MENU

Rektör Ünal Moldova'nın Gagavuzya Özerk Bölgesi’ndeki Eğitim Kurumlarını Ziyaret Etti
04 Ocak 2023, Çarşamba - 09:30
Güncelleme: 04 Ocak 2023, Çarşamba - 10:18
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ve beraberindeki heyet, Moldova’da Gagavuzya Özerk Bölgesi’ndeki Komrat Devlet Üniversitesini ziyaret etti.

Görüşmede Rektör Doç. Dr. Sergey Zahariya’dan Komrat Devlet Üniversitesi hakkında bilgiler alan Rektör Ünal ve beraberindeki heyet, ardından Tekwill Bilişim Merkezi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Öğrenci Merkezi ve Gagauz Dili Merkezini yerinde gözlemledi.

Ziyaret turunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) tefrişatı (donanım) yapılan Hamdullah Suphi Tanrıöver sınıfında öğretim elemanları ve öğrenciler ile bir araya gelen Rektör Ünal OMÜ’yü, Rektör Zahariya ise Komrat Devlet Üniversitesini tanıttı. Diğer yandan ev sahibi ekip ve ziyaretçi heyet, iki üniversite arasındaki deneyim alışverişinin de ele alındığı toplantıya katıldı.

Ziyaret, hatıra fotoğrafı çekimi ve karşılıklı hediye takdimiyle sona erdi.

3 yıl geçerli iş birliği protokolü imzalanmıştı

3 – 4 Kasım 2022 tarihlerinde Komrat Devlet Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Sergey Zahariya, OMÜ’yü ziyaret etmiş ve Rektörlükte gerçekleşen törende Komrat Devlet Üniversitesi ile OMÜ arasında 3 yıl geçerli olacak iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Yunus Emre Enstitüsü ve Kongaz Süleyman Demirel Türk Moldova Lisesi Ziyareti

Rektör Ünal ve beraberindeki heyetin Gagavuzya temaslarındaki bir başka durak ise Yunus Emre Enstitüsüne bağlı Komrat Mustafa Kemal Atatürk Kütüphanesi oldu.

Ziyarette Enstitünün Gagavuzya’daki faaliyetlerine yönelik bilgiler alan Rektör Ünal iki ülke arasındaki kültürel bağların önemine vurgu yaparak Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’nin destek verdiği diğer kurumların, Türkiye ve Gagavuzya Özerk Bölgesi arasındaki iletişim ve iş birliğinin artmasında önemli bir görev üstlendiğini dile getirdi.

Öte yandan Kongaz Süleyman Demirel Türk Moldova Lisesini de ziyaret eden Rektör Ünal ve beraberindekiler,  lisede görev yapan öğretmen ve idareciler ile bir araya geldi.

Burada OMÜ ve YÖS (Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı) ile ilgili detaylı bilgiler aktaran Rektör Ünal, lisede görev yapan Türk öğretmenlerden mevcut eğitim faaliyetleri hakkında bilgi alarak sınıf ve laboratuvarlarda incelemelerde bulundu.

X
Secure Login

This login is SSL protected