini yerine getirmesi lazım. Belki rakamlara bakarak değil de en iyi ve en yararlı sonucun öne çıktığı süreçlere geçmemiz gerekiyor. Fakat adaletli değerlendirme sistemi kurabilmek adına, rakamlarla belirlediğimiz bazı kriterlerin olduğunun ve bunun arasında kaldığımızın farkındayız. Bunları da değiştirecek adımları hep birlikte atacağız.”

“Bilim, teknoloji ve yenilikler Üniversiteyle değer kazanıyor”

Daha sonra konferansını veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise bilim, teknoloji ve yeniliklerin üniversitelerle anlam kazandığını vurgulayarak, yapacağı sunumu "Sabah ilk olarak MEDİKÜM yetkilileri ve sanayicilerle bir araya geldik. Samsun'daki bu yapılanmayı TÜBİTAK olarak bilim, teknoloji ve yenilik açısından önemli ve kritik bir kitlenin oluştuğu bir nokta olarak görüyoruz. Bunun da Üniversiteyle anlam kazandığını ve sonraki aşamalarda da yine Üniversiteyle değerleneceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda ziyaretimizi planlamışken, değerli Hocamız Prof. Dr. Sait Bilgiç’e Üniversiteyi ziyaret etmek istediğimi ilettim. Sağ olsun çok dar bir zamanda bu organizasyonu gerçekleştirdi. Ben bu yaz gününde katılımın bu denli yoğun olacağını hiç düşünmemiştim, o nedenle katılımcıların her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Umarım amaca uygun bir katkı sağlamış olurum. Konuşmamın başlığı 'Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler'. Bu doğrultuda kendimce ya da kurumumca bir durum değerlendirmesi olacak. Bunu yaparken öncelikle Türkiye’nin; dünyadaki mevcut akımlar boyutuyla giriş-gelişme noktasındaki değerlendirmesini yapacağım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizde oluşturulmuş 9 politik kuruldan birisi olan Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kuruluyla ilişkilendirilmiş bir şekilde ve biraz daha makro boyutta Türkiye’deki durumun değerlendirmesini yaparak, sonrasında konuşma başlığında belirtildiği gibi TÜBİTAK’taki yeni süreçlerimizin neler olduğunu ele alacağız." sözleriyle özetledi.

“Önceliklendirilmemiş bir süreç yönetilememiş bir süreçtir”

Üniversitelerde hedef odaklı yaklaşımlar kapsamında etki, çıktı ve süreç konusuna değinen Başkan Mandal, bu sürece dair “Anahtar kelimelerimizden bir tanesi etki odaklı bir süreç ve etki odaklı bir süreci sosyoekonomik bir faydaya dönüştürebilmeliyiz. Bunu nasıl yapacağımıza dair yaklaşım ise; sürecin girdi ve çıktı temelinde değil, tamamen etki odaklı, etkiye göre çıktı tasarımı şeklinde olması. Bunu üniversiteye indirgediğimiz zaman şunu görüyoruz: Türkiye’de üniversitelerimiz araştırma yapıyor fakat çok sınırlı sayıda üniversitelerimiz araştırmayı yönetiyor. Etkiden çıktıya doğru bir süreci yönetebilmek için araştırmayı yapmaktan daha çok, araştırmayı yönetmek gerekiyor. Araştırmayı yönetmekten kastımız; bazı şeyleri önceliklendirmek. Önceliklendirilmemiş bir süreç yönetilememiş bir süreç demektir. O yüzden mutlaka beklenen çıktıyı etkiye dönüştürebilmek için üniversitelerimizin araştırma yönetim sürecini geliştirmeleri gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

“27 farklı teknoloji alanını değerlendirmeye aldık”

TÜBİTAK’ın çalışma aşamalarının detaylarının altını çizen Prof. Dr. Hakan Mandal, devamında “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu olarak, dünyadaki bütün gelişmeleri takip ederek Dünya Ekonomik Forumu gibi birçok göstergeye bakan 27 farklı teknoloji alanını değerlendirmeye aldık. Bu çalışma bizim için kendi ekosistemimizin ihtiyaçları noktasında yapıldı. Çalışma, iki ana eksende ilerledi; biri az önce de açıkladığım etki boyutundaydı. Etkiyi; ekonomik etki, toplumsal fayda etkisi ve ulusal güvenlik etkisi olarak gruplandırıyoruz. Güvenlik çok önemli, ulusal güvenlik sadece savunma sanayi ile ilgili değil, dijitalleşmesinin beraberinde getirdiği risklerden oluşan güvenlikle de bağlantılı. Evet, bu teknolojileri buluyoruz, 27 farklı teknolojiyi etki anlamında önceliklendirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte aynı zamanda, etkisi yüksek olanın yapılabilirliğini de değerlendiriyoruz. Yapılabilirlikte, akademik bilgi birikimi birinci sırada, sonrasında özel sektörlerin yetkinliği, araştırma altyapıları, patent yönetimi, insan kaynağı ve finansmana erişim gibi pek çok neden var ama en önemlisi; belirli bir aşamaya gelinip gelinmediğini doğru bir şekilde tespit edebilmektir." ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK, Samsun Bilim Merkezine desteğini çekti

Konferansta daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi. TÜBİTAK Başkanı bu bölümde bir soru üzerine çeşitle sebeplerle Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri Samsun Bilim Merkezi projesine verdikleri desteği çektikleri bilgisini paylaştı.

Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, konuk TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'a, bu yıl TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülü almaya hak kazanan Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas ve daha önce aynı ödülü alan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Fevzi Köksal ile birlikte hediyelerini sundu.

TÜBİTAK Başkanı Samsun Teknopark’ta

Öte yandan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal; OMÜ’nün en önemli teknoloji ve inovasyon üslerinden biri olan Samsun Teknoparktaki Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), AR-GE firmaları ile Kuluçka Merkezi’ni ziyaret etti.

Samsun Teknopark ziyaretinde Genel Müdür Dr. Buğra Çolak’tan Teknopark hakkında bilgi alan Prof. Dr. Hasan Mandal, ardından kuluçka ve ön kuluçka merkezini ziyaret ederek Samsun Teknopark Bilim Atölyesi'nde etkinlik gerçekleştiren çocuklarla sohbet etti. Başkan Mandal çocuklar ve eğitmenden etkinlikler hakkında bilgi aldıktan sonra BiggSamsun girişimcilerinin eğitimine katılarak, girişimci adaylarla projeleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Ziyaretine Samsun Teknopark AR-GE firmaları Nibiru Teknoloji, Mikroliz Biyoteknoloji, bulut AR-GE yazılım ve kuluçka firması SDATAM ziyaretiyle devam eden Başkan Mandal, firmaların geliştirdikleri ürün ve faaliyetleri hakkında sorular sordu. Nibiru Teknoloji yetkilileri geliştirdikleri mobil ultrason cihazını; Mikroliz Biyoteknoloji yetkilileri de ilaç ve ürünlerini anlatırken Bulut Ar-Ge ve SDATAM firmalarının temsilcileri ise geliştirdikleri yazılımların ayrıntılarını paylaştı.

Daha sonra OMÜ-TTO'ya geçen Prof. Dr. Hasan Mandal, Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş ve modül uzmanlarıyla sohbet ederek, gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a Samsun Teknopark ziyaretinde; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Vedat Ceyhan ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Rektör Yardımcısı ve Samsun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, Teknopark ve TTO personeli iştirak etti.

X
Secure Login

This login is SSL protected