MENU

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir ve Rektör Ünal Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü Öğrencileriyle Buluştu
07 Ocak 2022, Cuma - 22:56
Güncelleme: 09 Ocak 2022, Pazar - 02:21
Dinlemek için tıklayınızDİNLE
Paylaş
A+ A-

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Şehrimize ve Üniversitemize Hoş Geldin Arkadaşım” temasıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde bu kez, Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü öğrencileriyle bir araya geldi.

Büyükşehir Gençlik Hareketi Etkinlikleri kapsamında, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile OMÜ’nün, öğrencilerin şehre aidiyetlerini arttırmak ve sorunlarını birebir iletmelerine imkân sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği etkinliğe; Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Karagöz’ün yanı sıra, dekan yardımcıları, bölüm başkanları, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

“Artık diplomaların içinin doldurulması gerekiyor”

Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal öğrencilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek “Değişen ve dönüşen üniversite algısı sonucunda artık alınan diploma tek başına bir önem ifade etmiyor. Önceden bu diploma sizin ciddi anlamda işinize yarıyor, sizi meslek sahibi yapabiliyordu. Geldiğimiz noktada a diplomanın arka planda kalması gerekiyor. İş başvurusunda bulunduğunuzda, işveren sizi neden tercih etmeli sorusunun cevabını vermeniz lazım. Bu durum doğrudan diplomayla beraber yetkinliği de ortaya koyan bir kavram ve emsallerinizden hangi noktada ayrıştığınızı, rakiplerinizden farklı hangi alanda uzman olduğunuzu ifade etmeniz sizden bekleniyor. ” dedi.

“Üniversite stratejik bilgi üreten bir kurumdur”

OMÜ olarak, eğitim sisteminin tamamını gözden geçirdikten sonra, mezunlarıyla birlikte öngörülen, özenilen ve geleceğe güven veren bir üniversite yaratmak istediklerini ifade eden Rektör Ünal, “Üniversiteler ürettiği stratejik bilgiyle girişimin önünü açar ve stratejik bilgi üretmek için de elindeki en güçlü silah Ar-Ge’dir. Ar-Ge çalışmalarıyla bilgi üretmeli, üretilen bilgiyle eğitimi bir döngü haline getirip genç beyinleri bu sürece dâhil etmeliyiz. En önemlisi ise biz sizin enerjinizi, özgür düşünme yeteneğinizi kullanmak suretiyle Ar-Ge çalışmalarına katılmanızı ve proje üretmenizi istiyoruz.” diye konuştu.

OMÜ’nün Proje Destek Ofisinde proje yazım eğitimi verildiğini de belirten Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ”Bir düşünceniz var ve bunu nasıl projeye çevireceğinizi ya da bu projeye nereden kaynak alacağınızı bilmiyorsunuz. Tam da bu noktada size bu tecrübeyi ve bilgiyi vermek, arkasından da yazdığınız projeyi destekleyerek kendi ayağınızın üstünde durduğunuzu görmek istiyoruz.” sözlerine yer verdi.

“Bir şeyler anlatmaya değil, sizi dinlemeye geldik”

Etkinliğin temasına dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de “Sizler üniversiteden sonra bu ülkenin geleceğinde etkin bir şekilde, hangi alanda iyiyseniz o alanda uzmanlaşarak rol alacaksınız. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapmak için gayret ediyor, çalışıyoruz. Geleceğinize bugünden katkı sunma çabasındayız..” ifadelerini kullandı.

“Staj için sizleri bekliyoruz”

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak öğrencilere, mesleklerine göre staj imkânı sağlayacaklarını da söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Hukuki alanda şirketlerimiz, hukuk müşavirliklerimiz, teftiş kurumlarımız var. İletişim alanında ise yapacak iş çok. Sizleri staj için bekliyoruz ve yanınızdayız. Sosyal medyalarımız, iletişim kanallarımız açık.. Sizlerin gayretleriyle bu ülke çok daha ileriye gidecek.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, öğrencilerle sohbet ederek önerilerini dinledi ve sorularını cevapladı.

“Çarşambadan Merkez Kampüse özel seferler düzenlenebilir"

OMÜ’nün merkez kampüsü Kurupelit Kampüsünde gerçekleşen etkinliklere ulaşım konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren öğrencilerin talepleri üzerine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir “Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsünden, Kurupelit Kampüsüne gidecek özel seferlerin düzenlenmesini sağlayabiliriz. Haftanın belli günlerinde ve saatlerinde olacak şekilde bir ulaşım ağı kurabiliriz.” dedi.

“Öğrencinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir kütüphane yapacağız”

Fakülte içerisindeki çalışma alanlarının yeterli olmadığını söyleyen ve bu konuda yardım isteyen bir öğrencinin konuşması üzerine Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ise “Bu sizin hakkınız, bunu en kısa zaman içinde yapacağız. Elimizdeki imkânlarla biraz zaman alacak ama bunu yapmak zorundayız ve en azından 16 saat açık, öğrencinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir kütüphane yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, öğrencilerin sorularını cevaplamalarının ardından sona erdi.

X
Secure Login

This login is SSL protected